RECENZIA Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

No, priznajme si, Cyberpunk 2077 bol naozaj katastrofa. Hlavne pri vydaní a pokiaľ by sme si porovnali verziu, ktorú vydali najprv a súčasnú verziu, tak by sme došli k záveru, že to sú dve úplne odlišné hry. CD Projekt RED si bol veľmi dobre vedomý pochybenia a svoju reputáciu, ale aj osud hry, zachránil na jednotku.

Hre veľmi pomohlo aj skvelé anime Edgerunners, ktoré odporúčame si pozrieť na Netflixe. Pomôže Vám sa lepšie vžiť s univerzom, v ktorom sa odohráva hra a zároveň pochopíte, že Night City Vás prehltne, pohrá sa s Vami a to, čo ostane, vypľuje. Skrátka, legendou sa väčšinou stanete až v tom momente, keď zaplatíte tú najvyššiu daň a pomenujú po Vás pitie v lokálnom bare…

Nočné mesto je plné príbehov a osudov ľudí, ktorí túžili iba po lepšom živote. Tommy Angelo by povedal: „Chtěli jsme mít lepší život, ale nakonec jsme skončili mnohem hůř, než většina lidí. Víte, myslím že důležitý je udržet ve věcech nějakou rovnováhu, nějakou míru, jo, rovnováhu, to je lepší… to je to správný slovo, protože ten, kdo chce příliš moc, může ztratit úplně všechno. Taky ten, kdo chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.“

Takže Cyberpunk: Edgerunners na Vás čaká na Netflixe. Anime vyrobilo veľmi známe japonské štúdio Trigger, ktoré stojí za veľkým množstvom známych diel.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Pôvodný Cyberpunk 2077 už nebudeme predstavovať a pokiaľ máte záujem o detailnejšie informácie, tak si môžete prečítať našu recenziu priamo TU.

 We have a city to burn….

A o čom teda je nový datadisk? Nuž, treba si uvedomiť, že s týmto prídavkom, ktorý je platený, prichádza aj Update 2.0. ktorý je naopak zdarma.

Aktualizácia 2.0 prináša:

 • Prepracované stromy schopností a perky
 • Prepracovaný cyberware a nový systém kapacity
 • Boj vo vozidlách a automobilové naháňačky
 • Vylepšenia bojovej AI
 • Nový policajný systém
 • Vylepšenia používateľského rozhrania a UX
 • Zmeny v oblasti lootu, predmetov a craftovania
 • Nové rádiové stanice
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Tento update je naozaj gigantický a detailnejší rozpis v angličtine si môžete naštudovať TU. Treba však dodať, že tento update je dostupný iba pre Xbox Series X|S, PlayStation 5 a PC. Na starých konzolách, kde hra pôvodne vyšla, si ho nenainštalujete.

Phantom Liberty nám prináša novú oblasť Dogtown, kradnutie vozidiel na zákazku, vylepšovanie relikvie, nové zbrane a animácie a v neposlednom rade úžasný príbeh plný agentov a špionáže.

Vráťte do kože V a vydajte sa na misiu špionáže a intríg, aby ste zachránili prezidenta NUS. V nebezpečnej štvrti Dogtown musíte nadviazať spojenectvá v sieti rozbitých lojálností a zlovestných politických machinácií.

Optimalizácia a chyby v hre….

Nuž, prvé hodiny Vás hra striktne povedie lineárnym príbehom, kde to doslova hra nezvládala. Najviac to bolo cítiť pri súboji s lokálnym Bossom. Vtedy to bolo pomaly nehrateľné. Akonáhle ste ale vstúpili do otvoreného sveta mestskej časti Dogtown, tak hra začala bežať plynulo a bez akýchkoľvek zásekov. Snímkovanie a latencia nemali tendenciu kolísať.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Avšak v hre sme našli jeden naozaj vážny bug, ktorý spôsoboval pád hry. Stačilo mať špecifické vylepšenie na sečnej zbrani a hra Vám takmer vždy padla. Okrem toho sme našli zavreté dvierka v queste, kde mali byť otvorené a nakoniec sme videli aj 2 tie iste vedľajšie postavy takmer vedľa seba.

Väčšina týchto chýb je už v čase vydania recenzie opravená a hra sa dostáva pomaly ale isto do štádia dokonalosti.

A čo ma čaká v Dogtowne?

Táto oblasť je plná skrytych ikonickych zbrani, vylepšení pre relikvie, auto, ktoré je treba na zákazku ukradnúť a minimálne 10 ďalších rôznych vedľajších úloh od lokálneho fixera. Všetky sú veľmi dobre napísané a vývojári to smerovali na váš charakter a morálku. Rozhodnutia v jednotlivých úlohách Vám väčšinou prinesú rovnakú odmenu, ale odlišný výsledok aj osud jednotlivých protagonistov.

Uveďme si príklad: Zavraždíte človeka, ktorý trpí cyberpsychózou, ale má na svedomí 7 ľudí? Alebo ho vyliečite a dáte mu druhú šancu? Je to choroba, kedy sa na určitý čas zbláznite a neovládate svoje činy a ani si nič nepamätáte. Je to spôsobené príliš veľkým množstvom augmentácií. A takýchto morálnych rozhodnutí na Vás čaká v Dogtowne neúrekom.

Zaujímavou novou črtou v hre sú aj náhodné eventy pri ktorých Vám spadne z neba takpovediac bedňa, ktorá obsahuje cennosti. O túto krabičku sa zvádza boj, tak buďte pripravení na súboj s oboma frakciami. Avšak odmena, ktorú dostanete, je naozaj sladká, takže Vám radím tieto debny vždy vybojovať. Jedná sa o udalosť ktorá je náhodná a nekonečná.

Spomínali sme aj kradnutie áut na zákazku, tento event je tiež náhodný , ale podľa toho, koľko áut ukradnete sa Vám odomykajú špeciálne autá, ktoré si viete zakúpiť. Sú vyzbrojené raketometom a guľometom a naozaj stoja za to. Okrem toho dostávate rôzne zľavy, ktoré si viete uplatniť pri nákupe týchto pekelných strojov.

Prerobený je aj system augmentácie. Boli pridané ikonické vylepšenia, ktoré stoja naozaj fúru edikov, ale rozhodne stoja za to. Okrem toho si musíte sledovať hladinu zaťaženia chrómom. Môže sa stať že pri prílišnom preťažení dostanete aj Vy cyberpsychózu.

Vďaka updatu 2.0 a tomuto DLC sa Cyberpunk 2077 hrá, vyzerá a hýbe sa presne tak, ako sme si predstavovali, keď mal vyjsť pôvodný Cyberpunk 2077.

Herná doba….

Nuž, presná herná doba tohto DLC sa naozaj veľmi ťažko odhaduje, keďže záleží veľmi na tom, či idete striktne po hlavnej príbehovej linke DLC alebo riešite aj všetky vedľajšie aktivity a snažíte sa skrátka si tento datadisk užiť. Čaká na Vás zhruba 20 hodín zábavy. Čo nie je najmenej, ale ani najviac. Nesmieme zabúdať, že hra Vám ponúkne menšie questy aj mimo Dogtownu a tak sa Váš herný zážitok opäť predĺži.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Asi by sme Vám odporúčali začať hrať opäť od začiatku, aby ste mali možnosť si celú hru užiť v súčasnej kvalite podania tohto sveta. Aj keď po 200 hodinách, čo mam v tejto hre si neviem ani predstaviť že by som začal od začiatku, hoci je to veľmi lákavá predstava.

Resumé

Update 2.0. a datadisk Phantom Liberty sú krásnym zavŕšením prác na tomto titule. CD Projekt RED dodržal to, čo sľúbil a doviedol Cyberpunk k dokonalosti a myslím, že im môžeme všetci odpustiť aj ten zbabraný release pôvodnej hry. Skrátka, vybojovali si opäť dôveru ľudí a tak sa môžeme všetci tešiť na ďalšie pokračovanie a raz, snáď nie v roku 2923, si ju určite zahráme.

Svet Cyberpunku ponúka viac ako 200 hodín zábavy, vzrušenia, a ak ste ešte nepobozkaní touto gamesou, radím vám si ju kúpiť aj s datadiskom a pustiť sa do tohto úžasného sveta. Phantom Liberty vyjde na 30€, čo je naozaj rozumná cenovka vzhľadom na to, čo za to dostanete. Pôvodná hra sa dá zohnať s trochou šikovnosti z druhej ruky aj za 10€, ak ste šikovní, takže nebude problém pre nikoho si ju zakúpiť. A navyše by nás neprekvapilo, keby pred Vianocami vyšla kompletná edícia na disku pre moderné konzoly.

Xboxer odporúča Phantom Liberty, prikazuje Vám utekať a navštíviť Xbox Store a zakúpiť si tento umelecký výtvor. Za nás palec hore!

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Celkový verdikt

8.8/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť
 • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *