RECENZIA Slime Rancher

Slime Rancher Recenzia

Vydať hru predčasne? Pred pár rokmi smrteľný hriech, dnes celkom normálna vec. Early Access programy otvárajú možnosť testovania a predávania hry súčasne. Vývojári tak majú za hru zaplatené, dozvedia sa aj o popularite hry a hlavne vedia, na čom zapracovať. Presne tak to je aj v prípade konzolovej exkluzivity Slime Rancher na Xbox One.

Slime Rancher umožní si splniť svoj odveký sen – stať sa farmárom. Ibaže to má háčik. Zabudnite na zvieratá a Zetory. Ste totiž na planéte Far, Far Range vzdialenej až 1 000 svetelných rokov od Zeme. Táto planéta bola kedysi hojne obývaná, dnes tu však ostali len pozostatky po ľuďoch. Jediné, čo dnes túto planétu obýva, sú sliepky a lokálne slizové tvory – slajmíci.

Vašou úlohou je starať sa o tieto hladné potvory a budovať si menšiu galaktickú farmu, na ktorej budete kŕmiť slajmíkov, pestovať mrkvu a ovocné stromy, poprípade chovať sliepky. No a v neposlednom rade zbierať „zvyšky“ po šťastne najedených slajmíkoch. Nečakali by ste to, no práve to, čo slajmíci vyvrhnú po tom, ako sa najedia, chcú ľudia na Zemi. Preto im musíte tieto veci posielať cez megapočítač, za čo okamžite dostanete odmenu.

Za peniaze si môžete následne nakupovať nové objekty na farmu, vylepšovať ich alebo odomykať nové časti mapy. Verte mi, že sa vám to zíde, pretože slajmíci sú nenásytní a keď im dáte len základný plot a hneď vedľa nich zasadíte stromy a mrkvy, na druhý deň ich môžete hľadať po okolí. A môžete čakať, až narastie nová mrkva. To isté platí aj o sliepkach. Kým viacerí slajmíkovia sú všežravci, niektorí jedia len konkrétne ovocie, zeleninu alebo kuracie mäso.

Slajmíci však môžu občas zjesť aj zvyšok po inom slajmíkovi, čím dôjde k jeho evolúcii a zmení sa v niečo iné. Takto sa môže napríklad fosforový smajlík zakrátko zmeniť v lietajúcu fosforovú ružovú mačku. Podľa toho, ako sa veľmi zmenia, aj rastú a potrebujú viac jedla. Patrične vás však odmenia viacerými druhmi zvyškov naraz.

Zanedbaní slajmíci sa pre zmenu zmenia v Tarr, čiže živý asfalt, ktorý zje a zombifikuje všetko, čo sa mu postaví do cesty. Takto vedia vzniknúť celé hordy, ktoré môžu v noci napadnúť vašu farmu. Vtedy ste normálne že radi, keď máte v zálohe expanziu farmy, kde vašich slajmíkov (snáď) nič neohrozilo. Tarru sa dá zbaviť tým, že ho vystrelíte do mora. More v tejto hre zabije všetko, čo sa doň dostane.

V hre je zapracovaná aj funkčná ekonomika, čiže hodnoty jednotlivých zvyškov sa menia v závislosti od toho, ako veľmi často a v akých množstvách ich posielate na Zem. Základné tak pomerne rýchlo stratia na hodnote a kým v prvý deň farmárčenia majú tak ~10 coinov, tak po týždni ste radi, ak zarobíte polovicu. Akonáhle však prestanete, hodnota začne rásť. Za tieto peniaze, ako som už spomenul vyššie, môžete dokúpiť napríklad vyšší plot (Trump hodnotí 10/10) či dokonca strechu, aby lietajúci slajmíci neodleteli.

Celá hra sa ovláda veľmi jednoducho a na všetko sa používa vysavač. Ten umožňuje vysávať slajmíkov, sliepky a jedlo, prípadne priťahovať väčšie veci a Tarrov. Má tiež možnosť vystreľovať veci, napríklad rastliny na farmu, slajmíkov do ohrád alebo Tarrov do mora. Svojim vzhľadom tak trochu pripomína Portal Gun. Podobnosť majú tieto dve hry aj v ženskej hlavnej postave. No kým Chell v Portali ste mohli z času na čas zahliadnuť, z doktorky Beatrix LeBeau uvidíte akurát tak jej ruky.

Hra po grafickej stránke pripomína No Man’s Sky svojou pestrofarebnosťou a inklinovaním k pastelovým farbám. Keď je na obrazovke viac objektov (napr. hromada zeleniny a slimov), na pôvodnom Xbox One som cítil menšie framedropy. Grafika tu bola v podstate ušitá na mieru mladšiemu publiku, ktoré bude zrejme cieľovou skupinou. Spokojný som tiež s hudbou, ktorá sa mení v závislosti od situácie, takže ak je nablízku hrozba, viete to spoznať vďaka hudbe, ktorá hrá na pozadí. Len by mohla byť o trochu hlasnejšia.

Resumé

Slime Rancher je v podstate taký Harvest Moon odohrávajúci sa na vzdialenej planéte, kde sú hlavným tvorstvom slajmíci, čiže rôzne zafarbený sliz, ktorý je maškrtný a dokáže sa vyvíjať. Buď k dobrému alebo k zlému, keďže nespokojný slime sa premení v čierne monštrum, ktoré zastaví iba kontakt s vodou. Hra ponúka okrem farmárčenia aj funkčný systém ekonomiky a questy, za ktoré vás čakajú odmeny. Je to oddychovka, ktorá vás nikam neponáhľa a tak si môžete sami zvoliť tempo, akým napredujete a objavujete svet. Zišiel by sa však multiplayer – Slime Rancher je čistý singleplayer.

Slime Rancher

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
Slime Rancher
Slime Rancher
Developer: Monomi Park
Price: $19.99

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 8. marca 2019

    […] dávnymi časmi sme recenzovali pozoruhodný titul, kde sa staráš o planétku ako taký Malý Princ. Pestuješ zeleninu pre […]

Pridaj komentár