Project Scarlet: Next-gen stratégia Microsoftu priblížená

Xbox Project Scorpio GPU

Server VGC vo svojom obsiahlom článku zverejnil niekoľko zaujímavostí z toho, čo môžeme čakať od budúcej generácie Xboxu.

Na rozdiel od Sony totiž zatiaľ Microsoft udržuje všetko v relatívnej tajnosti a prvé oficiálne informácie o chystanej platforme s názvom Project Scarlet by sme sa mali dozvedieť až o mesiac na E3. Už teraz však mnohé úniky spomínajú dve konzoly, spätnú kompatibilitu a Project xCloud ako dôležitú súčasť next-gen zážitku, ktorý sa dotkne aj súčasnej generácie – Xboxu One.

Skoro tak ako Xbox 360, aj Xbox One sa v posledných dňoch dočkal svojej zrejme už poslednej revízie v podobe Xbox One S All-Digital Edition. Ukazuje sa, že táto konzola má prekvapivo veľké predaje na to, ako sa proti nej časť verejnosti ohradila a do istej miery nám naznačuje aj, ako budeme hrať hry v budúcej generácii konzol.

Zatiaľ čo Sony pripravuje jednu konzolu, s ktorou chce priniesť veci ako rýchle SSD a raytracing aj do konzolového sveta, Xbox má ambíciu byť jednoducho všade a chce sprístupniť next-gen hranie čo najširšiemu publiku. To zároveň znamená v rôznych cenových kategóriách.

Prakticky najzákladnejšou platformou je Project xCloud, s ktorým budete môcť hrať svoje hry kdekoľvek a kedykoľvek, pokiaľ máte dostatočne dobré internetové pripojenie. V prípade Microsoftu to má byť 5Mbps, pričom hráči si takto budú môcť streamovať hry do iPhonu a Androidov, ale aj do menej výkonných počítačov. Na toto budú využité masívne dátové centrá Microsoftu. Spoločnosť má po celom svete 100 000 Azure serverov s prístupom v 140 krajinách sveta. Verejné beta testovanie služby začína ešte tento rok a očakávame, že spoločnosť ho spustí v čo najväčšom množstve prístupných krajín. Na úvod majú byť servery vybavené platformou zvanou Anthem, ktorú tvorí upravený hardvér Xbox One S. Vymeniť ho za nový hardvér však nebude extra náročné.

Hlavnú skupinu hráčov však budú tvoriť hráči, ktorí chcú mať next-gen zážitok za čo najnižšiu cenu, ale s lokálnym hardvérom. Pre nich má byť k dispozícii konzola s krycím názvom Lockhart (S2), ktorá by mala mať dostatok výkonu na to, aby vedela rozbehnúť hry v 1080p 60fps alebo 4K 30/60fps. Nezaobíde sa to však bez kompromisov. Táto konzola má ponúknuť hardvér o niečo výkonnejší, než má Xbox One X. Presnejšie môžeme čakať procesor Zen 2 s 8 jadrami / 16 threadmi, spolu s 1TB NVMe SSD s prenosovou rýchlosťou vyše 1GB/s. Kompromisy spraví Microsoft však pri grafickej karte, kde máme čakať AMD Navi s 4+ teraflopmi výkonu a 12GB GDDR6 pamäte. Táto konzola by mala umožniť hrať hry lokálne v nižšej kvalite, ale môže využívať cloudový výkon na zvýšenie grafickej kvality. Principiálne ide o to, že konzola bude zvládať next-gen hranie aj lokálne, ale bude orientovaná viac na streaming. Zároveň existuje veľká šanca, že tento Xbox zrejme neponúkne mechaniku.

Xbox One S All-Digital

Tu má zohrávať významnú rolu aj nové Xbox Game Pass Ultimate členstvo, s ktorým získajú predplatitelia benefit nielen v podobe skĺbeného Game Passu a zlatého členstva, ale v budúcnosti tiež zabezpečí prístup k streamovaniu hier vo vyššej kvalite. A keďže Game Pass má ponúkať first-party exkluzivity už pri launchi, tak možnosť streamovať hru okamžite bez nutnosti inštalácie bude atraktívna pre mnohých užívateľov.

Konieckoncov, Game Pass je populárny už teraz. Hoci Microsoft nezverejnil oficiálne čísla, zdroje serveru VGC odhalili, že Xbox Game Pass má mesačne 9,5 milióna aktívnych užívateľov. Zároveň táto služba tvorí slušnú časť tržieb Xbox divízie. Zisk divízie tvorí predovšetkým predaj hier a služieb a v budúcej generácii chce Microsoft klásť dôraz najmä na to. Okrem streamovania a lacného hardvéru mu v tom pomôže aj GameCore platforma. Ide o sadu kreatívnych nástrojov postavených na UWP (Universal Windows Platform), ktorá výrazne uľahčí prácu vývojárom, ktorí budú môcť s týmto rozhraním vyvíjať hry súčasne pre PC, Xbox One S, Xbox One X a obe nové konzoly. Ak by ho hry ako Gears 5 využívali už teraz, hra by bola prakticky ihneď pripravená využiť výkon next-gen konzol. Očakáva sa pritom, že práve first-party hry, ktoré Microsoft ukáže na tohtoročnej E3, už budú postavené na GameCore.

Vo finále tu máme konzolu Anaconda. Tá má byť jednoducho najvýkonnejšou next-gen konzolou na trhu, pričom má oproti Xbox One S ponúknuť až 10x viac výkonu. Okrem toho, že ponúkne rovnaké Zen 2 CPU a 1TB SSD ako Lockhart, ponúkne výkonnejší grafický čip AMD Navi s výkonom dosahujúcim možno až 13 teraflopov po boku 16GB GDDR6 RAM. Na druhú stranu, špecifikácie ešte neboli finalizované a preto sa môže výkon ešte zmeniť – k lepšiemu alebo horšiemu. Stále však platí, že konzola by mohla stáť 499€. Obe konzoly by pritom mali byť vydané ešte budúci rok – v roku 2020.

Zo zaujímavostí ešte vyzdvihnem, že Xbox One podľa zdrojov serveru VGC predal približne 45 miliónov konzol, teda približne 50% toho, čo PlayStation 4. Do budúcna a v novej generácii by mal byť Xbox aj naďalej prepojený so smart home systémami, ako je napríklad Amazon Alexa. Práve jej funkcie Alexa Skill začal podporovať Xbox One minulý rok.

via VGC

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

  1. Rado píše:

    anaconda má mať pravdepodobne grafiku arculus, navi zrejme nie, ale uvidíme. inak gamecore sa mi pozdáva, solidny nápad pre tvorbu hier na všetky konzoly a pc.

  2. Felix píše:

    Vypadá to slibně. Bylo by super, kdyby nové hry pro next-gen šly hrát i na současném XBOX ONE X. A pokud půjde dohnat výkon cloudem, nemám s tím problém. Mám docela dobré připojení na net, tak v pohodě. Platím si Game Pass i Gold, tak xCloud bych využil také. Tak doufám, že moje Xko mi nějakou dobu ještě bude stačit.

  3. Bambin píše:

    Kdesi som čítal, že PS4 ma mat výkon 13,9Tflop a písalo sa o 24GB ram. Tak uvidíme.Aj keď sa mi to nepozdáva,uvidime.Trocha opäť dúfam, že Microsoft spraví lepšiu krabicu. ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *