We Happy Few: WHF je nové WTF

We Happy Few

Vonku je búrka, doma je chladno a konečne sa tak našiel deň ako stvorený na Xbox. No, tak čo tu máme… Hmm… We Happy Few? To je tá zvláštna hra, ktorú sme videli na E3, nie? Tak teda začnem sťahovať preview a hovorím si, že toto môže byť ono. Toto môže byť konečne hra, ktorá sa aktuálnemu počasiu približuje tak dobre ako kedysi Max Payne. Hra stiahnutá, chladená pepsi je na stole a ja zapínam We Happy Few.

Hra je ešte stále v beta verzii, no už tu sa autori nezabudli pochváliť svojimi doterajšími úspechmi a poďakovali všetkým, ktorí ich podporili na Kickstarteri. Presne tam totiž táto zvláštna hra spatrila svetlo sveta. Titul dokonca zaujal aj Microsoft, ktorý ho prezentoval na E3 a kde som ho ja uvidel poprvýkrát. Potom prichádza upozornenie, že toto je len alpha gameplay a vývojári majú ešte kopu práce pred dokončením hry. Varujú tiež, že časom môžu prestať fungovať savy a môžu sa objavovať chyby, čo chápem, keďže je to len alpha a ja už mám s testovaním softvéru nejaké skúsenosti.

ŠTARTUJEME…

Tak som teda klikol na Start Game. Hra vám tu navrhne, či chcete mať len jeden život a či chcete, aby si NPC všímali vaše „vytriezvenie“. Možno preto, že je to beta a možno to bude jedna z vlastností hry. We Happy Few začína presne tak ako na E3. Jedného dňa sedíte v práci a cenzurujete negatívne správy. Ako redakčný kontrolór čítate a zakazujete uverejňovanie zlých správ. Zrazu sa objaví ale jedna, ktorá je dobrá, ale vám prináša zlé pocity. V momente vytriezvete, pociťujete úzkosť a ste na vážkach: Zoberiete drogu alebo pokračujete bez nej, triezvy?

Už v tomto bode sa hráč začína cítiť nepríjemne. Kolegyňa s maskou na hlave vám v tom veľmi nepomáha, skôr vám dá ďalšiu dávku a vy sa v momente cítite uľavene a ste pripravený na ďalšiu prácu. Alebo aby ste ju prerušili, keďže vás čaká piñata v konferenčnej miestnosti. Ako tam tak idete, vidíte opustenú kanceláriu svojej kolegyne a potom vrchného redaktora, ktorý pichá vášmu kolegovi do krčnej tepny drogu, aby bol šťastný. Vy však už postupne triezvete a ste čoraz menej pod vplyvom „Joy“.

ZOBER DROGU A BUDEŠ ŠŤASTNÝ?

Aby ste si ale nemysleli, že som hral nejaký simulátor feťáka z Pentagonu, tak by som tu rád načrtol, o čom vlastne We Happy Few je. Hra sa odohráva v alternatívnej minulosti, kedy Hitler dobyl Veľkú Britániu Spojené Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a ovládol tak značnú časť Európy. Prežila len drobná časť britov žijúcich na ostrovčeku Wellington Wells, ktorá sa spod nadvlády nacistov vytrhla spravením Veľmi Zlej Veci. Čo to bolo zač, sa zrejme dozvieme vo finálnej verzii hry. No každopádne, táto zlá vec bola tak zlá, že obyvatelia ostrova cítili vinu a museli vyvinúť drogu Joy (Radosť), ktorá ich udržovala šťastnými. Mala však aj temnejšiu stránku, mazala zlé spomienky a hlavne, ľudia vďaka nej boli ľahšie manipulovateľní. Nie je teda náhodou, že mi úvod hry veľmi pripomínal Orwellove 1984.

Wellington Wells sa tak jednoducho zmenili na dystopický kraj, v ktorom smútok neexistuje. A ak by aj náhodou, tak ste nechcení a dokonca ste odsúdení na život v kanáloch, aby ste mali aj naďalej tie vaše výčitky svedomia a smutné spomienky.

TECHNICKÝ ASPEKT HRY

Hra sama o sebe je RPG-čka, v ktorej sa musíte o svoju postavu starať podobne ako v San Andreas: Aby ste prežili, musíte jesť, spať, piť a uzdraviť sa, ak ste poranení. Váš safehouse sa nachádza práve v kanalizácii, pretože ste „Downer“. Teda človek, ktorý sa znížil k tomu, aby bol realista. Mesto Wellington Wells je samo o sebe takým typickým, spanilým anglickým mestečkom, v ktorom však okrem zachovalých stavieb nájdete aj nejaké tie zrúcaniny. Graficky mi hra celkom dosť pripomína BioShock Infinite, jednak kvôli tomu, že sa odohráva v alternatívnej podobe 60-tych rokov a jednak kvôli animovanému vizuálu.

Len s rozdielom, že pri hraní a plnení questov v tejto hre sa necítite príjemne len z dôvodu, že sú tu všetci šťastní, hoci žijú v mizerných podmienkach.

Ako sa hra vyvinie, ukáže až budúcnosť. Takto na mňa ale pôsobí súčasná Game Preview. Finálna hra bude podporovať program Xbox Play Anywhere a bude tak dostupná pre Xbox One aj Windows 10.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *