Forza Motorsport 6 Apex: Na PC vyzerá skvelo, ale je to skôr tech demo

Forza Motorsport 6 APEX

Jedným z najväčších prianí PC-čkarov bolo: Kedy vyjde Forza na PC? Odpoveď znie: teraz. Microsoft v roku 2016 vydáva svoju úplne prvú závodnú hru na počítače a ako sa dalo čakať, je to práve Forza Motorsport 6: Apex. Určená je pre Windows 10 a okrem toho, že si v nej zazávodite, tak zároveň na vlastné oči zažijete potenciál DirectX 12 pod týmto systémom. Prvá Forza pre PC má totiž dvojaký účel: Zabávať a (graficky) zaujať.

Hra je momentálne v štádiu otvorenej bety a Microsoft u nej postupne vylepšuje rôzne aspekty, predovšetkým teda optimalizáciu pre rôzne grafické karty a hardvérové zostavy. To ma teší, keďže pôvodná verzia sa mi na AMD zostave nedala spustiť (čo je ironické, keďže AMD poháňa aj Xbox One, kde má Forza svoj domov). To je vlastne dôvod, prečo recenzia prichádza o niečo neskôr.

Keď sme ju už konečne zapli…

…tak nás hra privítala introm, ako je u Fórz (takto sa to skloňuje?) zvykom. Potom, bez väčšej prípravy, sme sa vrhli rovno do prvého závodu, ktorý už môžete veľmi dobre poznať z klasickej Forzy 6 – okruh v uliciach Rio de Janeira. V tomto prvom závode si hneď môžete vyskúšať závodenie pomocou klávesnice, W/A/S/D a človeče, nie je to až také zlé! Vlastne sa to ovláda celkom dobre, oveľa lepšie, než ProStreet a zopár ďalších dielov NFS, ktoré som hral na PC predtým, než som sa na dlhé roky zameral výhradne na Xbox.

Forza Motorsport 6 Apex Beta

Hra však naďalej podporuje controller a tak, ak vám vyhovuje ovládanie z Xboxu, jednoducho pripojte svoj ovládač k počítaču a závoďte. Aj menu a ďalšie prvky rozhrania (napr. nastavovanie obtiažnosti) sa ovládajú dobre pomocou controlleru, za čo majú u mňa Turn 10 červený bod. V konečnom dôsledku tak nie je nikto ochudobnený a je to naozaj len o tom, či vám viac vyhovuje klávesnica alebo gamepad.

Čo je ale oproti konzolovej Forze ochudobnené, je režim kariéry. Neviem, či je to nastálo alebo to platí len v aktuálne prebiehajúcej bete, ale Showcase Tour má len 12 závodov, ktoré prejdete pomerne rýchlo, ak vám nejde o plnenie bonusových úloh, ale len o dokončovanie samotných závodov. Práve bonusové úlohy sú však vec, ktoré kariéru predĺžia, keďže hra funguje na free-2-play systéme a nové autá sa vám odomykajú v závislosti od počtu hviezd, ktoré získate. Za každý závod získate maximálne tri hviezdy, čo dokopy činí 36 hviezd len za samotnú kariéru.

Forza Motorsport 6 Apex Beta

Achievement je potom za získanie 50 hviezd a momentálne sa toľko nedá získať, teda aspoň keď som si to tak spočítal spolu so závodmi Spotlight Series, kde sa každý týždeň objavuje štvorica závodov. Spotlight Series sú závody, ktoré sa odomknú až po dokončení hlavnej kariéry a sú to skôr také bonusové úlohy, ktoré majú za cieľ predĺžiť Apex a okrem iného vám umožnia získať všetky autá a achievementy.

K závodom sa však dostanete len ak ste pripojení k internetu, keďže ich hra sťahuje priamo zo serverov MS. Hlavne pri tom nesmiete minimalizovať hru či zapnúť inú appku, pretože vtedy sa spojenie hry so servermi preruší. Takúto skúsenosť som mal, keď som sa narýchlo presunul z Forzy do Xbox App, kde som potreboval rýchlo odpísať na správu. Zas na druhú stranu, bol to jediný pád, ktorý som zažil a navyše, PC nechytá moju WiFinu zrovna najlepšie, čiže by sa to dalo pripísať aj tomu. No skutočnosť, že to bol jediný problém, ma prekvapil hlavne v súvislosti s Hitmanom na Xboxe, ktorý má v tomto smere oveľa väčšie problémy a konzolu mám prakticky hneď vedľa WiFi routeru.

Forza Motorsport 6 Apex

No a čo tie autá?

S čím ale Forza nemá prakticky žiadne problémy, sú autá. Nechýba im realistické spracovanie, odlesky sú presne také, aké chcete mať a ovládanie je vo väčšine prípadov skvelé. Až na Volkswagen Golf, bez ABS to je ako sedieť v aute s princeznou Dianou. Teda rozhodne to nedopadne dobre. S ostatnými autami som až také problémy nemal, maximálne čo ma občas štvalo je, že sa autá odomykajú v závislosti od počtu hviezd a niekedy je človek jednoducho nútený jazdiť v niečom pomalom a nedokáže sa prebojovať k prvému miestu.

Čo sa týka tuningu, tak ten tu nie je. Vlastne jediná vec, ktorú si človek vie vybrať v tomto „tech deme“, je farba vozu. Tuning na štýl konzolovej Forzy tu nie je, ale to je preto, lebo Forza Apex je skôr ukážkou, než plnohodnotnou hrou. Tou by mala byť podľa špekulácií Forza Horizon 3, na ktorú sa už ja osobne dosť teším. Inak ak ide o vozový park, ten je slušný, no nemyslím si, že človek vyskúša všetky.

Forza Motorsport 6 Apex

Resumé

Skrátka, je to demo a bude vás baviť dokým nedokončíte kariéru, nesplníte všetky bonusové objektívy a nezískate všetky achievementy. S niektorými z nich to bude ťažké, keďže si priam vyžadujú, aby hráč venoval hre viac času, než je treba. Napríklad je tu achievement za získanie 50 000 000 Cr, ale behom kariéry som ich ja získal len niečo cez 8 300 000. Takže, ak by som teraz mal dokončiť achievement, musel by som si celú kariéru zopakovať… 6-krát? To by predĺžilo hraciu dobu na možno 10 hodín, ale už to bude zbytočne repetitívne. Našťastie to vyzerá, že v budúcnosti Turn 10 updatuje hru o ďalšie závody, teda aspoň podľa toho, ako vyzerá menu Showcase Tour (kariéry). Nateraz je to ale skôr tech demo, ktoré keď raz pustíte, tak už nespustíte ovládač z rúk. Proste… aj keď to je krátke, vie to človeka zabaviť aspoň na krátku chvíľu. Ako taký recept k spríjemneniu pocitov z hry, určite by som sa nesnažil prejsť všetko naraz. Skôr by som to riešil podobne ako hru, ktorú si zahráte na skrátenie dlhej chvíľe a na zabitie nudy. A určite si nezabudnite dať slúchadlá!

Forza Motorsport 6: Apex

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *