RECENZIA Logitech G915 TKL

Logitech G915 TKL

Až ku mne pod ruky sa prepracovala ďalšia klávesnica od firmy Logitech. Ide o model Logitech G915 TKL s lineárnymi spínačmi, čo znamená, že to sú najtichšie spínače, aké môžete na mechanickej klávesnici mať.

Čo vlastne táto klávesnica ponúka?

Ako som spomínal, klávesnica má najtichšie dostupné spínače, ale kvôli tomu sú zároveň aj najcitlivejšie, takže sa môže veľmi ľahko stať, že postláčate niekoľko kláves naraz. Nie je to však veľká nevýhoda, lebo si na to viete pomerne rýchlo zvyknúť a potom sa omyly už tak často nedejú.

Pre vysvetlenie, čo to vlastne ten switch je. V prípade mechanických klávesníc existujú tri druhy spínačov: Lineárne, taktiky a clicky. Lineárne sú najtichšie, nájdete ich na aktuálne recenzovanej klávesnici. Ich výhodou je, že majú najrýchlejšie zaznamenanie stlačenia, no môže sa vám stať, že sa prekliknete a stlačíte iný kláves, ako ste chceli, lebo sú veľmi citlivé. Tieto majú v podaní Logitechu konštrukciu s červenou farbou.

Taktily majú hnedú a oproti lineárnym spínačom majú o trochu dlhšiu odozvu a sú hlasnejšie. Je to najmä z dôvodu, že majú akokeby protitlak, aby zabránili prípadnému náhodnému stlačeniu. Napokon majú v ponuke modré Clicky, ktorých zvuk si podľa mňa väčšina z nás vybaví ako prvé pri pojme „mechanická klávesnica“. Je to taký ten typický zvuk kliknutia, keď stlačíte kláves. Preto sú samozrejme najhlučnejšie, a taktiež odozva je možno o pár stotín sekúnd pomalšia, pretože treba prekonať protitlak, ktorým je spínač vybavený.

Logitech G915 TKL

Za mňa je super, ako je klávesnica spracovaná. Je uhlíková, čiže ľahká, ale pevná. Čo sa mi ale nepáčilo, bolo zaoblenie rohov. Veľmi zaoblené neboli, takže pri nepozornosti, nešikovnosti a trochu (ne)šťastia to vyzerá, že by ste sa mohli klávesnicou porezať. Našťastie sa mi to nestalo, ale vyzerá to aj tak desivo. Klávesnica je tiež veľmi tenká na to, že v sebe ukrýva batériu. Materiál, z ktorého sú vyrobené samotné klávesy, je veľmi dobrý, na dotyk veľmi príjemný. A najdôležitejšia vec zo všetkého je, že sa na tých klávesoch nehromadí maz z prstov. Klávesy tak vyzerajú stále skoro ako nové, aj keď po dlhoročnom používaní tomu tak už nemusí byť.

Rozpoloženie kláves bolo ako všade inde, chýba len numpad – a ten mi reálne chýbal. Veľa hráčov ho síce nepotrebuje, no pre mňa je to stále dôležitá súčasť. Vďačný som za ovládanie hudby a hlasitosti. Spotify a vlastne hudba či videá hrajú (pun intended) veľkú rolu pri čase, ktorý trávim na počítači. A mať nad tým kontrolu pomocou 3 gumených tlačidiel a valčeka je super pocit.

Logitech G915 TKL

Čo by som nemal opomenúť, je, že klávesnica je bezdrôtová s možnosťou pripojenia k viacero zariadeniam a má programovateľné podsvietenie. A s neskutočnou výdržou batérie. Vydrží naozaj veľmi dlho. Na oficiálnych stránkach píšu 40 hodín pri maximálnom podsvietení, ktoré má tri úrovne. Reálne vydrží viac, lebo ak nepoužívate klávesnicu dlhšiu dobu (cca 5 minút), automaticky sa uspí a šetrí tým pádom batériu. Klávesnicu som nabíjal asi raz za 3 týždne pri každodennom niekoľkohodinovom hraní na najnižšej úrovni podsvietenia.

Skvelá je aj kompatibilita s programom Logitech G Hub, kde si klávesnicu viete nastaviť podľa seba. Je to program, ktorý vám bude pomáhať po celý čas používania klávesnice. Viete si tu vytvoriť niekoľko profilov klávesnice, medzi ktorými sa viete prepínať, podobne ako na Xbox Elite Controlleri. Taktiež si tu viete naprogramovať podsvietenie a program vám presne povie aj, koľko % batérie zostáva. Viete si tu deaktivovať rôzne klávesy, ktoré by vám mohli zavadzať počas hrania, písania, programovania či inej aktivity a prepínanie je ľahké práve vďaka profilom, ktoré ste si vytvorili a uložili.

Logitech G915 TKL F1-F4 detail

Ponastavovať to zo začiatku trochu trvá, ale potom sa môžete prepínať medzi režimami jediným kliknutím a to už ten čas značne ušetrí. A netreba sa báť: ak by sa aj klávesnica vybila počas hrania, viete ju ihneď napojiť na kábel. Klávesnica sa bude nabíjať a vy ju môžete ďalej bez problémov využívať.

Inak na to, že je bezdrôtová, tak reagovala vo všetkom ako každá káblová klávesnica. Necítil som žiadne výpadky pripojenia, oneskorené reakcie ani nič iné, čo ma milo prekvapilo.

Resumé

Vlastne keď tak spätne na to pozerám, klávesnici Logitech G915 TKL nemám čo vytknúť. Je to skvelá klávesnica. Veľmi ťažko sa mi s ňou lúčilo a seriózne premýšľam nad jej kúpou. Vytknúť by som mohol snáď len to obrúsenie okrajov a cenu. Klávesnica stojí okolo 200€, čo vzhľadom na to, ako kvalitná táto klávesnica je, nie je veľa, ale pre peňaženku je to stále dosť. Klávesnicu si môžete kúpiť v dvoch rôznych farbách, a to v uhlíkovej sivej alebo bielej. V prípade, že sa vám páči biela, je možné zakúpiť si bundle spolu so slúchadlami a myškou, ktoré spolu pekne ladia.

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *