RECENZIA Ride 2 – Taká dvojkolesová Forza

Ride 2 Recenzia

Hovorí sa, že tichá voda brehy myje. RIDE 2 je toho ukážkovým príkladom. Novinka od štúdia Milestone vyšla bez väčších fanfár a v čase, kedy sme ju obdržali od distribútora, bola dostupnosť nejasná. Niekde bola, niekde nie.

Napriek tomu som bol však s RIDE 2 veľmi spokojný. Je to druhý pokus štúdia Milestone o presadenie vlastnej závodnej série. Doteraz totiž vydávali len licencované tituly ako MotoGP, WRC alebo špeciály zamerané na osobnosti a tak v im v portfóliu chýbala už len vlastná značka. S takým pokusom prišli už minulý rok, ale prvé RIDE si prešlo skôr kritikou ako oslavami. Hra trpela rôznymi vážnymi bugmi, ktoré neraz spôsobili aj zmazanie savu. Vývojári mali teda čo opravovať, aby ukázali, že RIDE 2 má šancu stať sa jednou z najlepších závodných hier roka.

RIDE 2

A aké vlastne je? Vo veľa veciach mi RIDE 2 pripomína Forzu Motorsport, ibaže v takej motorkárskej podobe. Čo znamená, že ak máte radi závodné hry, milujete majkrosofťácku sériu, no viac vám vyhovujú dvojkolesové krásky, potom určite čítajte ďalej. Hra má veľa podobných prvkov. V prvom rade je tu obrovská ponuka motoriek. Aby som to upresnil, tak v základe ich tu je okolo 170, avšak je tu pár modelov, ktoré môžete vďaka tuningu premeniť v úplne nové modely. A tak sa celkový počet strojov ustálil (ak hra nedostane žiadne DLC) na približne 200 kusoch.

To je veľmi slušné číslo. No a ako som vravel, je tu aj tuning. Ten je zameraný najmä na fyziku a výkon, keďže na motorkách nie je moc priestoru pre vizuálne úpravy. Ale nájdeme tu aj nejaké vizuálne vychytávky. Napríklad si môžete vybrať farbu brzdových kotúčov alebo aj typ kolies. Čo som prijal celkom pozitívne, je aj fakt, že sa motorky predávajú za rozumné ceny. Podstatne viac zaplatíte za tuning, avšak ten je tu potrebný. Neraz sa mi stalo, že som sa ani len nepriblížil k prvým 5 miestam, pretože som mal pomalú motorku. To samozrejme platí aj o multiplayerovej časti, ktorá pozostáva z niekoľkých tradičných režimov a kde závodíte vy s vašou motorkou. Takže tu nie je priestor pre výhovorky.

RIDE 2

Čo sa týka tuningu, tak postupne zvyšujete jej level, a podobne ako vo Forze, aj tu existujú obmedzenia v závodoch. Preto je treba upraviť si motorku vždy tak, aby ste sa s ňou mohli zúčastniť vytúženého eventu. Režim kariéry a.k.a. World Tour ich obsahuje veľa. Daňou za obsiahlu kariéru je však aj zdĺhavé preklikávanie sa medzi kategóriami, sériami, traťami a výberom motorky. Okrem toho je kariéra delená na sezóny, tie však fungujú inak, než vo väčšine závodných hier. Každá sezóna pozostáva z 8 závodov. Závody si vyberáte len vy sami a tak tu nie je daný nejaký konkrétny systém postupovania. Po dokončenej sezóne na vás čaká odmena v podobe Invitational Eventu, ktorý keď vyhráte, môžete si za odmenu vybrať jednu z dvoch motoriek ako darček. Vlastne má to ešte jednu podmienku, tieto špeciálne eventy sa odomykajú až po tom, ako dosiahnete určitú priečku v rankliste. Prvej hre bolo vytknut, že ste stúpali len vy a nikto iný. Tu mám však pocit, že sa niektoré mená opakovali aj na vyšších miestach, takže tento bod kritiky bol zrejme vyriešený.

RIDE 2 screenshot

Určite by som tiež vyzdvihol typickú srandu, ktorá prichádza s motorkárskymi hrami. Viete si zajazdiť len na prednom alebo aj len na zadnom kolese, no a pokojne sa môže stať, že spadnete z motorky. Tu je výhodou, že viete posúvať čas dozadu podobne ako vo Forze, iba s rozdielom, že tu pri pretáčaní času hrá hudba, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Quantum Break. Okrem toho poteší svojský fotorežim, ktorý však nemá pripravené vlastné online rozhranie. Skôr teda stavia na tom, že sa hra pozastaví, pohráte sa s kamerou a následne spravíte screenshot cez Xbox. Na screenshotoch si môžete, ale aj nemusíte nechať logo, ale keď to som zistil až po tom, ako som dorobil screenshoty do recenzie. Nuž, nevadí. Ale aspoň, keď už niečo zazdieľate na svojej Xbox nástenke, tak spravíte tejto hre menšie promo.

Čo sa týka grafickej a zvukovej stránky, tak tu mám samozrejme tiež čo povedať k titulu. Grafická stránka dopadla myslím si, že veľmi dobre. Je tu vidieť, že sa Milestone snaží priniesť čo najkvalitnejší zážitok z hrania a tak vyzerajú byť motorky spracované vysokokvalitne, ako sa na next-gen patrí. Takisto trate, či už tie skutočné alebo fiktívne. Osobne sa mi veľmi páčila Indonézia, v ktorej možno vidieť naozaj pozoruhodné prírodné úkazy. Takisto na tratiach v Grécku cítiť tú atmosféru stredozemného mora. Samozrejme nesmie chýbať ani Mekka motoršportu: Nürburgring – Nordschleife. Samozrejme nechýbajú ani tie menšie okruhy v tejto oblasti, ale rozhodne tým najväčším zážitkom z Nemecka bude práve gigantická severná dráha s dĺžkou takmer 23 kilometrov. Po zvukovej stránke sa mi páči soundtrack, avšak mal som výhrady voči niektorým zvukom motoriek, ktoré zneli ako z GTA San Andreas. Ale to len pár kúskov.

Resumé

RIDE 2 je v konečnom dôsledku zaujímavá závodná hra, ktorá mi tento rok spravila veľkú radosť. Nie je síce tak ospevovaná ako Forza Horizon 3, ale to je preto, že má cieľové publikum – motorkárov. RIDE 2 sa však v mnohých ohľadoch podobá na Forzu a možno aj preto by sa oplatilo ju vyskúšať, aj keď máte radi len automobily. Je to titul, ktorý ponúka decentný multiplayer, veľký vozový park s ešte väčšími možnosťami tuningu a aj obsiahlu kariéru, ktorá pozostáva z obrovského množstva závodov. Grafika super, hudba tiež, zvuky motoriek by chceli trochu vylepšiť.

RIDE 2

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *