RECENZIA Voodoo Vince Remastered – Zabaví aj po 13 rokoch?

Voodoo Vince Recenzia

Rok 2017 sa ponáša tak nejak v duchu nostalgie. V polovici roka má vyjsť Crash Bandicoot na PS4 a neskôr aj na Xbox One, ak majú naše zdroje pravdu. Xboxeri tu však majú jeden nostalgický throwback už teraz: Voodoo Vince.

Voodoo Vince vyšiel pôvodne ako exkluzivita na prvý Xbox ešte v roku 2004. Namiesto série vyšiel len jeden diel a už vtedy si získal toľko fanúšikov, že podaktorí túžili po pokračovaní dodnes. Pokračovanie síce nevyšlo, zato sa však Microsoft spojil so štúdiom Beep Games a priniesli moderný port za atraktívnu cenu – 15€. A ako bonus, hra podporuje Play Anywhere, ak si ju kúpite cez Microsoft Store. Čo je aj dôvod, prečo som hru schválne hral s gamepadom na počítači s Windows 10. Vlastne o pár hodín už na Xboxe.

Voodoo Vince Remastered

Pri hraní tohto remastru sa už ani nečudujem, že niektorí mali túžbu si znovu túto záležitosť zahrať. Po dlhej dobe ja sám hrám hru, ktorá mi pripomína detstvo, ktoré som vtedy prežil na hernom PC a u kamarátov na PlayStatione. Vlastne mi to tak trochu pripomína aj tie roky, keď Disney vydal animák Chicken Little. S ním vyšla aj hra od Avalanche (nie tvorcov Just Cause), kde sa kuro Little muselo dostať cez niekoľko levelov do školy (Čo sa môže skomplikovať, sa skomplikuje) a hra tak nejak kombinovala filmové pasáže s pasážami hry. V princípe to však malo jednoduchý dej, bolo to farebné, zbierali sa tam oriešky a občas bolo treba niečo zabiť.

Voodoo Vince Remastered

Voodoo Vince patrí presne k týmto jednoduchým hrám s jednoduchou zápletkou a levelmi, kde postava nadobúda schopnosti a čelí kurióznym výzvam. Sotva hru začnete, už je pred vami Piggy Bank of DOOOOOOOOOOOOOOM, teda šetriace prasiatko, ktoré vám zatarasilo cestu. Poraziť ho je jednoduché, predsa len je to hra pre mladšie publikum, ktoré nepotrebuje hrať zrovna komplikované japonské RPG alebo ovládať všetky kombá v Mortal Kombat XL.

Voodoo Vince Remastered

Aby som sa vrátil trochu k tej zápletke, tak ste postavička istej veštice v Orleans, ktorej obchod prišli v jednu noc vykradnúť zlodeji slúžiaci pre (čoskoro) vášho hlavného nepriateľa. Nechtiac otvorili pandorinu skrinku, vypustili do mesta zlo a vám táto sila vdýchla život. Voodoo Vince tak musí zachrániť svoju majiteľku, vešticu. Hra ako taká je obohatená o celkom vtipné poznámky (s nepriateľmi si toho nemáte veľa povedať) a lumiérovský hudobný doprovod, ktorý mi v kombinácii s grafikou pripomenul ďalšiu klasiku nášho mládí – Mafiu.

Voodoo Vince Remastered

Po grafickej stránke rozhodne netreba čakať zázraky. Je to remaster, ktorý sa orientuje skôr na Xbox Live podporu, optimalizáciu na 16:9 a trochu upravuje niektoré efekty, aby vyzerali lepšie. Jasne, aj textúry majú vyššie rozlíšenie, ale v princípe je grafika skôr mobilná. Tak ďaleko sme pokročili v technológiách za 15 rokov…

Voodoo Vince versus Crash Bandicoot

V úvode som tiež spomínal Crasha Bandicoota. Poďme si tieto dve hry trochu porovnať! Na rozdiel od Crasha Bandicoota má Voodoo Vince sandboxové levely, takže to nie je čistý koridor. Čo sa mi celkom páči, pretože tu je čo objavovať. Tiež má svoje vlastné útoky, Voodoo Vince môže používať silu voodoo mágie na to, aby porazil hneď niekoľkých nepriateľov naraz.

Voodoo Vince Remastered

Voodoo silu si treba po každom útoku dobíjať pomocou guličiek, ktoré vypadnú z porazených nepriateľov. Je to užitočné, pretože vďaka nim viete rýchlo poriešiť niektoré komplikované pasáže. No netreba túto silu využívať nadarmo! Môže sa stať, že si ju miniete skôr a následne si hru poriadne sťažíte. Vtedy príde vhod možnosť reštartovať level tým, že sa vrátite do hlavného menu.

Okrem týchto špeciálnych útokov však Voodoo Vince ponúka niektoré útoky, ktoré akoby vypadli z prvého Crasha Bandicoota. Napríklad viete skočiť a prudko sa hodiť o zem. Alebo viete mať ten točivý útok. Viete, čo myslím. Voodoo Vince má však veľkú výhodu v skákacích schopnostiach. Viete spraviť dvojitý skok a dokonca levitovať, čo vám môže zachrániť život.

Resumé

Aj po 13 rokoch vie byť hra zábavná. Staršie publikum si hru určite znovu zopakuje, keďže spätná kompatibilita s pôvodným Xboxom neexistuje. Mladšie publikum má pred sebou pre zmenu hru, ktorú nikdy predtým nemalo možnosť hrať a ktorá tak trochu skracuje čakanie na Crasha. Je to jednoduchá hra s decentnou grafikou, svojským humorom a vylepšeniami, ktoré ju približujú roku 2017. Podporuje moderné rozlíšenia, má achievementy a čo je asi najlepšie, podporu Play Anywhere. Má nízke hardvérové požiadavky a tak si ju môžete zahrať aj na lacnejšom notebooku, na rozdiel od takej Forzy alebo Gears. Voodoo Vince je podľa mňa prvá skutočne Play Anywhere hra. A stojí 15€.

Voodoo Vince Remastered

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldy (GTA rulez) a závody, potom aj FPS-ká sú fajn. Nemám nič ani proti iným žánrom, len tie hry musia byť kvalitné. Plus ma bavia techológie. Môj gamertag: gallardoSVK

Tiež by sa ti mohlo páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *