RECENZIA XIII Remake: Vyšlo to na druhý pokus? (Nie)

Recenzia XIII (2022)

XIII sa stále vracia z hrobu a nie a nie sa to podariť dotiahnuť do konca. Hra je strieľačka z pohľadu prvej osoby, založená na prvých piatich zväzkoch rovnomennej série belgických grafických románov z roku 1984. Vyvinutá a publikovaná Ubisoftom bola vydaná pôvodne už v novembri 2003 pre Microsoft Windows, PlayStation 2, GameCube a pre Xbox.

V roku 2020 vyšiel remake tejto hry, ktorý ale pre negatívne prijatie zmenil vývojára, a v roku 2022 sa dočkal opätovného vydania, tentoraz aj s podporou Xbox Series X|S. Na týchto konzolách sme aj hru recenzovali a poviem Vám, takto zbabraný remake som už dávno nehral.

O čom je teda táto hra?

Hra, navrhnutá v štýle komiksu, obsahuje hlavný príbeh hry, ktorý sa zameriava na zmäteného muža s amnéziou, ktorý hľadá svoju identitu po tom, čo ho našli ležiaceho na pláži. Pomaly sa ocitá v sprisahaní skupiny, ktorej cieľom je zvrhnúť vládu. Hlavným hrdinom je ten, kto zavraždil prezidenta Spojených štátov a je hľadaný FBI.

Po vražde prezidenta Sheridana sa celá krajina ocitá v šoku. Ty sa prebúdzaš – zranený a so stratou pamäti – na opustenej pláži východného pobrežia. Jedinými vodítkami k tvojej totožnosti sú vytetované číslo XIII blízko kľúčnej kosti a kľúč od skrinky. Aj keď ťa pamäť zrádza, čoskoro zisťuješ, že máš bleskové reflexy cvičeného profesionálneho zabijaka. Počas pátrania po svojej minulosti sa potom dozvedáš, že si bol určitým spôsobom zapletený do vraždy prezidenta Spojených štátov amerických, a zároveň odhaľuješ najrozsiahlejšie sprisahanie v histórii krajiny.

Rok 2003 odznovu…

V roku 2003 som hral pôvodnú verziu tejto hry a ako mladý pubertiak si pamätám, aký som bol nadšený z tohto titulu. Jeho komiksove stvárnenie a hlavne komiksove animácie smrti protivníkov boli top. Ako bonus ste mohli všetkými rôznymi predmetmi, ktoré ste našli, mlátiť hlúpe nepriateľské NPC po hlave.

V roku 2022 dostanete takpovediac úplne tu istú hru, ale s tým rozdielom, že akurát beží vo vyššom rozlíšení. Žiadne nové textúry ani modely objektov a zbraní alebo postáv. Hra takpovediac bola iba hlúpo prekopírovaná z verzie 2003 a dostala nálepku podpory next-gen mašiniek.

Som veľmi sklamaný z prístupu vývojárov, že si vôbec dovolili toto spraviť. Keby urobili plnohodnotný remake, prípadne kvalitný remaster, tak by sme mali nadpriemerný titul so súčasnými  technológiami.

Hru prejdete v priemere za 8 hodín a pri cenovke zhruba 30 eur je to podľa mňa nedostatočné množstvo obsahu. Okrem katastrofálnej vizuálnej prezentácie majú problém aj samotní protivníci, ktorí sú naozaj extrémne hlúpi. Aj v stealth sekvenciách stačí, keď stihnete dostatočne rýchlo prebíjať zbrane, lebo im trvá minimálne 10 sekúnd, kým stlačia tlačidlo alarmu. Takže akékoľvek stealth prvky takisto sú von z hry. Ďalším nepochopiteľným problémom je, že pri každom checkpointe vám zmiznú skoro všetky zbrane a ostane vám iba základná výzbroj. Hra na normálnej obtiažnosti je príjemne jednoduchá a vy vydržíte ako terminátor.

Nostalgia nepomáha…

Vo väčšine prípadov ma nostalgia ovplyvnila, ale pri tejto hre to naozaj nepomáha. Hra pôsobí staro a aj je cítiť, že je stará. Keby sa posnažili tvorcovia hry aspoň trochu ju priblížiť k súčasným štandardom, tak by to takto nedopadlo.

Zberateľské predmety…

V hre zbierate rôzne zberateľské predmety ako zlaté sošky a dokumenty, ktoré odhalia vašu zahmlenú minulosť. Okrem toho je rozumné preskúmavať komplet celý level, lebo v miestnostiach viete nájsť extra výstroj a výzbroj. Tieto extra zberateľské predmety sú skvelým prepojením medzi hráčom a hrou, keďže odhaľuje rôzne dôležité informácie.

Resumé

XIII v roku 2003 bola naozaj skvelá a zábavná strieľačka, ktorá dopĺňala akciu komiksovou grafikou a detailnými smrťami protivníkov. Bohužiaľ na súčasné štandardy kvôli zbabranému remaku je tento titul absolútne nedostačujúci a doslova nudný. Prial by som si, aby túto chybu mohli vývojári zobrať späť a nepokaziť mi tak spomienky na verziu z roku 2003. Hru za Xboxer neodporúčame a radíme, keď už, si ju zakúpiť vo výpredaji. Veríme že prípadné pokračovanie bude riadna pecka, ktorá nás osloví tak, ako kedysi oslovila pôvodná verzia tejto hry.

XIII (2022)

Celkový verdikt

4.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *