Čo sa oplatí viac? Digitálna verzia alebo Krabicovka?

Digitalka vs Krabicovka

Doteraz platilo také nepísané pravidlo, že sa krabicové verzie vždy oplatia viac než digitálne. Niekto má rád vôňu čerstvo rozbalenej krabičky a niekto preferuje okamžite nainštalovanú hru na Xboxe, ktorú len zapne a v momente hrá. Tento rok karty celkom zamiešal aj program Xbox Play Anywhere a tak sa môže niekto pýtať otázku – čo sa oplatí viac?

Je tu viacero faktorov, kvôli ktorým sa môže človek pýtať túto otázku. Ak mám byť úprimný, tak oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody a aby som to zjednodušil, tak sa v prvej časti článku pozriem na digitálne verzie hier a v druhej zas na krabicovky. Takže na základe výhod a nevýhod ľahšie posúdite, čo je lepšie.

Digitálna verzia

Už dávno neplatí, že by Microsoft pýtal za digitálne verzie hier majland. Teda, blockbustery stoja aj naďalej okolo 60€, ale už to nie je fixná cena. Pravidelne sa stretávame so zľavami Deals with Gold, ktoré sa menia každý týždeň a vždy nás tam čaká niečo nové. Alebo aspoň väčšinou. Navyše, už neplatí že 10-ročná hra stojí 60€, vydavatelia postupne staršie hry zlacňujú a niekedy je hra možno lacnejšia, než v obchodoch.

Nespornou výhodou je samozrejme, že ak máte aktívny režim Instant On, tak si hru môžete kúpiť aj na diaľku a ona sa vám stiahne do konzoly. Keď prídete domov, už ju tam máte, samozrejme ak ste mali predtým na svojom Xboxe dostatok miesta. Nesmieme zabudnúť ani na neobmedzenú dostupnosť. To platí hlavne u starších hier, ktoré by ste už v obchodoch hľadali len ťažko. Na Xbox Store ich stále nájdete a od kúpy vás delí len tlačidlo „Buy“.

No a ak ide o budúce konzolové exkluzivity, je tu program Xbox Play Anywhere. Keď si kúpite niektorú z hier, ktorá je zaradená v tomto programe, dostanete ju pre Xbox One, Windows 10 a medzi týmito dvomi platformami sa synchronizujú achievementy a savy. Takže ak máte hru rozohranú na Xboxe, môžete pokračovať od posledného savu na PC alebo na notebooku. Len je treba mať výkonný hardvér.

Obzvlášť veľkú výhodu majú digitálky pred krabicovkami ak si predplatíte EA Access a Xbox Live Gold, kde získavate každý mesiac 2 hry zadarmo.

Games with Gold August 2016

Krabicová verzia

Hmmm… hneď prvé, na čo som si v súvislosti s krabicovkami pomyslel, je tá skvelá vôňa, ktorá vychádza z čerstvo rozbalenej krabičky. Vôňa, ktorá nikdy neomrzí a ste schopní ju ňuchať, kým rozbaľujete hru. Vo vnútri vás čaká BluRay disk s hrou. Ten má výhodu, že keď vás náhodou hra omrzí, môžete ju kedykoľvek šupnúť do bazáru a zarobiť na tom nejakú čiastku. Takže jej výhodou je rozhodne to, že hru môžete predať ďalej.

Taktiež ju môžete požičiavať svojim kamarátom, ale samozrejme až uplatníte všetky kódy, ktoré sa nachádzali vo vnútri boxu. Väčšinou je tam nejaké to pre-order DLC-čko, občas nejaká hračka a sem-tam na vás vykukne 14-dňový Xbox Live Gold. Ďalej môžete dostať zväčša nádherný steelbook (práve teraz sa pozerám na Quantum Break).

Ale krabicovka má aj svoje nevýhody. V prvom rade dostupnosť. Ak sa raz hra vypredá, tak musíte čakať na naskladnenie. Alebo musíte ísť do Tesca alebo Brlohu, kde si ju kúpite za cenu totožnú s cenami na Xbox Live. S rozdielom, že dostanete aj krabicu a musíte najprv prísť domov, ak chcete hru nainštalovať. Takže keď prídete domov, disk vložíte do mechaniky a musíte čakať pár minút na nainštalovanie. Medzitým si stihnete aspoň pripraviť koktejl alebo načapovať kofolu.

Quantum Break Steelbook

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *