RECENZIA Pure Farming 2018

Pure Farming 2018 Recenzia
Aj simulátor môže byť zábava. Ak sa podarí.

Poľský Techland sa rozhodol pre netradičnú zmenu žánru a po množstve zombíkovských krvákoch nám dáva pohľad na tú krajšiu časť Zeme. Na tú, kde zo zeme pomaly na zem vychádzajú prvé lístočky rastúcich olivových plantáží. Na tú, kde hráč nastupuje do zubatého kombajnu nie preto, aby znížil hustotu infikovanej populácie Harranu, ale preto, aby zozbieral bobule kávy a potešil tak miliardy ľudí po celom svete. Áno, aj o tom je Pure Farming 2018.

Do portfólia farmárskych hier sa teraz dostáva hra, ktorá sa na nič nehrá a snaží sa farmársky život priblížiť čo najväčšiemu počtu hráčov. Preto sa zbavuje známok prehnaného realizmu a skôr to robí spôsobom, ktorý je príjemný a nebude vám robiť vrásky na čele. Na hranie Pure Farming netreba klávesnicu ani obsiahle manuály. Všetko je tu totiž spravené mimoriadne intuitívne. Cítiť to už len na samotnom tutoriále, ktorý zároveň stelesňuje akýsi príbehový mód.

Pure Farming 2018

Netreba si ale robiť nejaké extra očakávania. Príbeh je v podstate klišé – ako malý ste chodili ku strýkovi na farmu, postupne ste stárli a začali tam chodiť menej a začali žiť v meste. A po niekoľkých rokoch ste po ňom zdedili farmu; ruch veľkomesta vám už nešiel po chuti a tak ste sa presťahovali do stredu Montany, kde ste zdedili veľký majetok. A ešte väčší dlh voči banke, ktorý musíte splatiť.

A tak na vás čakajú questy. Cítiť tu inšpiráciou “masou” a práve fakt, že vám hra dáva questy, je dôvod na radosť. Hru si vďaka tomu môžu obľúbiť aj ľudia, ktorí do tohto žánru zavítajú prvýkrát a len čisto zo zvedavosti. Sú prítomné ako v tutoriále, tak aj v špeciálnom Challenge režime, kde na hráča čakajú rôzne úlohy, ťažšie aj ľahšie, v štyroch lokalitách sveta: V Montane, Kolumbii, Taliansku a Japonsku. Raz musíte opraviť svoj arzenál vozidiel, inokedy musíte vyzbierať v časovom limite čo najviac olív a ak by ste sa nevyžívali zrovna v kríkoch olivových, môžete zachraňovať svoju konopnú megafarmu pred blížiacim sa lesným požiarom.

Pure Farming 2018

Ako sa stať ministrom futra

Pure Farming myslí na mnoho aspektov farmárčenia a tak sa v hre objavuje veľké množstvo rastlín a živočíchov, ktoré môžete pestovať a chovať. Každý región pritom ponúka svoje špeciality. Napríklad také Japonsko, odkiaľ pochádzajú rôzne pochutiny obľúbované našou redakciou. Alebo káva, ktorá mi práve teraz pri písaní týchto slov ide na chuť. Zaujímavosťou sú rozhodne skleníky a ovocné sady, ktoré som ešte v inej farmárskej hre nevidel (alebo len prehliadol?) a tiež spracovanie okolitého sveta, ktorý pôsobí veľmi tematicky voči danej lokalite.

Pure Farming 2018

Napadajú nás rôzne kreatívne popisy

Napríklad pre Kolumbiu sú typické favely, v Japonsku pre zmenu narazíte na kolegov s typickým východoázijským klobúkom. Dokonca si ho môžete na svoju postavičku nasadiť aj vy. Čím sa dostávame k ďalšej zaujímavosti – customizácii hráča. Nie je to síce vec, ktorá by bola v hre prioritou, ale v menu si môžete prispôsobiť oblečenie postavy. Ponuka je skromná, ale postačí na to, aby hráči uspokojili chuť individualizovať sa.

Pure Farming 2018

Legenda hovorí, že naše traktory používajú vo všetkých kútoch sveta

Sú však aj veci, ktoré mohol Pure Farming zvládnuť lepšie. Hoci je ovládanie všeobecne fajn, dostať sa do možností tlačidiel LB a RB chvíľu potrvá. Horšie je na tom však tablet, ktorý má náš farmár vždy po ruke. Ak sa tvorcovia inšpirovali lacným Androidom, podarilo sa im to na jedničku. Občas je prehnane komplikovaný a ovládanie mapy… No, lepšiu prácu by odviedla printová verzia ukrytá v krabičke s hrou. Ekologické to nie je, ale účel by to splnilo na jednotku. Takto neviete, či vlastne mapu ovládate alebo sa na ňu len pozeráte, a na možnosť pridania checkpointu som doteraz neprišiel. Grafika hry – veľmi individuálna vec. Na klasickej konzole vyzerá pekne (na to, že ide o farmársku hru), ale nebola optimalizovaná pre Xbox One X a keď hráte na 4K televízore, je to vidieť.

Pure Farming 2018
Niet nad výlet pod stromami

Resumé

Aj simulátor môže byť zábava. Ak sa podarí. A až na menšie nedostatky sa to hre Pure Farming 2018 skutočne podarilo. Simulátor farmárčenia od Techlandu je v princípe intuitívny a neunudí k smrti, čomu výrazne napomáhajú aj režimy tutoriálu (nazvaný ako My First Farm) a výzev, ktoré sú ušité na mieru skúsenejším hráčom. Na druhú stranu, ja som sa do nich vrhol ešte v čase, kedy som ani nemal dokončený tutoriál, čisto zo zvedavosti. Práve tam som sa presvedčil o intuitívnosti ovládania – vedel som, ktoré vozidlo mám použiť na aký druh práce, zistil som, aké doplnky sú pre to dôležité a tiež ma potešila prítomnosť českých reklám na traktory Zetor aj v odľahlejších častiach sveta.

Pure Farming 2018

Celkový verdikt

7.8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldy (GTA rulez) a závody, potom aj FPS-ká sú fajn. Nemám nič ani proti iným žánrom, len tie hry musia byť kvalitné. Plus ma bavia techológie. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže ťa zaujať aj...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *