RECENZIA Deus Ex: Mankind Divided – Budúcnosť stealthu po česky

Deus Ex Mankind Divided Recenzia

Po dlhej dobe je tu jeden pekný slnečný deň a ja neviem, čo robiť. Pôjdem už konečne na to kúpalisko, alebo je už neskoro a radšej ostanem doma a budem recenzovať? V tom mi domov dorazil Deus Ex: Mankind Divided a hneď bolo jasné, akým smerom sa bude môj deň uberať.

Najnovší Deus Ex si môže hneď na úvod prirátať dva dobré body. V prvom rade je to prvá hra z tohto univerza, ktorá vyšla na Xbox One a PS4. No a potom je tu taký menší úspech pre naše dve krajiny. Deus Ex: Mankind Divided sa totiž odohráva v Prahe, v roku 2029. S tým, že semtam zavítate aj do iných miest. Takže, s príjemným pocitom, že v hre po dlhej dobe uvidím nejaké to lokálne meno alebo nápisy na uliciach, sa púšťam do inštalácie.

Hra zaberá takmer 40GB, spustiť ju však môžete už pri 16%. Ak chcete ale už pokračovať v príbehu, tak odporúčam počkať si a vychutnať si pohľad na menu. Jeho roztrieštená grafika, ambient hudba a za tým nasledujúce menu mi pripomína Quantum Break. Lokalitu z hlavného menu uvidíte mimochodom aj priamo v hre a príjemný pocit z nej teda určite mať nebudete. Je to Praha–Ůtulek, ghetto na predmestí s tyranskou políciou a pri pohybovaní sa tu máte občas pocit, akoby ste boli v Osvienčime.

Deus Ex Mankind Divided

Celkovo je hra negatívne vyhradená voči vám, augmentovaným ľuďom. Ste jedným z nich, Adam Jensen. Teraz však pracujete pre Interpol. V utajení a preto sa môžete pripraviť na námatkové policajné kontroly alebo aj na útek pred políciou. Mimochodom, tu ma veľmi prekvapilo, že niektorí policajti hovoria po anglicky so silným stredo/východoeurópskym prízvukom, zatiaľ čo iní hovoria výhradne v češtine. A po česky nehovoria len policajti, ale aj niektorí pražáci! To je veľké prekvapenie hlavne pre nás, keďže v Amerike a vo zvyšku sveta tomu ľudia nebudú rozumieť. Ale tu? Ak viete dobre po anglicky, tak potom rozumiete celej hre a občas sa na českých hláškach aj pobavíte.

Za celé hranie som sa tu ani raz ale nestretol so slovenčinou, hoci sa tu stretnete s ľuďmi ako je Tibor, Dušan… Ibaže hovoria s ruskou angličtinou. Vďaka tomu máte chvíľu pocit, že slováci sú jedni fuckin‘ badass ľudia. Alebo že si nás Rusko v budúcnosti sprivatizuje ako časť Ukrajiny. Čo nie je zrovna šťastná budúcnosť. Každopádne aj Praha je plná rusov, a tentoraz to nie sú turisti, ale mafia. Ľudia s výzorom Borisa sú väčšinou obdarovaní tonou svalovej hmoty, výškou 2.3 metra a nejakým tým minigunom. Teda typický koncept chladnokrvného ruského gangstra sa nezmenil. Nechcete ísť s nimi do boja ale niekedy zrejme nebudete mať na výber.

Deus Ex Mankind Divided

Ide o to, že Deus Ex: Mankind Divided, je otvorený svet. Respektíve by som to prirovnal k viac otvorenému sandboxu z Hitmana. Mapa nie je tak veľká ako v GTA, ale je to zhluk niekoľkých otvorených máp s možnosťou vstúpiť do niektorých interiérov. Praha samozrejme disponuje množstvom českých nápisov na stenách alebo na obchodoch (a v nich), takže tu si tvorcovia dali naozaj záležať na detailoch a čo najvernejšom spracovaní herného sveta. A platí to nielen o Prahe, ale aj o ďalších lokalitách, do ktorých v tejto hre zamierite. Hoci je Praha tou hlavnou, je tu aj Dubaj alebo Londýn. Plus je tu niekoľko interiérov, ktoré tvoria hotový, samostatný level.

Napríklad databanka Palisade Property v Prahe, kde musíte uplatniť svoje stealth skilly. Bola by to super misia, keby ju u mňa netrápili problémy. Pri prvom hraní chýbali papiere, ktoré som mal ukradnúť, na druhý krát sa potom hra zasekla pri vstupe na schodisko, takže som musel nájsť iný spôsob ako túto misiu dokončiť. No a potom, keď sa už zdalo byť všetko v pohode, tak ma pred bránami banky čakali štyri policajné autá a asi 800 ozbrojených policajtov, pred ktorými vám stealth vôbec nepomôže. Čo spočiatku vyzeralo ľahko, bol nakoniec zážitok, na ktorý spomínam so slovami: „Fuck! Fuck! Fuck!“

Deus Ex Mankind Divided

Tým som svojim spôsobom načrtol aj príbeh. Mankind Divided priamo nadväzuje na udalosti z predošlej hry, len teraz s novinkou v podobe open-worldu. V ňom nájdete kopu bočných questov, ktoré môžete splniť, aby ste si predĺžili herný zážitok (ktorý je už tak dlhý). Zároveň som mal ale pocit, že keď človek plní tieto questy, znižuje to povedomie o hlavnom príbehu a tak by som asi odporúčal zahrať si hru prvýkrát čisto len plnením hlavného questu a potom si ju zahrať druhýkrát s tým, že dokončíte všetky questy, ktoré vám otvorený svet ponúka. Ale na druhú stranu, ich plnením si prilepšujete, čo sa týka XP a aug schopností.

Deus Ex je proste RPG a tak tu nesmie chýbať vylepšovanie postavy. Jensen má k dispozícii množstvo augov, ktoré môžete vylepšovať. Medzi nimi sú niektoré klasické, ale v príbehu sa dopracujete aj k zopár „experimentálnym“, ktoré je treba používať s určitou ostražitosťou. Nie sú stabilné, skôr sú to len prototypy. A ďalšia vec, zvyšujú záťaž na vašu elektroniku. Ako sa k nim dopracujete, to nebudem spoilovať, ale určite si budete chcieť radi vyskúšať niektoré z nich.

Deus Ex Mankind Divided

Príbeh, neviem či ho mám spoilovať a radšej by som ho nechal tak. Čo o ňom môžem ale povedať je, že sa mi páčil a že si ho môžu obľúbiť aj hráči, ktorí nehrali predošlú hru. Ešte pred spustením kampane vám hra ponúkne možnosť pozrieť si asi 12-minútové video, ktoré kompletne rekapituluje udalosti z Deus Ex: Human Revolution. Čo osobne beriem ako super krok, keďže hra vyšla celkom dávno a už som aj zabudol, čo sa tam dialo. Potom začína vaša prvá misia v Dubaji v roku 2029 a krátko po nej ide intro video, ktoré vyzerá na môj vkus dokonale.

Čo ale nevyzeralo dvakrát dokonale, boli niektoré grafické problémy. Sama o sebe vyzerá táto hra dobre, ale na Xbox One som mal občas nejaký ten framedrop ale hlavne som si všímal tearing, s ktorým som sa stretol aj u ďalšej hry od Square, Hitmana. Je možné, že na Xbox One S tieto grafické nedostatky môžu chýbať (výkonnejšia grafika). No a ešte mám pocit, že hre chýba antialiasing. Textúry budov a objektov majú dobrú kvalitu, ale objekty vo vnútri, napríklad časopisy alebo krabice, majú LQ textúry. To zamrzí, lebo ich kvalita bola niekde na úrovni GTA Vice City a to vyšlo pred 12 rokmi. Ale inak je prostredie spracované celkom fajn a hodnotil by som ho 8 z 10.

Deus Ex Mankind Divided

Resumé

Summa sumarum, Deus Ex: Mankind Divided je celkom dobrý spôsob ako zakončiť letné prázdniny. Ak sa vám páčil Human Revolution, tak zahrať si MD je prakticky nevyhnutné, pokiaľ chcete vedieť, čo bude ďalej. Ak ste predošlý diel nehrali, nevadí, pretože hra vám umožní pozrieť si rekapituláciu. Potom už len vstúpite do hry a pokračujete v nej svojim preferovaným štýlom. Totiž, najväčšou vychytávkou v tomto univerze je, že vás hra neobmedzuje v tom, či chcete byť stealthový Tom Cruise alebo akčný, augmentovaný Bruce Willis.

Samaritánov poteší určite možnosť, že hru môžete dohrať bez zabitia jediného človeka, aj keď niekedy to tak nevyzerá. Inokedy to však vyzerá tak, že neexistuje iná možnosť, než stealth, keďže je pred vami polovica policajného zboru a obrovský ničiaci stroj s gulometom. No a v neposlednom rade viete dianie v hre ovplyvňovať aj v konverzáciách, ktoré prebiehajú formou RPG – vyberáte si najvhodnejšiu odpoveď. Do toho si treba pripočítať otvorený svet, potešujúcu grafiku, prítomnosť češtiny aj v anglickej verzii hry a hneď máme hru, na ktorú sa len tak ľahko nezabúda. Navyše, ju neprejdete rýchlo, len hlavný storyline má okolo 15 hodín. Do toho je treba prirátať bočné questy a dostanete poriadnu porciu pútavého gameplayu.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme distribútorovi Cenega

Deus Ex: Mankind Divided

Celkový verdikt

9/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 4. marca 2020

    […] Ex: Mankind Divided (recenzia)Lichtspeer Double Speer EditionShenmue IShenmue IIThimbleweed ParkPCApocalipsisLichtspeer Double […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *