RECENZIA Call of Duty: Modern Warfare

Recenzia Call of Duty: Modern Warfare 2019

A je to tu opäť. Tento rok nám Activision navaril naozaj podarené Call of duty: Modern Warfare plné zvratov a udalostí. Štvrtý diel tejto série nenadväzuje na svojich predchodcov, ale snaží sa takpovediac začať od znovu. Odohráva sa však v tom istom univerze a spolu s nesmrteľným kapitánom Priceom, ktorý bojoval snáď vo všetkých možných konfliktoch, Vám vyrozpráva ďalší z príbehov o chrabrosti, hrdinstve a odhodlanosti postaviť sa utláčateľom.

Bojujte spolu s rôznymi medzinárodnými špeciálnymi jednotkami, bojovníkmi za slobodu aj arabskými vojakmi, ktorí činia podľa svojich pravidiel a sú zapojení do niekoľkých tajných operácií, ktoré sa uskutočňujú v európskych mestách a zavítate aj do nestabilných oblastí Blízkeho východu. Tieto konflikty sú inšpirované skutočnými udalosťami, no už po vydaní sme boli svedkami prvej kontroverzie: jedna z misií bola inšpirovaná skutočnou operáciou, za ktorú niesli zodpovednosť naši modro-bielo-červení kamaráti za veľkou mlákou spolu s ich bývalým prezidentom Jankom H.W. Kríkom. Ibaže v hre za konflikt mohli Rusi.

Dokážete si predstaviť Call of Duty bez myšlienok slávnych? My nie.

Hneď na začiatku hry navštívime Londýn, v ktorom sa udeje teroristický útok a to zhodou náhod v rovnaký deň, kedy vychádza hra. V hre tiež uvidíme fiktívnu krajinu Urzikstan. V kampani budeme hrať za viacero postáv, z ktorých každá má iný pohľad na dané konflikty. Vrátili sa aj staré známe postavy, ako už vyššie spomínaný kapitán Price, Nikolai, Kamarov či Gaz. Každá z postáv mala v tomto univerze menšiu či väčšiu úlohu a mnohé z nich počas výkonu svojho povolania v predošlej časovej línii umreli.

Postavy sú spracované naozaj špičkovo

Bez zábran…

Nový Modern Warfare ale nevsádza na nostalgiu, ide si svojou cestou. Storytelling, celkové grafické spracovanie a aj voice-acting je zvládnutý na jednotku. Je vidieť, že vývojári dali do toho srdce a aj sa mi ľúbi, že sa nebáli byť kontroverzní. Civilisti tu umierajú po stovkách a teroristické útoky, mučenie a všetky hrôzy vojny, ktoré si viete predstaviť, sú tu odprezentované vo svojej najhrubšej forme.

Starý dobrý multiplayer

Čo sa týka hry s viacerými hráčmi, tak je to ako hi-tech remake hry z roku 2007 a ako bonus tu máte cross-play medzi PC a konzolami a všetok budúci obsah zdarma. To znamená, žiaden otravný a drahý Season Pass, žiadne bedničky za 3,50€ a ani iné otravné prídavky. Jediné, čo tu máte, sú tokeny, ktoré vám boostujú XP vášho levelu a levelu zbraní, ktoré používate. Otázkou však je, dokedy.

Okrem klasických módov ako je Team Deathmatch, Deathmatch, Domination, Search and Destroy, Headquarters, Hardpoint, Kill Confirmed či Free for All sú tu aj nové. V režime Cyber Attack sa rozdelíte na dva tímy po 6 hráčoch a hráte na 5 kôl. Zatiaľ, čo jedno družstvo chráni špecifické datacentrum, protivníci sa snažia ho zničiť pomocou EMP. Je to skvelý spôsob, ako sa naučiť základy hry. Okrem toho vás v prípade smrti môžu kolegovia oživiť. Je to veľmi zábavné a je to môj obľúbený mód.

Ale úprimne, režim Ground War sa im vôbec nepodaril. Na veľkej mape je 64 hráčov, kde je Vašou úlohou zabrať vlajky (CTF). Ten, kto ich má zabratých viac, nazbiera väčší počet bodov a dosiahne potrebné skóre. Je to ako klasický Domination, ale s viacerými vlajkami. Aby sme nezabudli, na mape nájdete obrnené transportéry, ktoré môžete ovládať a aj z nich strieľať. Bohužiaľ, tieto stroje sa tvária, akoby boli z papiera a nemali niekoľko ton. Dokážu sa zaseknúť v akejkoľvek jame alebo na akomkoľvek objekte. Celkovo tento mód na mňa pôsobí ako lacná čínska kópia Battlefieldu. Niekomu sa to môže ľúbiť, ale skrátka, nie, Call of Duty bolo vždy o menších mapách s neustálou akciou vojaka proti vojakovi.

Sklamal ťa Battlefield a vieš programovať? Tak si vytvor vlastný!

Skvelým a zábavným módom je pre zmenu Gunfight. V tíme sú dvaja hráči proti dvom na malej mape. Vašou úlohuo je do určitého časového limitu zneškodniť protivníkov. Ak to nestihnete, musí jeden z Vás do 10 sekúnd zabrať vlajku v strede mapy. Jedná sa o adrenalínovú záležitosť a aj dosť návykovú. No a Hardpoint je akcia známa CoD veteránom. Staronový mód vás postaví do situácie, kedy spolu s vlastným tímom musíte držať určitú oblasť, ktorá sa každú minútu mení. Budete potrebovať veľa šťastia a trpezlivosti, aby ste nazbierali v určitom limite väčší počet bodov, ako vaši protivníci. Tento mód pridali do hry len tento týždeň (7.11.) a je to skvelá zábava, či už pre nováčikov alebo veteránov.

To by bolo k staro-novým módom asi všetko. Vývojári nezabudli ani na operátorov, ktorí tvoria iba vizuálnu funkciu. Môžete si vybrať 10 modelov z každej frakcie. Samozrejme, každý jeden model postavy si musíte odomknúť. Čo je ale nové, sú tzv. Field Upgrady. Behom boja sa vám tento doplnok v podobe extra munície, prierazných nábojov alebo bedničiek s náhodnou zbraňou dopĺňajú priebežne a je to skvelé osvieženie. Ja osobne som extra muníciu veľmi často používal, lebo náboje sa vám v tejto hre veľmi rýchlo minú.

Čo sa týka úprav zbraní, môžete nosiť až 5 vylepšení na každej zbrani. Vylepšení je neskutočné množstvo a sú rozdelené do sekcií. Takže si dobre premyslite, čo obetujete, a na aký účel si Vašu zbraň upravíte. Perky ostali viacmenej také isté, ako poznáme z minulosti, a to je dobre. Predsa len sme zvyknutí na nejaké štandardy a byť moc kreatívny je niekedy na škodu.

Ach, ten Horde Mode…

Do tretice ponúka Call of Duty: Modern Warfare špeciálne operácie (Spec Ops), kde s viacerými hráčmi na (podotýkam že celkom veľkých) mapách bojujete proti nie až tak strašnej umelej inteligencii. Oceňujem snahu vývojárov dodať extra obsah, ale úplne postačuje multiplayer, ktorý je dostatočne zábavný. Podobne ako v hordách Gears of War, aj tu ste v tíme 4 a snažíte sa odraziť vlny nepriateľov. Zbierate pritom rôzne bedničky s náhodnými zbraňami a muníciou, ale nájdete tu aj molotov. Nepriatelia sú naozaj dosť nebezpeční a neradno ich podceňovať.

Takisto si môžete upraviť svoj loadout ľubovoľne a všetky skúsenosti, čo nazbierate v co-ope, ale aj v multiplayeri, sa vám spočítavajú do jedného celkového progresu. Za mňa sú Spec Ops najslabšia časť hry. Navyše, na Xbox One a PC si ešte celý rok nezahráme sub-režim Spec Ops Survival, ktorý má ročnú exkluzivitu pre PS4.

Pár slov na záver

Nový Modern Warfare je dôkazom, že Activision dokáže počúvať svoju komunitu a tento rok nám naservírovalo kvalitnú dávku zábavy v komplexnom balíčku. Žiaden Season Pass, ale aj možnosť hrať proti PC a PS4 komunite urobilo z tohtoročného CoD jedno z najlepších v sérií za posledné roky. Ak milujete klasický multiplayer a progresívny, realistický singleplayer, nečakajte a bežte do najbližšieho obchodu. Stay Frosty.

Call of Duty: Modern Warfare (2019)

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. 14. februára 2020

    […] ODPORÚČAME: RECENZIA Call of Duty: Modern Warfare […]

  2. 22. novembra 2020

    […] bohužiaľ mi v oblasti storytellingu pripadla signifikatne slabšia oproti napríklad minuloročnému Modern Warfare. Nehovoriac o tom, že celú kampaň aj s vedľajšimi misiami viete prejsť za necelé 4 hodiny. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *