Čím sa vlastne líši Call of Duty: Warzone od Fortnite a ďalších?

Call of Duty: Warzone

Ubehol dlhší čas odkedy vyšla nová battle royale od Activisionu a nie je to to, čo sme čakali. Všetci predpokladali, že to bude veľmi podobné režimu Blackout v Black Ops 4, ale nastal pravý opak. Call of Duty: Warzone sa cíti a je oveľa lepší ako Blackout.

Za 10 dní hra dosiahla neuveriteľných 30 miliónov hráčov, čo v porovnaní s Fortnite, ktorému to trvalo dva mesiace, je celkom dosť ťažká konkurencia. Taktiež Apex Legends malo vrchol pri 50 miliónoch hráčoch, ale pomaly začalo klesať. Nedá sa povedať, či bude popularita Warzone rásť ďalej, to len čas ukáže. Takže povedzme si niečo o tom, čo je Call of Duty: Warzone a v čom sa odlišuje od ostatných. LET’S GO! (Ja som teda nelenil).

Som fanúšikom Call of Duty, ale skôr kampaní ako multiplayeru, no pri battle royale nelením. Keďže mám odohratú väčšinu BR, tak som sa pri hraní cítil dosť fresh. Hra ponúka na výber dva módy:

Plunder

Vy a ďalší dvaja kamoši alebo náhodní. hráči, alebo kľudne aj sólo, sa vyberiete na lov po peniazoch a čo najrýchlejšie sa snažíte dopracovať k 1 miliónu. Peniaze nájdete v krabiciach po mape, loot dropoch, kontraktoch, rôzne po budovách alebo zabíjaním hráčov, ktorí ich predtým nazbierali. Po dosiahnutí cieľa nastane bonusové kolo, kde všetky peniaze majú 1,5-násobnú hodnotu a taktiež sa spawnú útočné helikoptéry s peniazmi! Pozor! Stále vám môžu vyfúknuť prvé miesto, aj keď ste vy dosiahli 1M ako prví.

Dôležitou vecou je, že sa respawnujete a máte rovnaký loadout, ako v normálnom multiplayeri. Čiže ak ste max. level 155, máte obrovskú výhodu oproti čerstvým hráčom, ktorí nemajú všetky modifikácie na zbrane. Kill-streaks v loadoute nefungujú, ale dajú sa kúpiť za peniaze v oboch módoch hry. Taktiež nazbierané peniaze viete odložiť buď za pomoci balónu, ktorý sa dá kúpiť alebo získať z bední alebo na drop off pointe na mape. Tam však veľa ľudí rado campuje. Maximum je 102 hráčov. Momentálne beží Blood Money event, kde killy dávajú garantované peniaze a Finishing Moves, plus získavat bonusové peniaze za Bounty kontrakty.

Battle Royale

Hlavným bodom programu je „klasický“ Battle Royale. Prečo tie úvodzovky? Je to síce to, čo poznáme, ale je to diametrálne odlišné od ostatných battle royale titulov ako Fortnite, Apex Legends alebo PUBG. Je to predsa ďalšia hra v poradí, tak prečo má byť odlišná? Je to Call of Duty a túto tématiku si zachováva. Dostanete armor ako u ostatných, ale boje sú rýchle, agresívne a smrtiace – presne ako v Blackout.

Stačí pár sekúnd a viete byť vymazaní z hry. Potom sa však viete do hry vrátiť aj sám s tým, že vás hra pošle do gulagu ako väzňa spolu s inými hráčmi, ktorí boli eliminovaní počas procesu. Potom nastane staré dobré 1v1, kde sa rozloženie arény v Gulagu mení a taktiež zbrane, ktoré dostanete. Ak vyhráte, vrátite sa do hry s ničim iným než s X16, s ktorou začínate na začiatku hry. Ak prehráte, Game Over.

Pozor však na to, že do gulagu putujete iba raz. V tíme to tak nevadí, keďže vás potom vedia znovu oživiť. Celkovo je to napínavá hra s kvantom hráčov, kde maximum je 150 hráčov na jedno lobby plné masakrov.

Rozdiely

Dostávame sa práve k tomu, čo robí Call of Duty: Warzone jedinečným. Ako som už spomenul, tak tým je Gulag a Plunder. Čiže hneď z voleja máme na výber dva režimy, ktoré môžeme hrať. Taktiež v hre nájdete Solo a Squads, čo nie je nezvyčajné, ale je dobré vedieť to hneď od začiatku. A čo ďalej?

Nakupovacie Stanice – Aj v BR máte možnosť zbierania peňazí, za ktoré si v samotných nakupovacích staniciach viete následne kúpiť veci ako Armor a Self-Revive Kit alebo za poplatok oživiť padlého spoluhráča, pokým máte peniaze, muníciu, kill-streaks ako UAV, Cluster Strike alebo Precision Strike. Ale najlepšia vec je tá, že si viete kúpiť Loadout Box, z ktorého dostanete váš obľúbený loadout, s ktorým dostanete obrovskú výhodu.

Ďalej, na mape viete nájsť Bounty kontrakty, ktoré vám zadajú vedľajšiu misiu. Či už ide o elimináciu konkrétneho hráča, lootovanie bední alebo Recon oblasti, za splnenie úloh dostanete peniaze a nejaký ten bonus navyše. Okrem toho sa vám za splnenie kontraktu zvýši o niekoľko percent provízia za splnenie ďalšieho kontraktu. Je to zábavný prvok uprostred krvavej vojny a má dosť dôležitú rolu ako v BR, tak v Plunder.

Na rozdiel od Fortnitu, kde rarita zbraní pre bežného hráča znamená farbu, kým pre skúseného milión statov (Elemental Damage? Crit? Prečo… pardon ale 18 statov IBA na Ranged zbraniach je trochu moc), tak v Call of Duty je to veľmi jednoduché. Čím vyššia rarita, tým viac modifikácií na zbrani. Klasika – biela, zelená, modrá, fialová, zlatá a nakoniec ružová. Samozrejme to naväzuje na modifikácie, ktoré viete nájsť v Loadout menu a pozrieť, čo robí každý jeden. Ružová znamená Custom, čiže prispôsobená podľa vášho gusta.

Boje medzi tímami, môžu ísť viacerými cestami a spôsobmi. Rýchlo a nablízko, alebo vás rozsekajú zo striech, kde väčšina hráčov campuje. Taktiež, čo som odpozoroval z veľa hier a aj videí z Warzone, je to, že štýl bojov sa strašne podobá na Battlefield. Keďže v novom Modern Warfare multiplayeri pribudli vozidlá ako autá, nákladiaky a helikoptéry, tak veľa ľudí bojuje medzi sebou v helikoptérach, odstreľuje vodičov/pilotov na stovky metrov alebo na helikoptére pasažieri strieľajú RPG po camperoch. Každopádne, boje sú niečo ako hybrid Call of Duty a Battlefieldu.

Resumé

Nové Call of Duty: Warzone je dostupné pre každého s novým nádychom pre žáner battle royale, kde to, čo urobíte, a kde sa pohybujete, môže znamenať všetko, ale aj nič. V porovnaní s ostatnými hrami ako je Apex Legends, Fortnite či PUBG, určite môže konkurovať tým, že už od začiatku sa to necíti ako a ani nie je ako klasika, na ktorú sme boli zvyknutí. Dlhé boje sú skoro neexistujúce, za chyby platíte pomocou Gulagu alebo peniazmi vášho tímu. Kľúčovými vecami v hre sú presnosť, peniaze, rýchlosť a sranda. Bohužiaľ, táto hra je mierne pay-2-win: výhodu majú hráči, ktorí už predtým vlastnili Modern Warfare a majú tak hotové Loadouts. To však platí len do určitého bodu vo vašom dobrodružstve.

Napokon, je treba dúfať, že sa Activisionu podarí vyriešiť únavný boj s cheatermi, ktorých v tejto chvíli nie je málo, za čo môže komplikovaný, vlastne neexistujúci systém nahlasovania cheaterov.

Martin Botlo

Hardbass and Kvas

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *