
A je to tu. Iba dva dni po tom, ako Microsoft plne predstavil Xbox Series X, svoju hernú novinku predstavuje aj Sony. Privítajte PlayStation 5.
Mark Cerny už na samotnom začiatku konferencie oznámil, že spoločnosť bude mať tento rok ešte veľa času na ukázanie hier a dnešnú konferenciu chce využiť na odprezentovanie hardvéru. No zatiaľ čo Cerny venoval prvých 20-30 minút konferencie novému SSD disku, Eurogamer zverejnil hardvérové parametre na internet a dnes už vieme, že ponúkne nasledovné parametre:
- Procesor: 8-jadrový AMD Zen 2 procesor s taktom do 3.5 GHz
- Grafický čip: Vlastný AMD RDNA 2 s 36 CU a taktom 2.23GHz, výkon 10,28 TFLOPs
- Pamäť: 16GB GDDR6 (448GB/s)
- SSD: 825GB SSD s rýchlosťou 5,5GB/s (Raw) alebo 8-9GB s kompresiou
- Rozšírenie: NVMe SSD Slot
- Externé úložisko: USB HDD
- Mechanika: 4K UHD Blu-Ray mechanika
Pokiaľ ide o hardvér, procesor aj grafický čip novej PS5 sú pomalšie oproti Xbox Series X, ktorý ponúka 3.8GHz procesor a 12-teraflopovú grafiku. Operačná pamäť sa rýchlosťou pohybuje medzi rýchlosťami pamätí v Xbox Series X, ktorý ponúka dve rýchlosti v závislosti od využitia. 560GB/s je určených pre hry, 336GB/s je prenosová rýchlosť doplnkovej a systémovej pamäte. V čom však PlayStation 5 na plnej čiare predbieha Xbox Series X, je rýchlosť SSD. Kým Xbox ponúkne úložisko s rýchlosťou 2,4GB/s až 4,8GB/s, PlayStation 5 ponúkne SSD s viac ako dvojnásobnými rýchlosťami – 5,5GB/s a 9GB/s.
Potvrdená je spätná kompatibilita s PS4 a PS4 Pro, pričom konzola pobeží v režime hardvérovej, nie softvérovej spätnej kompatibility. Zvukovú stránu konzoly bude mať na starosti čip Tempest Engine, zabezpečujúci špičkový 3D zvuk. Teda podobne ako aj Xbox Series X ponúkne dedikovaný zvukový čip, aby ponúkol rôzne riešenia vrátane Dolby Atmos, DTS:X, Windows Sonic alebo Project Acoustics.
