Bývalý pracovník BioWare: „Videl som ľudí, ktorí minuli $15 000 na mikrotransakcie“

Mass Effect Andromeda
K téme mikrotransakcii a loot boxov v hrách sa vyjadrilo už niekoľko ľudí z brandže, medzi nimi nájdeme aj bývalých pracovníkov Bungie alebo, v tomto prípade, bývalého dizajnéra BioWare.

Manveer Heir pracoval na svojej pozícii po dobu 7 rokov a podľa vlastných slov zažil v EA všeličo. Ako napríklad, že firma skončila so štandardnými lineárnymi titulmi a dala prednosť hrám s otvoreným svetom. Open-world totiž dáva ľuďom možnosť vrátiť sa k hre a robiť v nej rôzne činnosti, čo tiež otvára väčšie možnosti monetizácie.

Viceprezident EA, Patrick Söderlund, však túto skutočnosť zaškatuľkoval do akejsi formálnej PR odpovede. Podľa neho záleží EA na tom, aby priniesli hráčom rozsiahlejší zážitok, ktorý si užijú dlhodobo. Bývalý dizajnér BioWare však vraví, že EA na tom záleží len kvôli mikrotransakciám. „Nakupovanie kartičiek v Mass Effect, v multiplayeri. To je dôvod, prečo sme v Mass Effect 3 priniesli balíčky kariet. Ako prinútiť ľudí, aby sa do hry vracali dlhodobo, než aby si ju zahrali raz a zážitok trval 60 až 100 hodín?“

Na druhú stranu, EA nemusíme mať tieto bočné zárobky za zlé. Žijeme v dobe, kedy sa začína prejavovať inflácia v hernom priemysle viac, než inokedy, a vydavateľ musí mať istotu, že sa mu vrátia peniaze, ktoré vložil do vývoja hry. Z nich treba platiť vývojárov, reklamné kampane, licencie, hodnotenie hier u agentúr typu ESRB a PEGI, a samozrejme – odvádzať dane. Inflácia však robí svoje a aj vývoj hier na západe začína byť drahší, než kedy predtým.

Predávanie loot boxov a kartičiek do hier ale evidentne funguje, hoci čelí kritike. Samotný vývojár sa stretol s prípadmi, kedy niektorí ľudia boli ochotní utratiť až 15 000 dolárov za kartičky do Mass Effect multiplayeru. Podľa toho sa uberal aj vývoj posledného dielu série. Ten mal pôvodne začať ako Mass Effect Contact, a malo sa jednať o prequel k trilógii. Miesto toho ale nakoniec začali vyvíjať Andromedu ako pokračovanie série, ktoré sa na dlhý čas stalo posledným.

It Prints Money Loot Box

via Waypoint.Vice.com

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *