RECENZIA Watch_Dogs 2: Jasný kandidát na hru roka!

watch_dogs-2-recenzia

Priznám sa, že prvý Watch_Dogs bol pre mňa obrovským sklamaním a skôr, než som ho prešiel, som ho predal. Preto som mal pocit, že až niekedy vyjde druhá hra, tak ju milerád vynechám. Lenže, na E3 nám Ubisoft ukázal niečo, čo od prvého momentu vyzeralo ako poriadna porcia zábavy. Ukázal novú hackerskú hru, Watch_Dogs 2.

Druhé pokračovanie býva v hernom priemysle vnímané ako titul, ktorý sa pokúsi napraviť chyby prvej hry a zároveň priniesť niečo nové. V prípade Watch_Dogs 2 sa toho zmenilo veľmi veľa. Zachovalo sa síce hackovanie a ctOS, ale to je tak všetko. Prvá hra bola priveľmi seriózna, čo sedelo k 40-ročnému protagonistovi s rodinou. Táto hra je presný opak, ukazuje skupinu mladých hacktivistov, ku ktorým patríte aj vy a ste ďaleko odvážnejší vo svojich rozhodnutiach a nápadoch. Ste členom hackerskej skupiny DedSec, ktorá sa dala na cestu odhaľovania korporátnych tajomstiev, špiny a aj na potvrdenie niektorých konšpiračných teórií. To všetko len vďaka svojmu počítaču, občasnej infiltrácii seba samého do nepovolených priestorov alebo za pomoci drona či autíčka na diaľkové ovládanie. A to je len jedna z mnohých zábavných misií, ktoré na vás čakajú v príbehovej kampani.

watch-dogs-2

Čo sa týka spracovania misií, tak nejde vyložene o misie, ale skôr to sú rôzne operácie (pamätajte, hackeri vždy riešia len Op!) a tie pozostávajú z viacerých úloh, ktoré môžete plniť nezávisle od seba. Aj keď je pravda, že niektoré misie nasledujú okamžite po sebe z príbehových dôvodov. Okrem hlavného príbehu, ktorý je na dnešné pomery prekvapivo dlhý, hra ponúka aj veľa bočných misií, ktoré môžu niekomu privolať nostalgické spomienky na zlaté časy strávené u GTA San Andreas. Vlastne keď ho tak spomínam, tak mám pocit, že vývojári pri druhom dieli museli hrať túto hru, aby si vzali inšpiráciu pre vytvorenie niektorých bláznivých questov. V nich vás veľakrát čakajú rôzne easter eggy v podobe odkazov na pop kultúru. Napríklad diskusie o tom, či je lepší Votrelec alebo Predátor alebo bude treba pomáhať istému hercovi, ktorý sa pridal do sekty a jeho nové filmy nestoja za veľa.

Watch_Dogs 2

Odmenou za dokončenie misií nie sú XP, tie sú moc mainstream. Miesto nich naberáte followerov ako správna internetová osoba a čím viac followerov máte, tým viac Research Pointov máte. Tie sa následne dajú využiť v appke ./Research, ktorú máte na mobile. Mimochodom ten mobil má aj vlastný App Store, ktorý celkom trefne odzrkadľuje skutočnosť. Stiahnete si stade všetko, ale reálne využijete len pár vecí. Medzi nimi sa dá nájsť pár vychytávok ako Driver: San Francisco, čo je v podstate Uber minihra, ScoutX na fotenie rôznych stavieb alebo diel (skoro ako tých 50 fotiek v GTASA) a prítomná je aj appka na spawnutie vozidla na požiadanie. Takže tak sa zmenili cheaty za posledných 10 rokov. Za pomoci svojho ultra-super mobilu samozrejme všetko hackujete. A viete niekomu dokonca na diaľku vybuchnúť jeho Galaxy Note 7 mobil!

watch_dogs-2

Hackovanie je teda dôležitou súčasťou, ale teraz je oveľa viac cool, tak ako celá hra. Aj s jeho pomocou a pár skillov môžete zlepšiť svoju pozíciu v závodoch, ktoré organizuje Stanfordova univerzita v San Franciscu a jeho okolí alebo môžete zlepšiť svoju finančnú situáciu. Ale to sa dalo vlastne už aj v prvej hre. Každopádne, keď už hovorím o tom meste. Ubisoftu sa naozaj kvalitne podarilo spracovať San Francisco v tejto hre. Mám pocit, že je perfektným rozšírením sveta, v ktorom sa o niekoľko kilometrov ďalej ukrýva Los Santos. Čím chcem povedať, že Watch_Dogs 2 a GTA V sú dve hry, ktoré sa k sebe naozaj hodia, pretože obe ponúkajú hromadu možností vyblázniť sa na dostatočne veľkej mape. A to aj keď je multiplayer dočasne vypnutý kvôli problémom, ktoré sa Ubisoft snaží odstrániť.

watch-dogs-2

San Francisco tiež dostalo veľa detailov, čo z neho robí jeden úžasný herný svet. Narozdiel od Mafie III, na ktorej sa pracovalo päť rokov a hre chýbala hromada vecí z predošlých dielov, Watch_Dogs 2 ponúka skutočne žijúce mesto. Môžete chodiť po obchodoch a nakupovať oblečenie, cestou k misii sa zastavíte v kaviarni a kúpite si svoje hipster-latté a ak ste náhodou bez auta, tak v najbližšej autopredajni môžete utratiť pár tisíc dolárov za nové auto. Takéto možnosti ma naozaj tešia, lebo práve ony sa podieľali na úspechu niektorých dávnejších hier. A verím, že vďaka nim má táto hra našliapnuté do siene slávy. Plus už spomínané zábavné questy a bočné misie, ktoré na vás čakajú v dostatočne veľkom svete.

watch-dogs-2

Okrem toho v hre funguje mestská doprava (o čom sa sami presvedčíte v misii, kde musíte ukradnúť autobus) a aj NPC vedú vlastný „život“. Videl som tu prakticky všeličo. Fitnesákov pri rannom behu v parku, dôchodcov na prechádzke so psami alebo dokonca nahnevanú ženu, ktorá za pokriku „Takže ty ma budeš podvádzať?!“ zničila zaparkované auto bejzbalovou palicou. Dokonca som videl, ako opití študenti večer „dostali nápad“. Hra teda ukrýva veľa zaujímavých scenárov, ktoré sa môžu odohrávať aj v reálnom svete a v hre len žasnete nad tým, do akých extrémov to vývojári dotiahli. S niektorými NPC sa dokonca môžete porozprávať, aj keď nejde o nejaké extra-záživné debaty. Ale stále tu tá možnosť je a aj to robí hru poriadne zaujímavou.

watchdogs2

Mierne sklamanie som zažil po grafickej stránke. Nie všetko je totiž dokonalé a Watch_Dogs 2 môže mať, v závislosti od telky, zubatú grafiku a to nevyzerá pekne. Z času na čas sa mi tiež stalo, že sa billboard na boku budovy nestihol načítať včas a tak sa objavila len rozmazaná LOD textúra. Osobne to pripisujem k tomu, že si vývojári dali záležať na množstve objektov v meste a na veľkosti mapy. Ale môže to byť pokojne aj tým, že sa Ubisoft orientoval na optimalizáciu pre PS4 Pro, na úkor absentujúceho antialiasingu na Xbox One a (možno) na PS4 Slim. Alebo jednoducho nemajú Ubisoftáci k dispozícii také nástroje ako iní vývojári. Soundtrack hry je príjemnou kombináciou originálneho soundtracku a hudobných staníc s množstvom vlastných skladieb. Hudbu má na starosti aplikácia na mobile, ktorá sa chová podobne ako Apple Music. Počúvate rádio, a keď sa vám niečo páči, tak si to môžete pridať do svojej hudobnej knižnice. Plus, zvučku hry spravil Hudson Mohawke a táto skladba sa dá stiahnuť cez Ubisoft Club zadarmo. Dobre pasuje k príbehu aj spracovaniu celej hry.

Watch_Dogs 2

Resumé

V konečnom dôsledku som ostal z Watch_Dogs 2 zaskočený, v dobrom. Kým pôvodná hra bola pre mňa obrovským sklamaním, tu vývojári spravili otočku o 180° a spravili hru, ktorá je jednoducho cool. Máte tu sympatických protagonistov, čakajú vás tu zábavné misie, vychutnáte si množstvo detailov žijúceho veľkomesta, zažijete akciu, zazávodíte si, leaknete trailer na novú hru, kupujete si autá a oblečenie, vylepšujete svoje skilly a samozrejme tu nesmie chýbať hacking. Ak odpustíte zubatú grafiku, máme tu kandidáta na hru roka!

Watch_Dogs 2

Celkový verdikt

9.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Dominik píše:

    Táto hra je jednoducho bomba :33 hra roku 10 z 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *