WHO uzná závislosť na videohrách ako psychickú poruchu

Zavislost_na_hrach
Hranie hier je príjemný relax, u niektorých však môže prepuknúť v závislosť, podobne ako to je s alkoholom, cigaretami alebo drogami. A že môže ísť naozaj o psychický problém, si uvedomuje aj lekárska obec.

Organizácia WHO (World Health Organization) kvôli tejto poruche vôbec prvýkrát po takmer 30 rokoch aktualizuje Medzinárodnú klasifikáciu chorôb. Tá bola naposledy aktualizovaná ešte v máji/květnu 1990 a išlo o 10. revíziu zoznamu. Najnovšia revízia, ktorej náhľad je už teraz dostupný na internete, nesie označenie ICD-11 a do platnosti vstupuje niekedy budúci rok.

V klasifikácii najnovšie pribudla závislosť na videohrách v sekcii Duševných porúch, porúch správania alebo neurovývoja / poruchy kontroly impulzov. Technicky to teda znamená, že ľudia, ktorí to s hraním tak trochu preháňajú, majú plné právo vstúpiť do rehabilitačného programu, v ktorom sa naučia abstinovať od svojej závislosti. Na druhú stranu, v dobe, kedy sa s videohrami stretávame takmer všade, existuje riziko, že človek skĺzne naspäť k hraniu. V USA pritom už fungujú nápravné centrá pre gamblerov – ako napríklad reSTART v Seattli.

Assassin's Creed My Stats

122 hodín v Assassin’s Creed Origins. Som závislák?

A ako vlastne WHO definuje závislosť na videohrách? „Hráčska porucha je charakterizovaná pretrvávajúcim alebo opakujúcim sa herným správaním, ktoré môže byť prítomné online aj offline a prejavuje sa: 1) zhoršenou kontrolou nad hraním (začínaním, frekvenciou, intenzitou, dĺžkou, koncom, kontextom); 2) zvýšenou prioritou hrania do takej miery, že hranie hier má prednosť pred ostatnými životnými záujmami a dennými aktivitami; a 3) pokračovaním alebo eskalovaním hrania napriek vyskytujúcim sa negatívnym dôsledkom. Dôsledky v správaní môžu mať za následok značné odlúčenie sa od osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, pracovných alebo iných dôležitých oblastí ľudského fungovania. Správanie môže byť priebežné alebo epizodické a opakujúce sa. Aby bolo možné určiť diagnózu, správanie musí pretrvávať aspoň 12 mesiacov, požadovaná dĺžka diagnózy ale môže byť skrátená, ak boli splnené všetky požiadavky a príznaky sú závažné.“

Na druhú stranu, ani medzi odborníkmi neexistuje jednoznačný názor, či sú práve toto tie pravé symptómy hráčskej závislosti. Americká asociácia psychológov totiž oponuje a vraví, že hoci koncept závislosti existuje, mnohé jeho aspekty ostávajú nejasné. Preto nevylučujú, že ak by bol tento koncept schválený, mohlo by dôjsť k jeho zneužívaniu na nálepkovanie, vďaka čomu by aj príležitostný hráč mohol byť označený za závisláka, ktorý musí byť čím skôr zavretý na psychiatriu.

full_art

via WCCFTech

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *