RECENZIA Life is Strange: Before the Storm

Life is Strange Before the Storm Recenzia
Život je zvláštny. Pravda. Square Enix nám už na začiatku 2015 predstavilo príbehovku Life is Strange z dielne štúdia Dontnod a minulý rok ohlásila prequel (…prečo by niekto robil prequel na príbehovú hru, ktorej koniec už poznáme? ?), ktorý len nedávno skončil.

V Before the Storm však predsa len zažijeme niečo nové. Hráme za Chloe, teda kamarátku Max z prvej hry. Pretože si mnohí obľúbili práve Chloe, je jasné, že týmto prequelom sa štúdio Deck Nine zavďačilo mnohým hráčom. Príbeh bol rozdelený iba na tri epizódy a sústredí sa na vzťah medzi Chloe a Rachel, ktorá v prvej hre zmizne bez stopy a vy ju budete hľadať. Navyše zistíte, že medzi dvomi tínedžerkami bolo veľmi silné puto.

Life is Strange Before the Storm Kill Me PLS

Štýl rozprávania príbehu a vývoj celej hry ovplyvňujú samozrejme vaše rozhodnutia. Majú vplyv nielen na koniec hry, ale aj na správanie sa jednotlivých postáv voči Chloe. O emócie je postarané a behom hrania zažijete širokú škálu dojmov. Raz sa bavíte, inokedy vám nestačia vreckovky. Jednoducho skvelá emočná horská dráha, na ktorej intenzite sa podieľa aj soundtrack.

A ten je, ako to len povedať… DOKONALÝ! Vždy vystihuje situáciu, tón rozhovoru alebo prostredie, kde sa práve nachádzate. Sú tu aj sekvencie, kde si len zapnete rádio a počúvate pesničky, ktoré sú rovnako dobré ako zvuková kulisa, ktorá vás doprevádza po zostatok hry. Prevažuje tu punk a rock, čo sa k 16-ročnej rebelke Chloe predsa len hodí.

Life is Strange Breaking Bad

Na tomto mieste nie sú žiadne easter eggy

Jednotlivé epizódy trvajú zhruba 2,5 až 3 hodiny. Dej je pritom veľmi obsiahly a ide do detailov, no občas zabúda odpovedať na niektoré veci, ktoré hráčom lámali hlavu v prvej hre. A to je, vzhľadom k tomu, že Rachel zohráva v tejto hre ešte väčšiu úlohu, než v pôvodnej hre, škoda.

Veľmi špecifická je bonusová epizóda Farewell. Tá je prequelom k prequelu a odohráva sa 2 roky pred Life is Strange: Before the Storm. Aj v tejto epizóde sa stretávame s Chloe, no hlavnou postavou je opäť Max. Táto epizóda trafila klinec po hlavičke. Približuje ten pocit, ktorý v detstve prežili mnohí z nás – sťahovanie sa preč a nutnosť rozlúčiť sa so svojimi kamarátmi. Max a Chloe prežívajú svoj posledný deň predtým, než sa Max odsťahuje.

Life is Strange Farewell

Zároveň je to teda posledná možnosť, ako si zahrať za Max, keďže Life is Strange 2 už zrejme ponúkne inú hlavnú postavu. Možno aj to je dôvod, prečo bola epizóda napriek polovičnej dlžke rovnako intenzívna ako ostatné tri kapitoly. Je však dostupná len v deluxe edícii hry. V nej je tiež k dispozícii režim Mixtape Mode, ktorý umožňuje hráčom namiešať si playlist, ktorý hrá v izbe Chloe počas oddychu.

Gameplay je totožný s pôvodnou hrou. Vývojári sa nesnažili o žiadnu extra veľkú porciu novátorstva (to si možno nechali na 2. diel) a hra je opäť úzko postavená na príbehu. Ovládanie je jednoduché, väčšinou mačkáte len X a B, prípadne Y ak si vyberáte odpoveď. Štúdio Deck Nine ale nezabudlo na fakt, že je Chloe rebelka a tak obohacuje hru o zopár prvkov, ktoré dávajú rebélii možnosť realizovať sa.

Life is Strange Before the Storm

Prvou novinkou je Backtalk Challenge. Ak sa dostanete do problémov, tak môžete šťastenu dostať na svoju stranu. Skrátka stačí rozpútať hádku a následne ju vyhrať. Dôležitá je však znalosť angličtiny, pretože treba argumentovať rýchlo a odpovedať trefne na to, čo druhá postava povedala. A možno, ak ste nekonfliktný človek a snažíte sa hádkam vyhýbať, táto hra vám môže pomôcť naučiť sa argumentovať. Ale to len možno. Nutno však dodať, že aj keď sa viete v hre pohádať o svojej pravde, niekedy vás to môže dostať do problémov.

Okrem toho má 16-ročná Chloe záľubu v iných formách rebélie. Zahŕňa to napríklad fajčenie marihuany alebo možnosť robiť graffiti. Túto možnosť sme videli naposledy v GTA San Andreas, teda v hre spred 14 rokov (okej, cítim sa staro). Chloe myslí aj na to, že hráči môžu občas zabudnúť, čo mali urobiť. Na to má Chloe ukryté eso v rukáve – úlohu si proste napíše na ruku, tak ako sa to robí na mnohých školách aj dnes.

Zaujímavým osviežujúcim prvkom hry je aj riešenie logických úloh, ktoré sa v hre občas vyskytnú. Napríklad v jednej pasáži hrá Chloe s jej kamarátmi stolovú hru na štýl Dungeons & Dragons. Dokonca sa táto hra v hre vyskytne až dvakrát, čiže nejde len o jednorázovú záležitosť.

Life is Strange Dungeons and Dragons

Grafika v hre nie je veľmi okúzľujúca. Vývojári vo veľkom používajú scénický blur, čo môže človeka sem-tam iritovať. Čo ma ale hnevalo viac, boli pohyby postáv. Niekedy pôsobili veľmi neprirodzene, priam roboticky. Za zmienku stojí aj, že ak Chloe drží v ruke nejaký predmet, sem-tam jej ruky prechádzajú cez daný objekt, čo mi pripomína návrat do roku 2008, kedy bola takáto „ignorácia“ fyziky v hrách celkom typická.

Resumé

Asi nie je prekvapením, keď poviem, že Life is Strange: Before the Storm je skôr takým datadiskom k prvej hre, než aby sa dalo hovoriť o novej, samostatnej hre. V konečnom dôsledku je to ale 10-hodinová emočná horská dráha, ktorú by ste si ako fanúšik Life is Strange nemali nechať ujsť. A pokiaľ ste vo svete tejto hry nováčikom, možno bude lepšie začať práve s lacnejším a kratším prequelom Before the Storm, po ktorom sa môžete pustiť do druhej – prvej – hry. Otáznik visí nad Deluxe edíciou hry. Stojí vám 8€ za bonusovú epizódu, Mixtape mód a pár kusov oblečenia?

Life is Strange: Before the Storm

Celkový verdikt

8.1/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk
  • Bez mikrotransakcií?

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. JR píše:

    Grafika 2/5 jako vážně? Vždyť ta grafika s příběhem je na tom to boží!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *