RECENZIA Gears of War 4 – Vstúpte do novej éry so starými známymi

Gears of War 4 Recenzia

Gears of War je veľmi zaujímavá séria. Hoci nemá obrovskú hráčsku základňu, pýši sa množstvom skalných fanúšikov. A tým myslíme naozaj skalných: Vidíte nálepky, kľúčenky, dokonca peňaženky s lebkou v mechanickom kolese. Čím to je? Odpoveď som išiel hľadať k fanúšikom. Ale najprv si pozrime, ako sa v našej recenzii darilo Gears of War 4.

Po niekoľkoročnej odmlke je obľúbená séria späť a svojim najnovším pokračovaním istotne vypúlila zrak viacerým fanúšikom. Od udalostí v prvej trilógii uplynulo 25 rokov a za necelé tri dekády sa toho veľa zmenilo. Či už podmienky na planéte Sera alebo hlavní hrdinovia. Gears sú však verné ságe a tak hlavnou postavou nie je nik iný, než syn samotného Borisa Kollára Marcusa, JD Fenix.

Preč sú aj boje proti pôvodnej civilizácii menom Locust, ktorú ľudstvo nakoniec vykynožilo. Alebo? Dvadsaťpäť rokov po udalostiach prvej trilógie vláda podozrieva JD Fenixa za únosy ľudí, ktorí miznú bezostopy. Ironicky, obvinenie padne zrovna v momente, kedy sa JD so svojimi priatelmi vkradne do mesta Settlement 5 a pokúsi sa ukradnúť Fabricator. JD odmieta akékoľvek obvinenia, čo vyústi vo vojnu medzi dvomi mestskými štátmi. Ľudstvo totiž po vojne s Locustami zasiahli vážne straty a civilizácia sa vrátila do moderného staroveku.

Gears of War 4

A tak sa v Gears of War 4 stretneme s prvkami RTS stratégie, kedy je treba sa pripraviť na vlny útokov s pomocou fabrikátoru. Je to príjemné oživenie kampane a tiež ukážka, že Unreal Engine 4 dokáže zázraky. Budovanie turretov alebo zábran totiž do istej miery pripomína map editor a ak ste niekedy modovali GTA, tak sa vám to bude páčiť. Následné vlnové boje sú zábavnejšie a poriadne oživia singláč. Ktorý sa dá, mimochodom, hrať aj v kooperácii bez ohľadu na platformu. Ak máte kamaráta, ktorý má Gears of War 4 na počítači, môžete hrať s ním. Ak na Xboxe, žiaden problém, dokonca môžete hrať na jednej sedačke a na jednej obrazovke. Crossplatformový je aj multiplayer, ale o tom neskôr.

Ako bolo spomenuté už niekoľkokrát pred vydaním, v Gears of War 4 sa objaví aj obľúbenec Marcus Fenix. Je to pravda, ale nečakali sme, že bude aj po 25 rokoch tak dôležitý. Značná časť príbehu sa totiž točí okolo neho (možno viac, než by bolo treba) a skalní fanúšikovia ho určite budú chcieť zachrániť čím skôr, keďže nové hrozby hltajú a následne rozkladajú ľudí zaživa. Asi netreba hovoriť, že v tejto hre idete rovno do tej najkrvavejšej akcie, kde majú nepriatelia hrubú kožu (podobne ako Locusti, tak aj Swarm) a musíte na nich minúť niekoľko zásobníkov. Táto vlastnosť sa zachovala prakticky od začiatku série.

Gears of War 4

Mimochodom, keď hovorím o ňom, tak v hre vás čaká jedno veľmi milé prekvapenie, nepoviem aké. Čo ale poviem, je, že Gears 4 už nie je festival hardcore bossov v každej kapitole hry. To až ku koncu. Hra je teda ľahšia a navyše obsahuje dostatok informácií pre to, aby ste si ju vychutnali aj keď ste predošlé diely nehrali. A možno vás motivuje k tomu, aby ste si zahrali aj tie. No a samozrejme, keď ste ju prešli na Normálnej obtiažnosti, môžete si príbeh zopakovať znovu na Hard alebo na Insane, teda dvoch obtiažnostiach, ktoré odporúčajú samotní tvorcovia.

Také špecifické na Gears of War je, že aj napriek krváku, ktorý zažijete na obrazovke (rozpadnuté telá nepriateľov sú klasika), tak hre nechýba ani špecifická dávka humoru. Či už sa jedná o vtipné momenty v cutscénach alebo o dialógy, respektíve o Marcusov hnev voči nepriateľom, ktorí sa opovážili zničiť mu jeho rajčiny. Obzvlášť vtipné sú monológy niektorých mimozemských stvorení, ktoré majú hlas nemeckého black-metalistu, ktorý utrpel vážne poranenie mozgu pri headbangu. Ich jazyk je veľmi skromný a svojim hlbokým, grungeovým hlasom vykrikujú každých 10 sekúnd slovo, ktoré len zďaleka opisuje, čo daná vec robí. Takže keď má tento protivník v ruke motorovú pílu, pravidelne vykrikuje SHREDDEEEEEEEERRRRRRR!!!! a vyzerá to komicky. Ku koncu príbehu budú takéto situácie pribúdať. Keď už hovorím o ňom, tak Gears majú našliapnuté na možné pokračovanie, ktoré môže, ale aj nemusí pokračovať v bode, kde Gears 4 skončil.

Gears of War 4

Grafika a Level Design

Pokiaľ ide o grafiku a level design, tak tu sa odídenci z Epic Games, The Coalition, pekne realizovali. Grafika je tu naozaj úchvatná a to aj na pôvodnom Xbox One. Ak by ste mali HDR televízor a Xbox One S, tak verím, že tam by to vyzeralo ešte lepšie. Navyše, hra tam má optimalizované cutscény pre 4K rozlíšenie, takže na novom železe viete využiť aj tieto vychytávky. To isté platí aj o PC verzii, ktorá má podporu 4K 60fps a ak máte dostatočne výkonný hardvér, potom si viete predstaviť, ako by to vyzeralo na Scorpiu.

Ak ide o levely, tak sa vrátite na miesta zo starších dielov, ale zároveň vstúpite aj na nové miesta, ktoré môžu vyvolať déja-vu. Vďaka tomu, že Swarm miestami pripomína ten hnusný Flood, tak máte občas pocit, že hráte Halo. Inokedy sa dostanete do jaskyne a spomeniete si na Uncharted. No a nakoniec tu sú stredoveké stavby, pri ktorých si v momente spomeniete na Epic Citadel (grafické demo pre iPhone). Jednoducho, prostredia v hre sú také, že vám vždy niečo pripomínajú, hoci hráte úplne inú hru.

Mimochodom, ak ide o chybovosť, nenarazil som ani raz na žiaden grafický bug, zato som však zistil, že keď vaši kolegovia prenášajú Fabricator, tak je non-solid a môžete prechádzať cezeň. Singleplayer beží v natívnom 1080p rozlíšení pri stabilných 30fps. Veľké plus patrí autorom aj za extrémne plynulé prechody medzi cutscénami a gameplayom, kedy som ani raz nezažil loading. Ten som zažil len keď ma zabili a hra musela načítať posledný checkpoint.

Gears of War 4 Multiplayer

Multiplayer

Podľa tvorcov však multiplayer beží v 60fps a rozdiel v plynulosti obrazu je viditeľný. Na druhú stranu, občas používa nižšie rozlíšenie. Osobne si myslím, že The Coalition použilo nejaký algoritmus, ktorý dočasne zníži rozlíšenie hry, aby sa znížil lag, keď máte problémy s pripojením. Hra totiž beží v stabilných 60fps a podobne ako pri singleplayeri, ani tu som nezažil framedrop. Čo som ale zažil, je to spomínané dynamické rozlíšenie. Akonáhle máte nižšie rozlíšenie, všimnete si to a nevyzerá to veľmi pekne, hra je rozmazaná. Užívateľské rozhranie je naopak po celú dobu renderované v 1920 x 1080 bodoch, na Xbox One S možno aj v 4K s tým, že grafika hry sa renderuje v 1080p a menej. Tento nedostatok si môžete všimnúť na nasledujúcom screenshote.

Gears of War 4 Multiplayer Screenshot

Multiplayer sám o sebe však má čo ponúknuť, keďže ponúka množstvo Team-vs-Team módov, rýchlu akciu a možnosť vyblázniť sa na rôznych mapách. Veľkým prínosom pre vaše multiplayerové zážitky bude Social Playlist, kde sa stretnete s hráčmi z celého sveta a po každom zápase si vyberáte, čo bude nasledovať ďalej z ponuky troch náhodne vygenerovaných matchov. Takto si za pár minút stihnete vyskúšať prakticky všetky gamemody, ku ktorým patrí napríklad King of the Hill, tímový Deathmatch alebo aj Guardian, kde musíte zabiť nepriateľského lídra a udržať toho svojho čo najdlhšie nažive. Ak jeden zomrie, tak máte posledný život.

Nakoniec je tu režim Horde 3.0, na ktorý ste sa už pripravili dobre v singleplayerovej kampani. Okrem toho, že sa na vás valia desiatky nepriateľov, na svoju ochranu môžete použiť fabrikátor a medzi vlnami môžete pridávať na mapu nové zabezpečenia, respektíve vylepšenia. Napríklad automatický gulomet alebo rôzne barikády, ktoré sťažia príšerám prístup k vám. Taktiež tu sú rôzne mapy, takže stereotyp tak skoro nepríde.

Navyše, Ultimate edícia Gears of War 4 obsahuje Season Pass, ktorý vám zabezpečí trvalý prístup do všetkých multiplayerových máp, ktoré vyjdú. Tie budú zadarmo pre všetkých, ale budú sa v pravidelných intervaloch striedať. So Season Passom však môžete hrať kedykoľvek čokoľvek.

Gears of War 4 Versus Screenshot

Resumé

Trvalo to niekoľko rokov a fanúšikovia sa dočkali. Gears of War 4 si prevzalo to najlepšie z predošlej trilógie a obohatilo to o novú grafiku, nové možnosti a skutočne chytľavý režim Horde. A hoci sa hra odohráva o 25 rokov neskôr, Sera je rovnako nehostinná a pripravená vás zabiť. Ako Austrália. Po skončení vojny proti Locustom sa už zdalo, že zavládne mier, ale opak je pravdou. Locusti boli len začiatok. A zopár odídencov z COG sa vrhne priamo do toho najkrvavejšieho boja svojich životov. Podľa štatistík som hru prešiel za 8 hodín a 30 minút na Normal obtiažnosti, ktorá môže začiatočníkov tiež potrápiť. Ak ste už ale pripravení na výzvu, tak tu máte opäť prichystaný krvavý mód Insane, v ktorom (ne)prežijete, ak hráte Solo. Keď vás totiž nedajbože zhltne jedna z príšer, tak v 4 z 5 prípadov sa na vás budú najlepší priatelia a rodina pozerať, ako umierate. V kooperácii sa však môžete smrti vyvarovať a to aj s pomocou vašich PC Master Race kamarátov.

Graficky majú Gears of War 4 čím prekvapiť a to ako na Xboxe, tak aj na PC, kde je už pripravená pre 4K 60fps. Teda to, čo my, konzolisti, uvidíme až na Projecte Scorpio. V hre vás tiež uspokojí zábavný multiplayer pozostávajúci z početných Versus modov a režimu Horde. Môžete tu však naraziť aj na viditeľné, nižšie rozlíšenie. Nesmiem tiež zabudnúť ani na rôzne možnosti nastavenia, ktoré idú v ústrety aj farboslepým hráčom. Hra totiž obsahuje niekoľko nastavení súvisiacich s prispôsobením farieb pre hráčov s rôznymi zrakovými vadami.

Gears of War 4 vychádza 11.10.2016 pre Xbox One a Windows 10. Hra podporuje Xbox Play Anywhere.

Gears of War 4

Celkový verdikt

9.2/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *