RECENZIA Just Dance 2018

Just Dance 2018 Recenzia
Pri pomyslení na koniec roka si spomenieme na 5 vecí – Vianoce, darčeky, priberanie, Silvester a zábavu. A akým vianočným darčekom sa môžete zabaviť na Silvestra a popri tom schudnúť tie kilá, ktoré ste koncom roka nabrali? No predsa s Just Dance 2018!

Ako inak, xboxeri sa môžu pred zimným priberaním chrániť pohybom, najmä s využitím Kinectu, ktorý sa už ale nevyrába. Na takýto scenár sa však Ubisoft dobre pripravil a Just Dance 2018 sa dá hrať aj s mobilom. Ako? Jednoducho tak, že si do iPhonu alebo telefónu s Androidom stiahnete bezplatnú aplikáciu Just Dance Controller, pripojíte sa na rovnakú sieť, na ktorú je pripojený Xbox a môžete hrať.

Just Dance 2018 Phone Setting

Oproti Kinectu je to ale lenivejšia metóda hrania. Kinect totiž sníma celé telo a to do takej miery, že vie rozpoznať jednotlivé prsty na ruke. V prípade hrania s telefónom sa o zaznamenávanie pohybu stará gyroskop a akcelerometer. Smartfón držíte v jednej ruke, takže body získavate hlavne vďaka tej ruke, v ktorej mobil držíte. Technicky by teda mohol človek len sedieť na kresle a pohybovať rukou, lenže pri tanečnej hre to nie je ono – a pri hraní v partii sa proste dáte do toho pohybu, či chcete alebo nie.

‎Just Dance Controller
‎Just Dance Controller
Developer: Ubisoft
Price: Free

Rozhodne ma ale potešilo, že je telefón veľmi spoľahlivým ovládačom. Vďaka aplikácii vôbec netreba brať do ruky ovládač, všetko si viete vybrať a nastaviť priamo na displeji mobilu. Je to vlastne taká druhá obrazovka, SmartGlass, ako by povedal Microsoft pred pár rokmi. Rozhodne tiež musím vychváliť odozvu. Aj keď sa všetko rieši cez internetovú sieť, tak je prenos okamžitý a ak existuje nejaký lag medzi pohybom telefónu a pohybom v hre, tak je to záležitosť ani nie milisekúnd. Hlavný problém je ale ten, že potrebujete internetovú sieť a WiFi, aby ste hrali. Oproti tomu Kinect stačí zapojiť do Xboxu, funguje aj bez internetu.

Rovnakú výhodu má aj Nintendo Switch, kde úlohu smartfónov v ruke vystriedajú Joy-Cony, ktoré sú menšie, majú pútka a nepotrebujú internet, lebo komunikujú s konzolou cez vlastné rozhranie. Vďaka tomu sa zdá Nintendo Switch lepšou voľbou, pokiaľ plánujete tancovať aj mimo internetu (napr. na chate na Kysuciach). A kvôli menším rozmerom Joy-Conov to môže byť lepšie aj pre deti.

Špeciálne pre ne pribudol v Just Dance 2018 nový režim Kids Mode, ktorý upraví gameplay tak, aby bola hra prístupnejšia najmladším. Prednosťou režimu je takmer úplne iný zoznam pesničiek, než aké ponúka Just Dance 2018 pre staršie a vyspelejšie publikum. Okrem detských pesničiek (Groove Century – Happy Farm) a pesničiek od Disney (Disney Moana – How Far I’ll Go) sa tu nájde aj zopár skladieb z rádií – I’m Blue, Waka Waka od Shakiry alebo Daddy Cool od Bonie M. Patrične sa myslelo aj na choreografiu, tá je v Kids Mode podstatne jednoduchšia a nezahŕňa niektoré veci, ktoré možno pokladať za obscénne.

Pre nás ostatných tu je pripravený repertoár 39 skladieb, z čoho 15 je odomknutých hneď a ďalšie je treba si poctivo vytancovať. Ubisoft pri zostavovaní playlistu nezabudol na žiaden hit minulého roka a nechýba tu ani Despacito, ktoré má svojich fanúšikov a aj odporcov (oprávnene). Nechýbajú však ani staré klasiky ako Shakira, Eiffel 65 alebo zopár kuriozít, ako Hatsune Miku alebo operu Carmen.

A jednou takou kuriozitou je prerobený režim Dance Lab. Pamätáte si, ako ste sa v detstve hrali na Remeslá? Tak presne táto detská hra zaujala Ubisoft natoľko, že ju skĺbil s Just Dance a okrem klasickej choreografie musíte napodniť aj určitú profesiu alebo dokonca zviera. Hra je rozdelená na niekoľko etáp, kde je treba napĺňať kruhový meter na boku obrazovky. Po naplnení ho vystrieda iný, počas ktorého robíte inú aktivitu.

Resumé

Just Dance 2018 prináša presne tú úroveň zábavy, ktorú od neho očakávate. Nezabúda na aktuálnosť pesničiek a okrem súčasných hitov prináša aj zopár starých klasík, na ktoré sa dá tancovať kedykoľvek. Doplnené je to o kuriozity a aj o dva režimy, ktoré debutujú v ’18: Kids Mode a Dance Lab. Jeden robí hru prístupnou aj tomu najmladšiemu publiku, a druhá oživuje tance profesiami a napodobovaním zvierat. Je však treba myslieť aj na technické zázemie. Buďto sa treba vybaviť Kinectom alebo smartfónom + WiFi, alebo ak ho máte k dispozícii, tak Nintendom Switch.

Just Dance 2018

Celkový verdikt

7.1/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk
  • Bez mikrotransakcií?

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *