RECENZIA Logitech G Pro X Keyboard

Logitech G Pro X

Do rúk sa mi dostala jedna kvalitná herná mechanická klávesnica od firmy Logitech. Presnejšie ide o mechanickú klávesnicu Logitech G Pro X s vymeniteľnými spínačmi.

Poďme sa na ňu bližšie pozrieť a uviesť si nejaké jej výhody a nevýhody. Začnime výhodami, ktorých veru nie je málo:

Prvá je, že je to káblová klávesnica. Čo je dosť super, lebo sa vám nestane, že vám uprostred prestrelky zrazu umrie. Teda ak si nevytrhnete kábel v zápale hry sami. Ale Logitech dokonca myslel aj na takúto možnosť a kábel je robený tak, že zabraňuje vytrhnutiu. V konečnom dôsledku sa tak dá odpojiť kábel od klávesnice skutočne len vedome.

Druhou skvelou vecou sú vymeniteľné herné spínače. Pre tých, čo nevedia, čo vlastne tie herné spínače u mechanickej klávesnice sú, tak v skratke priblížim: Spínače vysielajú z klávesnice do PC signál s informáciou, ktorý kláves ste stlačili. U mechanických klávesníc exiistujú tri druhy spínačov: Lineárne, taktily a clicky. Lineárne sú najtichšie spomedzi nich a majú najrýchlejšie zaznamenanie ich stlačenia. Môže sa však stať, že sa prekliknete a stlačíte iný kláves, než ste chceli, pretože sú veľmi citlivé. Tieto majú červenú farbu.

Taktily sú hnedé a oproti lineárnym spínačom majú o trošku dlhšiu odozvu a sú hlasnejšie. Je to hlavne z dôvodu, že majú protitlak zabraňujúci prípadnému náhodnému stlačeniu. Posledné k dispozícii sú modré Clicky spínače, ktorých zvuk si asi väčšina z vás vybaví v momente, ako sa povie „mechanická klávesnica“. Je to taký ten typický zvuk kliknutia, keď sa stlačí klávesa. Sú najhlučnejšie a taktiež odozva je možno o pár stotín pomalšia, pretože treba prekonať protitlak, ktorým je spínač vybavený.

Výhoda možnosti meniť spínače spočíva v tom, že si viete prispôsobiť klávesnicu podľa svojich preferencií. Ak hráte nejaké hry, kde potrebujete čo najrýchlejšie stlačiť špecifické tlačidlo a zároveň sa vyhnúť stlačeniu druhého, viete si zmeniť spínač podľa svojho gusta. Súčasťou sád s vymeniteľnými spínačmi je aj plastové náradie, ktoré vám umožní upravovať klávesnicu.

Nemôžme zabudnúť ani na program pre upravovanie klávesnice, Logitech G Hub. Pomáha ešte lepšie optimalizovať klávesnicu. Klávesnica je podsvietená s viacfarebnými LED diódami. A práve ich svietenie si môžete upraviť v tomto programe. A aby toho nebolo málo, klávesnica má možnosť uložiť a pomenovať si viacero profilov.

Logitech G Pro X switche

Takže pre strielačky si môžete zmeniť farbu WASD, pre RPG zas čísel a striedať medzi tým tak, ako chcete vy. Tiež si tam viete deaktivovať určité klávesy, aby sa nestalo, že ich stlačíte náhodou v hre. Profily sa dajú meniť pomocou ľahkého stlačenia príslušného klávesu, rovnako ako aj ovládať zvuk a hudbu.

Taktiež sa mi páči, že sú tu 3 možnosti naklonenia klávesnice a váha klávesnice. Klávesnica je ťažká, povedal by som že váži aj 900g. Jej rozmery sú na výšku 34mm, na dĺžku 361mm a na šírku 153mm. Čo mi ale chýbalo bola numerická časť klávesnice. Síce je to skôr o tom zvyku, ale chýbala mi.

Materiál je síce kvalitný, avšak klávesy sú spravené z materiálu, ktorý zachytáva biologické pozostatky. Keď sa hráme, potíme sa, naše prsty vylučujú pot, vďaka ktorému vidia aj páni z CSI naše otlačky. U niekoho je pot výraznejší, u niekoho menej. Taktiež sa odlupuje koža. A či chceme alebo nie, premieša sa to a zostane na tej klávesnici. Nanešťastie, klávesy práve na tejto sú z materiálu, ktorý toto všetko zachytáva a po 2-3 dňoch používania to vidíme na nich. Čo celkom kazí ten pekný dizajn.

A najhoršia vec na tomto všetkom je, zas a znova cena. Síce je klávesnica kvalitná a seriózne neviem nájsť jedinú vadu, čo by mi na klávesnici vadila, jej cena ma mierne odrádza. 150 dolárov na Logitech obchode a na Alza 132€ bez zľavy je celkom dosť.  Avšak ak ste vášnivý hráč a nepozeráte až tak na cenu ako kvalitu, potom klávesnicu vrelo odporúčam.

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Vymakané 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *