RECENZIA Portal Knights

Portal Knights Recenzia

Minecraft je v podstate hra miliónov príbehov a každý jeden gameplay je jedinečný. Keď však prišlo na oficiálny storyline, tam sa Microsoft spojil s Telltale, aby ponúkol filmový zážitok. Ale ako by to vyzeralo, keby sa príbeh stal súčasťou klasickej hry? Odpoveď ponúkajú Portal Knights.

Portal Knights sa od prvého momentu tvári ako krajšia alternatíva k Minecraftu. Už pri výbere sveta si hráč vytvorí svoju postavu, kde ho hra prekvapí obsiahlymi možnosťami. Môžete si zmeniť farbu pokožky, upraviť rôzne časti tváre a dokonca upraviť vlasy. A môžu pritom vzniknúť vtipné kombinácie. Napríklad si môžete vytvoriť postavu s tmavou pokožkou, ryšavými vlasami a porastom šaolinského mnícha. Možnosti sú skrátka neobmedzené, čo dáva možnosť skĺznuť od obyčajného človeka a nezávislej osobnosti až k absurdnému všehomixu.

Portal Knights

Lenže tým úpravy postavy nekončia. Môžete jej dať meno a vybrať jej kategóriu – mág, rytier, lukostrelec – od čoho sa odvíja aj následné skillovanie. Portal Knights je totiž svojim spôsobom Minecraft obohatený o RPG elementy, vďaka čomu sa dajú v jeho svete plniť questy. Na tie narazíte z času na čas, no hre to dodáva ďalší spôsob, ako ju hrať. Môžete vytvárať stavby snov, môžete plniť questy alebo môžete odomykať ostrovy. Ono to ale v konečnom dôsledku všetko na seba nadväzuje, ale vždy máte možnosť určiť si priority.

Portal Knights

Spomínané odomykanie ostrovov patrí medzi najdôležitejšie prvky hry. Príbeh hovorí o pohrome, kedy sa planéta roztrhla na 47 ostrovov, medzi ktorými sa dá cestovať už len pomocou portálov. No aby toho nebolo málo, ani tieto portály nezostali celé. Tvorí ich svetlomodrá sklenená hmota, no tá sa rozbila a roztrúsila sa po okolí. Okrem craftovania zbraní, nástrojov a nábytku tak ešte treba pátrať po kúskoch hmoty, ktoré sú buď na povrchu alebo v dungeonoch. Tieto kúsky potom treba naukladať do portálu tak, aby vznikol štvorec. Ten sa následne oživí a vznikne portál, ktorý odomkne ďalší ostrov.

Portal Knights

Čo by bolo super, nebyť dlhých loadingov spojených s prvotným generovaním nových ostrovov. Hra totiž nevygeneruje všetky ostrovy súčasne (oproti PC verzii sú menšie). Vytvára ich až po vstupe do portálu a prechod z jedného ostrova na druhý môže trvať sakramentsky dlho. Aj také dve minúty. No a keď vás krátko po príchode zabijú, dokáže to veľmi potešiť.

Zdĺhavá mi prišla aj práca s inventárom, ktorý sa síce inšpiruje Minecraftom, no je komplikovanejší kvôli nutnosti rozkliknúť popis objektu ďalším tlačidlom na gamepade. Nepomáha tomu veľmi ani skutočnosť, že inventár je zároveň menu, mapa, skill tree a vlastne sa snaží sústrediť všetko na čo najmenšej ploche.

Portal Knights

Hra vie byť teda prechádzkou cez ružovú záhradu, no rovnako tak to môže byť nočná mora. Môže to byť zábava a môže to byť aj nuda. Veľmi o tom rozhoduje aj to, či hráte sami alebo sa rozhodnete skúmať svet v partii cez Xbox Live. Partiu oceníte aj pri boss fightoch, ktorých je hneď niekoľko a vyhrať ich je náročné. Takisto vám vie partia riadne pomôcť (najmä ak tam sú skúsenejší hráči) s craftovaním a budovaním obydlia.

Resumé

Minecraft dal svetu nový žáner a do tohto žánru spadá aj Portal Knights. Nie je to 568. klon Minecraftu z App Store, ale je to hra, ktorá sa chce naozaj odlíšiť. Portal Knights totiž dopĺňajú svet Minecraftu o príbeh a RPG prvky ako skillovanie, questy a možnosť zvoliť si svoju cestu. Nehovoriac o obsiahlych možnostiach úpravy postav bez nutnosti dokupovať DLC. Hru však trápi zložité UI (čo vývojári hádam napravia) a pridlhé načítavanie vzhľadom k tomu, ako málo toho reálne hra načíta oproti, napríklad, GTA 5.

Portal Knights

Celkový verdikt

6.8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *