RECENZIA Alfred Hitchcock’s Vertigo

Alfred Hitchcock Vertigo

Už je to viac ako 42 rokov, čo nás opustil talentovaný anglický režisér Alfred Hitchcock. Svetu priniesol mnohé známe filmy ako sú ku príkladu Vtáky, Psycho ale aj také Vertigo, ktoré dostalo hernú adaptáciu o ktorej si dnes povieme.

Vertigo je tajomné…

Filmová adaptácia diela dopadla veľmi dobre, aj keď už je tomu viac ako 60 rokov od jej kinopremiéry. A teda o čom je príbeh hernej verzie?

Vertigo rozpráva príbeh Eda Millera, spisovateľa, ktorého život zmení autonehoda. Hoci zostal zázrakom nezranený, tvrdí, že v aute s ním bola jeho manželka a dcéra, obe nezvestné. Traumatizovaný a prežívajúci intenzívne vertigo vstupuje do terapie v snahe zistiť, čo sa stalo.

Svoj príbeh prežívate rovno za troch herných protagonistov. Každý z nich vám ponúkne unikátny príbeh, ktorý Vám vyrozpráva. Prechádzate jednotlivé príbehy a pomaličky formujete dieliky skladačky do jednotného obrazu. To či sa náš hlavný protagonista Ed Miller zbláznil, alebo nie sa ale už budete musieť svojimi silami dozvedieť a odhaliť tak pravdu Vertiga.

Príbeh je skôr inšpirovaný filmom, keďže je tu niekoľko rozdielov. Film rozpráva o bývalom policajnom detektívovi Johnovi Fergusonovi, v ktorom sa prebudí strach z výšok po tom, ako pri naháňačke na streche stratil kolegu.

Jednoduché dialógy, ale skvelé filmové spracovanie…

Vertigo sa vyznačuje jednoduchými dialógmi a aj vďaka tomu sa hráč nestráca príliš v tom, ako sa príbeh tohto diela zamotáva a aj na konci si vie chronologicky zoradiť celý časový rámec príbehu.  S jednotlivými protagonistami sa samozrejme pohybujete, aj keď ich pohyby sú veľmi ťažkopádne a pomalé.  V celej hre robíte iba primitívne úkony, ako naliať víno prípadne upratať odpad do koša.

V prípade, že sa rozhodnete si zahrať Vertigo, tak sa môžete tešiť na zhruba 10 hodín pútavého príbehu. Pri cenovke 40 eur by sme očakávali, že dostaneme o čosi viac možností gameplayu, keďže hra nedosahuje iných podobne nacenených indie hier.

Dalo by sa povedať, že na príbehovky od skvelého štúdia Telltale Games jednoducho Vertigo nemá. Hry od týchto tvorcov sa vyznačujú šťavnatými dialógmi, skvelým a hlavne napínavým príbehom, ktoré má oveľa rýchlejšie a hlavne záživnejšie tempo ako Hitchcockovo Vertigo. Hlavne je to viac interaktívny film ako hra.  Či je to na škodu, alebo nie, už necháme na Vašom rozhodnutí.

Detektívna práca…

Zaujímavým aspektom ktorá veľmi chválim, je takzvané vyšetrovanie v hypnóze. Pomocou tejto terapie si viete spomenúť na rôzne dôležité informácie. Tie sú nevyhnutné na poskladanie príbehu. Je to príjemné osvieženie a hre to dodáva hlbší prienik do príbehu. Hráč sa tak rýchlo nedostáva do monotónnosti.

Katastrofálne grafické spracovanie…

Bohužiaľ, aj napriek tomu, že Vertigo je nová hra, tak vizuálne pôsobí, ako keby vyšla v roku 2009. Hru sme recenzovali na konzolách Xbox Series X|S. Okrem toho, že hra vyzerá strašne a aj má problémy s optimalizáciou, zachraňujú ju skvelé filmové zábery. Hre bohužiaľ padajú FPS dosť pravidelne a to aj v scénach, kde by nemal byť na to dôvod.

Resumé…

Vertigo je aj pre mňa veľkou záhadou a úprimné ťažko sa hodnotí titul pri ktorom sa pozitíva a negatíva dostávajú do singularity. Príbeh, filmové spracovanie a traja protagonisti vyvažujú katastrofálne grafické spracovanie, problémy s optimalizáciou a primitívne úkony. Médium Xboxer pri tejto hre ostáva neutrálny a rozhodnutie či by ste si mali zakúpiť tento titul alebo nie necháva čisto na Vašom rozhodnutí. Ak ste fanúšikom Alfreda Hitchcocka a jeho filmov tak Vás určite titul poteší, ale ak Vám toto veľmi známe meno nič nehovorí tak tento titul možno nie je pre Vás.

Alfred Hitchcock's Vertigo

Celkový verdikt

6.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *