RECENZIA NBA 2K17

NBA 2K17 Recenzia

Každoročný športový hype zažije najmä FIFA alebo NHL. Ale čo také NBA? Dnes sa v našej recenzii pozrieme na basketball v NBA 2K17.

Úprimne, keď som vyberal najbližšie hry, ktoré by sme mohli recenzovať, karty zamiešalo pútavé demo NBA 2K17: The Prelude. To vám vlastne nakopne kariéru a tak nejak vás presvedčí, že basket na Xboxe je vlastne šport, ktorý môže chytiť aj vás, hoci ste ten typ hráča, ktorému sa na obrazovke objavujú skôr slová ako Reload, Wasted alebo Shoot. Aj keď, strieľať budete aj v baskete. Ibaže nie Glockom ale Loptou.

NBA 2K17: The Prelude

Práve toto demo napomohlo pri výbere recenzovanej hry. Aby som ho priblížil, je to zhruba 2-hodinové demo, v ktorom môžete rozbehnúť svoju basketballovú kariéru a progres z nej sa vám následne prenesie do plnej hry. Spraví sa to cez internet, pretože v roku 2016 už hry nehľadajú savy predošlých hier na vašej Memory Card alebo na disku. Musíte sa registrovať, vytvoriť si profil… No skrátka, primitívnu jednoduchosť vystriedala birokracia, kvôli ktorej som vo WWE 2K16 skončil tuším na spúšťacej obrazovke.

Ak si ale odmyslíme riešky typu My2K Account, tak je The Prelude potešujúce demo. Hru sa naučíte hrať zadarmo a navyše už v nej spravíte nejaký ten postup, takže ste si toho Snoop Dogga nevytvorili pre nič za nič. Plus vás poteší pohľad na sadu ľahkých achievementov a 1000(G), ktoré získate len hraním zápasov a vylepšovaním svojej postavy. Určite je to lepšie, než UFC od EA Sports, ktoré demo nemá a vy len pri plnej hre nadávate, že to ani za krista neviete hrať.

NBA 2K17: The Prelude
NBA 2K17: The Prelude
Developer: 2K
Price: Free

NBA 2K17

Ak ste boli s The Prelude spokojní, tak je potom už len otázkou času, kedy pôjdete do hlavnej hry. A čím skôr, tým lepšie, pretože aspoň nevypadnete z cviku a budete vedieť krásne pokračovať v MyCAREER a hraní online. Osobne by som začal asi tou kariérou. Režim kariéry v podaní NBA 2K je niečo, čo si hráči obľúbili natoľko, že sa tým EA *kašeľ* inšpirovala u novej FIFY. Priniesla mód Journey, v ktorom ale máte vopred priradenú hlavnú postavu (Alexa Hunta). V NBA 2K17 to však nie je My Career nadarmo, keďže si vytvoríte vlastnú postavu, študáka, ktorý sa rozhodol navštevovať športovú univerzitu. Hlavnú postavu si vytvoríte vy, prípadne vám ju hra presunie z The Prelude.

nba-2k17-gameplay

Keby bol hlavný hrdina slovák, tak by to vyzeralo vtipne, ale v USA berú športy a osobný rozvoj v nich vážne. Takže, váš hrdina je hrdý na svoju školu a propaguje svoju školu. Nepíše o sebe na fejsbúku, že študoval Harvard, keď to bola reálne Alžbetka na Obchodnej. Príbeh vašej postavy sa samozrejme odvíja aj od toho, ako sa vám darí v zápasoch a či dostatočne reprezentujete svoj tím. Sú tu však momenty, ktoré prichádzajú nasilu, ale to v každej hre, kde je príbeh navrhnutý tak, aby ste sa posunuli dopredu. Čas strávený na naleštených parketách nie je enormne dlhý, ale kariéru riadne predlžujú cutscény a interaktívne scény. To sú napríklad rozhovory alebo prípady, kedy sa rozhodujete medzi Nike, Adidasmi a Jordanmi. Zaujímavým oživením (po vzore GTA?) je aj občasné hranie za vášho kamaráta.

nba-2k17-mycareer

Zvyšok basketballu sa nesie prakticky v starých koľajách a tak sa stretnete s kopou tradičných režimov. Do kariet v MyTEAM pribudlo niekoľko noviniek. Novinkou sú Dynamic Duos, teda špeciálne kombinácie kariet, ktoré zvýšia vaše šance na úspech. Musíte si však pripraviť dve kompatibilné karty a vstúpiť s nimi do hry. Keď som takéto karty kombinoval, tak som si pri tom vždy spomenul na dvojkarty v Pokémonoch. Ale to len tak pomimo. Samozrejme nechýba lokálny ani onlinový multiplayer, ale tak o tom snáď ani nemá cenu rozprávať, veď to už poznáte z predošlých dielov.

Graficky je hra krásna, presne tak ako mnohé iné športové hry. Niet sa čomu čudovať, herná plocha je dostatočne malá na to, aby sa dal grafický výkon zužitkovať na zvýšenie detailov do takej úrovne, kedy máte problém rozoznať realitu od fikcie. Aj keď zas na druhú stranu, v tomto ohľade je skutočnou elitou NHL od EA. NBA má však veľmi peknú grafiku, no keď ste na striedačke, tak si všimnete, že hráči nie sú tak veľmi detailní. Keďže sa však viackrát stretnete s kamerou nad hracou plochou, tak to je v podstate detail, ktorý si všimnete len v konkrétnych prípadoch. Grafický zážitok skvelo dopĺňajú aj animácie, ktoré už nie sú také robotické a tvorcom sa nejak podarilo zapracovať do hry fyzikálne zákony. Teda, že keď sa prudko otočíte, nestane sa to len tak, ale musí to začať pohybom.

nba-2k17-mycareer

V kombinácii s veľmi dobrou zvukovou stránkou sa to postará o zážitok aj z pohľadu diváka. Hry pôsobia prirodzene a vedelo by vám to vynahradiť živé vysielanie. Rozdiel by bol len v dobe trvania zápasu, ktorá tu je podstatne kratšia. Dĺžku zápasov si však viete určiť aj vy sami a tak, keď vám ide o autenticitu, tak si môžete nastaviť plných 48 minút. Počas nich budete počuť známe komentátorské hlasy s dôveryhodným podaním. Prípadne z času na čas budeme počas zápasu počuť nejakú tú hudbu. S ňou sa však stretneme skôr vo videách a v hlavnom menu, ktoré dokážu poriadne oživiť. Hudobná stránka je proste dobre premakaná a viacero pesničiek môže skončiť vo vašom Spotify.

nba-2k17

Resumé

Ťažko to zhrnúť, keďže ide o športovú hru. Fanúšikovia berú nový diel prakticky za samozrejmosť, čo by na to však povedali nováčikovia? Potenciálni hráči nájdu odpoveď najmä v špeciálnom deme, ktoré štartuje kariéru. Naučíte sa hrať a ak ste už skúsený, tak si aspoň nakopnete MyCareer. A všimnete si niektoré novinky, napríklad realistickejšie animácie. Plnú hru ešte rozširuje ponuka ďalších režimov vrátane multiplayeru, ako aj prítomnosť mikrotransakcií. Našťastie, došlo k vybalancovaniu rozdielov medzi Pay-2-Win a bežnými hráčmi.

NBA 2K17

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *