RECENZIA Vampyr

Vampyr Recenzia
Konečne sme sa dočkali. Dontnod Entertainment, tvorcovia Life is Strange a Remember Me, po dvoch odkladoch konečne vydali svoju novú príbehovú hru Vampyr. Ale stačil jej vyše polročný odklad?

Dej sa odohráva v roku 1918 v Londýne, v čase rozmachu Španielskej chrípky. Ste doktor Jonathan Reid, ktorý sa práve vrátil z frontu ako novozrodený upír. Vašim cieľom je vynájsť lieky na tieto choroby: vampirizmus aj španielsku chrípku, a zistiť, kto vás vlastne premenil na upíra.

Samotný gameplay a ovládanie hry je jednoduché. Hráči majú k dispozícii širokú škálu zbraní, od sečných po strelné a dopĺňajú to upírske schopnosti. A tu sa už objavujú prvotné RPG prvky. Môžete si zvoliť, či sa vyberiete cestou stealthu, ovládania protivníka, boja na diaľku alebo úplne inou cestou. Každý si tu teda nájde práve ten svoj preferovaný štýl hrania. No a ďalšia vec, ktorá je pre hry od Dontnodu taká typická, sú rozhovory a konanie ovplyvňujúce dej hry.

To je možno prekvapením pre tých, ktorí si mysleli, že Vampyr bude založený na bojovaní. Samozrejme, boje – boss fighty – tvoria časť hry, ale najviac času budete tráviť rozprávaním sa a spoznávaním okolia. Práve tak sa vám bude odkrývať príbeh, navrch čoho získate EXP a sidequesty. Skúsenosti už tradične používate na vylepšenie svojich schopností a zvyšovanie levelu. To má význam hlavne kvôli explorovaniu, keďže hra ponúka otvorený svet. Každá časť mesta je vhodná pre iný level a ak je ten váš príliš nízky oproti odporúčaniu niektorej lokality, veľmi rýchlo tam nájdete smrť.

Osobne som strávil viac ako 6 hodín behaním po meste, snažiac sa spoznávať (a vysávať) jeho obyvateľov, pričom v deji som sa nepohol ani o centimeter. Tu platí, že čím viac sa o človeku dozviete, tým viac EXP z neho dostanete. K tomu je ale treba dobre ovládať anglický jazyk, čiže ak ho neovládate, zrejme vás táto hra rýchlo prestane baviť. A vlastne je treba dávať aj celkom pozor, pretože sa môže stať, že kvôli zlej odpovedi stratíte nápovedu o danom človeku a to zníži počet skúseností, ktoré za jeho skonzumovanie dostanete. Niekoľkokrát sa mi stalo, že som si povedal: „Tohto zabijem, skúsenosti sa hodia, ale najprv sa o ňom dozviem viac“. A nakoniec sa o ňom dozviete také veci, že si túto postavu obľúbite.

V závislosti od toho, ako budete hrať – či si budete raziť cestu príbehovou líniou alebo budete dokončovať všetko, čo vám Londýn po vojne ponúka, môže hra trvať od 12 do 50 hodín. Tým sa tiež dostávame k dabingu: Ten je prepracovaný viac ako dokonale. Všetko je nadabované do posledného povzdychu. Hudbu som priveľmi nevnímal, aj keď si vybavujem, že nejaká tam v pozadí bola. To je aj celkom dobré, keďže ma nerozptyľovala.

Grafika nie je prehnane úžasná, ale je vcelku slušná. Katastrofou je ale technický stav. A to najmä načítavanie. Je jedno, či ste išli do novej lokácie, zomreli alebo vylepšili svoju postavu. Je to úplne jedno, Kedykoľvek vám nabehne loading, môžete sa postaviť, osprchovať, ísť na vysnívané rande, mať svatbu, deti, ovdovieť, objednať si pizzu, nechať sa zamraziť do kryospánku na najbližších 1000 rokov, prebrať sa, vrátiť sa a hra bude načítaná len do polovice.

Naozaj je to vážne úmorné a smrť tu máte doslova za trest. Niekedy som aj rozmýšľal, že by som vymenil načítavanie za permadeath, asi by som bol aj štastnejší. A uisťujem vás, že ten loading uvidíte tak často, že neraz budete uvažovať nad tým, či hráte loading simulátor alebo Vampyr. Bugy som spočiatku nezaznamenal, ale neskôr som začal vídať postavy zaseknuté v stenách a iných objektoch.

Resumé

Na takú sumarizáciu, Vampyr je po stránke možností skvelá hra. Bavila ma, bolo zaujímavé sledovať vývoj charakteru a každé zlé rozhodnutie som rýchlo pocítil: S každou zabitou postavou sa obtiažnosť zvýši. Niekedy to pripadalo priam, akoby sa mi rútil ťažko vybudovaný dom z karát. Jednoducho je veľmi založená na príbehu, možno viac, než ktorákoľvek iná open-worldová hra, ktorú som hral. To ale zároveň znamená, že nie je pre každého, pretože to nie je ani GTA ani Assassin’s Creed. No a k tomu ho trápia príšerne dlhé loadingy. Verím ale, že svojich fanúšikov si Vampyr nájde.

Vampyr

Celkový verdikt

7.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár