Nové GTA bude menšie, je za tým najmä zmena firemnej kultúry a pracovných podmienok

GTA IV

O novom GTA sa toho povedalo veľa. Hovorí sa, že ponúkne návrat do Vice City, debut v Južnej Amerike, a dve časové obdobia, takmer ako Driver: Parallel Lines. A hovorilo sa aj, že hra vyjde tento rok ako časová exkluzivita pre PlayStation 5.

Veci sa však v Rockstari majú celkom inak. V prvom rade by sme radi uviedli na pravú mieru, že robiť z najpredávanejšej, najhodnotnejšej hernej značky na svete exkluzivitu na akúkoľvek platformu je dnes nezmysel – Rockstar je totiž v pozícii, kedy sa môže sám rozhodnúť, už nepotrebuje pomoc od vydavateľov herných konzol.

Jason Schreier z Kotaku navyše oznámil, že vývoj nového GTA je iba v ranej fázi. Pre zaujímavosť, Red Dead Redemption 2 bolo oznámené po 5 rokoch od zahájenia vývoja, do vydania ho delili ešte ďalšie dva roky. Nové GTA však má byť menšie oproti predošlým dvom projektom, ale má byť postupne rozširované aktualizáciami po vydaní. Je na to viac dôvodov: COVID-19 a s tým spojená práca z domu, ale aj snaha potlačiť nadčasy.

Tie predstavovali pred vydaním Red Dead Redemption 2 veľký problém a upozornil naň dokonca spoluzakladateľ štúdia Dan Houser. Vtedy v rozhovore povedal, že pracovníci dreli na hre až 100 hodín týždenne. Oheň bol samozrejme ihneď na streche, pobúrení boli hráči, aktivisti, ale aj novinári, ktorí začali zisťovať, či sú podobne neľudské pracovné podmienky aj v iných štúdiách. Dnes sa však Rockstar začína meniť k lepšiemu: nadčasy sú voliteľné, zato s 50% príplatkom, a testeri už pri sebe môžu mať mobily, nemusia ich ukladať do trezorov.

Ďalšou zmenou je, že Rockstar sa snaží plánovať celú hru už teraz, aby sa vyhol čo najväčšiemu množstvu zmien na poslednú chvíľu, čo bola typická vec pri RDR2, GTA V aj starších hrách. Zo zaujímavosti by sme mohli spomenúť, ako Rockstar na poslednú chvíľu zo San Andreas dal preč skateboard slúžiaci ako vozidlo a zbraň. Ako bonus, zamestnanci sú teraz zamestnaní na plný úväzok, nemôžu tak byť vyhodení zo dňa na deň.

Naopak, zmráka sa nad niektorými manažérmi, ktorí čelili kritike zo strany personálu. Rockstar tiež zavádza vnútrofiremné anonymné prieskumy spokojnosti, kde môžu vývojári písať svoje návrhy alebo sťažnosti. Celkovo sa vo firme zlepšuje komunikácia a vývojári majú väčší prehľad o budúcich hrách a updatoch. Novinkou je aj dynamický pracovný čas. Pred vydaním RDR 2 museli vývojári počítať aj s prácou cez víkend alebo nočnými smenami.

Red Dead Redemption 2

via Kotaku

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *