RECENZIA Dead Space

Dead Space Recenzia

V roku 2008 som bol ešte na strednej škole a pamätám si ten deň, keď som sa spolu s kamarátom Romanom vybrali po škole do červenej predajne, kde sme si zakúpili Dead Space. Hororový počin od Visceral Games. Štúdia, ktoré už dnes bohužiaľ neexistuje.

Táto hra bola strhujúca, či už vizuálne alebo príbehovo. Bola to taká kombinácia Votrelca a Horizontu Udalosti v hernom svete. Skrátka hra, na ktorú tak ľahko nezabudnete.

Je to 15 rokov a  majiteľ tejto IP, EA Games, nám priniesla komplexný remake tohto hororu z vesmíru. Úprimne som si myslel že pôvodný diel nebude možné prekonať, ale mýlil som sa to veľmi.

Skvelý a rozšírený príbeh…

Sci-fi survival klasika je od základov prestavaná tak, aby ponúkla hlbší a pohlcujúci zážitok. Tento remake využíva silu herného enginu Frostbite a konzol novej generácie. Nová verzia hry prináša vernú vizualizáciu a vylepšenie hry, pričom však zostáva stále verná originálu.

Príbeh Vám asi nemusím príliš objasňovať, ale ak ste nováčik v tomto univerze tak Vám načrtnem základnú kostru príbehu.

Dead Space

Keď sa gigantická ťažobná loď USG Ishimura dostane do kontaktu so záhadným mimozemským artefaktom vo vzdialenom hviezdnom systéme, záhadne preruší svoj kontakt so Zemou. Na opravu komunikačných systémov Ishimury je vyslaný inžinier Isaac Clarke, ale po vstupe na palubu sa ocitne v skutočnej nočnej more – celá loď, jej posádka je nevýslovne zmasakrovaná, tvorí jeden obrovský krvavý kúpeľ a všetko je zamorené mimozemským zlom. Clarkeova opravárenská misia sa stane nielen bojom o jeho vlastný holý život, ale aj o vrátenie artefaktu späť do hlbín planéty… za každú cenu.

A čo je nové?

Hlavný príbeh je rozšírený o detailnejší pohlaď na osud manželky nášho hlavného protagonistu a zároveň bola pridaná aj pravidelná komunikácia s členmi posádky, s ktorou náš Isaac priletel. Teda s tými, čo ešte prežili.

Musím oceniť aj snahu vytvoriť akýsi funkčný ekosystém lode. Celá loď je hlavne prepojená vlakovým systémom, ktorým sa dokážete transportovať do jednotlivých levelov lode a tak sa aj vracať do oblastí, kde by ste už nemali čo robiť. Avšak tvorcovia hry nám dali opäť dôvod sa vracať do lokalít, ktoré sme už navštívili. Určité sekcie lode sú sprístupnené iba posádke, ktorá ma vyššiu hodnosť. Túto hodnosť si budete privlastňovať postupom v hre. Prvé povýšenie získate od polomŕtveho kapitána lode.

Týmto spôsobom máte dôvod prehľadávať oblasti, ktoré boli predtým uzatvorené, keďže ste nemali potrebnú hodnosť. Okrem toho bola pridaná aj manipulácia s poistkami kde sa rozhodujete ci vypnete napríklad v danej časti elektrinu, alebo si odomknete servisne stredisko, kde na Vás čakajú nody, ktoré sú veľmi vzácne a veľmi drahé.

Vylepšovanie zbroje a zbraní…

Ako som už spomínal, tak celý systém vylepšovania pomocou nodov, ktoré získavate počas hry, ostal nezmenený. Viete si vylepšiť samotnú zbroj, ale aj všetky zbrane. Samozrejme je treba si vybrať, na ktorú zbraň sa sústredíte, lebo tých nodov je nedostatok a nedokážete si za jeden playthrough vylepšiť všetko. Avšak boli pridané nové zbrane a nové zbroje. Čo hodnotím ako rozumný počin. Samozrejme je tu aj New Game Plus režim, kde si prenesiete celý Váš progres postavy do novej hry. Tato fíčura Vám zabezpečí znovuhrateľnosť. Dead Space prináša totiž aj rôzne výzvy v podobe extrémnej obťažnosti. Tých, ktorí sú ochotní prežiť toto peklo na tej najvyššej obtiažnosti odmení hra špeciálnymi oblekmi a zbraňami.

Grafické spracovanie a optimalizácia…

Dead Space využíva všetky súčasne grafické vymoženosti. Hra vyzerá neskutočne a cely vizuál tohto diela je na tej najvyššej možnej grafickej úrovni. Nezaznamenali sme žiadne problémy a hra beží plynulo a bez akýchkoľvek problémov.

Herná doba pôvodného Dead Spacu, ak ste chceli hru prejsť komplexne, bola zhruba 13 hodín. Náš vylepšený Dead Space Vám ponúka až 15 hodín, čo je o 2 hodiny viac ako pri pôvodnom diele.

Resumé…

Dead Space z roku 2008 bol naozaj skvelý, ale jeho remake nám ponúkol tento skvelý zážitok nielen v novom audiovizuálnom kabáte ale dokonca predĺžil utrpenie nášho protagonistu a ponúkol slušný kus nového obsahu.

Tento remake porazil dokonca aj pôvodných tvorcov Dead Spacu. Nová hra od nich The Callisto Protocol bol nadpriemerný titul, ale Dead Space toho ponúkol oveľa viac. Ak hľadáte klasiku v novom kabáte, tak Dead Space je jednoznačne titul ktorý by ste mali mať vo svojej knižnici. Za Xboxer jednoznačne odporúčame.

Dead Space

Celkový verdikt

9/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *