Podpora klávesnice a myši na Xbox One bude fungovať s rozumom

Xbox One S Mouse Keyboard

Deň, kedy Xbox One začne podporovať klávesnicu a myš na hranie vybraných hier, sa neúprosne blíži. Na novinku existuje dvojaký názor, niektorí ju vítajú, iní ju pokladajú za hotovú pohromu.

Osobne by som sa priklonil skôr k prvému táboru, i keď chápem rozhorčenie druhých. Našťastie nie všetko bude podporovať klávesnicu a myš a Microsoft upresnil, ako to celé bude fungovať.

Funkcia nakoniec nebude obmedzená len na hry z Creator Programu, ako bolo pôvodne v pláne, budú ho môcť využiť aj normálne dostupné hry ako napríklad Minecraft. Testovaná „Better Together“ verzia hry podporuje klávesnicu a myš už teraz. V budúcnosti ale môžu pribudnúť ďalšie hry, ako napríklad Gears of War 4. Ten totiž už teraz umožňuje hrať multiplayer medzi Xbox One a PC, pričom hráči si musia najprv sami zvoliť, či im takáto (ne)výhoda vyhovuje.

Microsoft chce zaručiť, aby vývojári používali túto možnosť s rozumom. Podmienkou je napríklad, aby vývojári v takom prípade dali hráčom na výber, či chcú hrať multiplayer aj proti hráčom s PC doplnkami, alebo chcú hrať čisto proti controllerom. Takto to má už teraz Gears of War 4. Ten už teraz umožňuje hrať kompetitívny multiplayer medzi Xbox One a Windows 10, ale hráči si musia sami zvoliť, či chcú potenciálne zvýhodnených oponentov alebo nie. Teda, čo sa multiplayeru týka, pôjde o plne individuálnu záležitosť a na prvom mieste bude samozrejme fair-play.

Ocenia to ale napríklad hráči, ktorí by si radi zahrali moderné hry proti svojim kamarátom na PC, no z ekonomických dôvodov si nemôžu dovoliť drahú zostavu, ktorá vychádza oveľa drahšie než konzola. Taktiež to môže vydláždiť cestu stratégiám, ktoré sa na Xboxe One až tak veľmi neobjavujú z jednoduchého dôvodu – s ovládačom sa hrajú hrozne. Vďaka tomuto sa ale napríklad môžu na Xbox One bez väčších ťažkostí dostať hry ako Age of Empires: Definitive Edition, Rise of Nations, séria Total War alebo kľudne StarCraft. Alebo možno League of Legends.

Bonusom je tiež podpora UWP aplikácií, ku ktorým by sa takto mohla zaradiť aj sada Office. Xbox One X by sa tak vlastne mohol stať cenovo výhodným riešením, ktoré by spájalo počítač a supervýkonnú hernú konzolu do jednej kompaktnej krabice.

Age of Empires II Rise of the Rajas

via WindowsCentral

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Více možností, více výhod. Neplánuji hrát s klávesnicí a myší, ale člověk nikdy neví, kdy se mu to může hodit. V podstatě by se tak Xbox mohl blížit hernímu notebooku (s nesrovnatelným výkonem a cenou).
  A třeba k ovládání youtube , nebo k brouzdání na netu, by se klávesnice mohla hodit.

 2. Rado píše:

  Takže klávesnica rozdelí zase hráčov na tábor s ovládačom a klávesnicov. Fakt super, toto je kravina!!! Mali v MS cieľ iný, ale toto je separácia. Nie ďakujem!

  • StriderCZ píše:

   1. ber to tak, že se zatím jedná o koncept, a ještě ani MS v tom nemá jasno. Ale chápu, že u multiplayeru to bude maglajz.
   2. problém s ovládáním u strategií. Vem si, má přijít nový Age of Empires. Při ohromných nákladech na vývoj her si zřejmě nikdo nedovolí jen tak vyřadit všechny hráče Xboxu jen kvůli ovládání.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *