RECENZIA Cyberpunk 2077 (Xbox Series X)

Recenzia Cyberpunk 2077

8 rokov vývoja. CD Projekt Red známy ako tvorca legendárneho herného Zaklínača nám priniesol ďalší skvost. Cyberpunk 2077 je diamant, ktorý bohužiaľ zatiaľ nie je dokonalý, ale verím, že do roka určite bude.

Každopádne, pokiaľ ste doteraz žili pod kameňom, tak táto hra bola ohlásená ešte počas letnej konferencie CD Projekt Red Summer 2012 ako oficiálna adaptácia stolnej RPG Cyberpunk 2020 od Mikea Pondsmitha. Podtitul 2077 bol pridaný koncom toho roku.

Svet je zlomený. Jednotky MegaCorps riadia každý aspekt života z obrých vežiakov, týčiacich sa vysoko nad ulicami mesta. Tie sú ovládané pouličnými gangami, technologickými podvodníkmi, pasákmi a ďalšími kriminálnymi živlami. Medzitým stojí vše objímajúca dekadencia, sex a popkultúra, miešajúca sa s násilím a zločinom a nesplniteľným sľubom Amerického sna. Je to sen a nočná mora zároveň.

Cyberpunk 2077

Živý svet

Atmosféru z tohto sveta dobre poznáte z noviel Williama Gibsona, filmu Blade Runner a stolovej hry Cyberpunk 2020. Hra je verná koreňom rovnomenného žánru. Hráč sa ocitá v temnej budúcnosti roku 2077 a vo svet, v ktorom sa pokročilá technológia stala zároveň spásou aj prekliatím ľudstva. Rozvetvený nelineárny príbeh navrhnutý pre dospelé publikum sa odohráva v rušnej metropole Night City a jeho okolí.

Ako v každej správnej RPG, hráč bude mať možnosť svojimi rozhodnutiami meniť vývoj celej dejovej línie, čo vo veľkej miere ovplyvní už na začiatku hry výberom „životnej cesty“ hlavného hrdinu (alebo hrdinky) menom V. Na výber máte z 3 ciest a to:

 • The Corpo: Ako by ste už mohli predpokladať z názvu, je predovšetkým o tom, že sa budete pohybovať v spoločnosti ľudí, ktorí milujú peniaze, moc a rešpekt. Korporát začína svoje dobrodružstvo v srdci obchodnej štvrte Night City, známej tiež ako City Center, obklopenej elegantnými a týčiacimi sa mrakodrapmi so zasadacími miestnosťami vedúcich pracovníkov, ktorí robia špinavé obchody. Keďže Corpos sú zvyknutí na životný štýl jedného percenta, majú talent v jednaní s ľuďmi z horného poschodia a tieto vedomosti im môžu pomôcť.
Cyberpunk 2077
 • Street Kid: Je jedným z tých, ktorým nie sú ulice Night City cudzie. Ich cesta začína v Heywoode, veľkej štvrti, ktorá hraničí s podnikovou časťou mesta a je domovom väčšiny obyvateľov Night City. Život v uliciach, bojuje proti „odznakom“ a je plný gangov. Street Kid má vedomosti o meste, o každej ulici a takmer o každom, kto tam žije. Pomôcť im môže ich pouličný rozum a spojenie s ľuďmi, ktorí tam žijú.
 • Nomad: Jeho život sa točí okolo príbehu cudzinca. Začínajúc na svojej ceste v rozľahlej púštnej štvrti mimo Night City zvanej Badlands. Nomádi sú mizerní a vynaliezaví ľudia, ktorí sa hrdia svojou silnou rodinnou dynamikou a vytvárajú klany, ktoré fungujú podobne ako malé komunity. Vovnútri Night City majú nomádi zlú reputáciu, najmä pokiaľ ide o firemnú elitu a políciu, a je s nimi zaobchádzané veľmi podobne ako s vyhnancami.

Po tom, čo si vyberiete svoju životnú cestu, vás čaká rozsiahla tvorba postavy, ktorá umožňuje hráčom prispôsobiť si typ pleti, účes, oči, obočie, ústa, čeľuste, uši, kozmetického cyberwaru (alebo žiadneho), jazvy, tetovanie, piercingy, zuby, oči, make-upu, škvrny, bradavky, tetovanie na tele, jazvy na tele, penis/vagínu a ochlpenie.

Hurá do sveta

Night City je naozaj plné života a ponúkne vám extrémne množstvo vedľajších úloh, kšeftov, ktoré Vám samotne zaberú dobrých 120 hodín hernej doby, plus hlavná dejová línia pridá ďalších 30. Tá je perfektne prepracovaná. Budete závodiť, robiť vyšetrovateľa, budete pomáhať nomádom, ale aj korporátom. Tvorcovia sa naozaj predviedli, vedľajšie úlohy nie sú monotónne a sú hlavne zábavné. Samozrejme kšefty kam prídete a vystrieľate gang sú monotónne a išlo iba o to, aby čo najviac zaplnili mapu. Aj keď všetko porobíte, tak vám počas hlavnej príbehovej línie bude hra postupne pridávať nový obsah. To znamená kopec vedľajších questov naviac. Toto bol naozaj skvelý nápad, lebo takt omôžete robiť stále niečo iné, než len hlavný dej.

Cyberpunk 2077

Takisto musím pochváliť jednotlivé modely postáv a ich mimiku, ktorá sa kľudne vyrovná filmovému CGI. Okrem toho sú aj modely vozidiel skvelé, každé auto má svoj unikátny interiér. Bolo by ale treba vyladiť fyziku. Celkovo autá síce vyzerajú dobre, ale dosť plávu na ceste, nehovoriac o tom, že nejaká hmotnosť vývojárom asi veľa nehovorí.

Fallout 76, is DAT YOU?!

Bohužiaľ, hra je síce diamant, ale trápi ju veľmi veľa bugov najmä na old-gen konzolách, nehovoriac o tom, že raz za čas celá hra padne. Bude to chcieť minimálne ešte dobrého pol roka patchovania, aby tá hra bola dokonalá. Najviac mi osobne vadili policajti, ktorí sa doslova spawnuli za vašim chrbtom hneď, ako ste zastrelili civilistu. Dialo sa to dokonca aj počas toho, čo som na zákazku plienil tajné podzemné kasíno, o ktorom nemohli vedieť.

Cyberpunk 2077
Nikto netuší, čo sa tu stalo…

Najlepšie dopadla asi PC verzia, po ktorej nasleduje Xbox Series X|S verzia. My sme tento skvost recenzovali na Xbox Series X. Hra tu vyzerá úžasne, aj keď oficiálne ešte nie je optimalizovaná pre tieto konzoly a vlastne ani pre ne nebola „určená“. Hra tu beží v rozmedzí 1500 až 1800p pri 30fps s vysokými detailami a do budúcna sľubovaným ray tracingom. Dokonca na Xbox Series S beží táto hra v 1300p, čo je vzhľadom na technický stav hry a výkon hardvéru naozaj skvelé.

Najhoršie dopadla verzia pre Xbox One a PS4. Nemôžem si pomôcť, ale tam hra vyzerá naozaj ako Lego pre mentálne retardovaných. CD Projekt Red sa aj verejne ospravedlnilo za stav, v akom sa Cyberpunk 2077 na last-gen konzolách ocitol. Hra bola dokonca stiahnutá z PlayStation Store a Microsoft pri nej píše upozornenie, že výkon hry na Xbox One nie je v uspokojivom stave. A investori sú pripravení žalovať štúdio za podvod. Momentálne však vývojári pracujú na náprave a bude zaujímavé sledovať, v akom stave bude hra v priebehu roka 2021.

Cyberpunk 2077

Zbrane, zbroj, cyberware

Všetko po čom túžite, nájdete u predajcov, ktorí sú rozmiestnení všade po meste. Na výber budete mať pištole, brokovnice, útočné pušky, samopaly, odstreľovacie pušky a potom futuristické zbrane a jedinečné ikonické zbrane. To isté platí u zbroje. Čo sa týka cyberwaru, ten si viete dať nainštalovať u najbližšieho rozparovača. Máte možnosť modifikovať komplet celé telo. Samozrejme, ak chcete mať top militech výstroj, pripravte sa, že vaša peňaženka trpko zaplače. Je preto divné vidieť po celom meste ľudí, ktorí majú vymenené končatiny. Celkovo je modifikácia oveľa rozsiahlejšia, než akú máme k dispozícii.

Verím, že to časom vyladia, lebo nie je dôvod na to nevymeniť si celé ruky tak, ako to má aj ostatok populácie Night City. Máte tu tiež tak-povediac gemy do slotov na veciach. Tie dokážu zázraky, ale tie najdrahšie gemy môžu stáť toľko, čo najdrahšie in-game autá. Bez týchto doplnkov by bol však boj proti gangom oveľa zložitejší.

Atribúty, skilly a perky

Toto je veľmi komplikované, ale atribúty sú hlavné, tak-povediac záchytné body. Na ne sa napájajú perky a skilly. Hlavnými atribútmi sú telo (surová fyzická sila), reflexy (manévrovateľnosť, zvyšuje poškodenie za sekundu a šancu na critical hit), cool (celková odolnosť, vyrovnanosť a efektivita pri práci v utajení), technické schopnosti (know-how, umožňuje odomykať dvere a používať technické zbrane, zvyšuje brnenie o 5%), a spravodajstvo (hacking, zvyšuje kapacitu RAM hlavnej postavy).

Cyberpunk 2077

Ale to nie je všetko, získavate tiež skilly a perky, hlavnou kategóriou stromu schopnosti sú však Atribúty. Zvyšujete ich bodmi na to určenými, ktoré získavate každé 3 úrovne. Perky sú aplikované schopnosti, v zásade dávajú zručnostiam väčšiu hĺbku. Rovnako ako si vyberiete zručnosť a potom k nej pridáte perk a dá vám niečo navyše, ako napríklad pridá poškodenie, keď sa zakrádate okolo a snažíte zabiť ďalší cieľ.

Alebo môžete získať viac komponentov, alebo získať vzácne komponenty len vďaka použitiu správneho perku. Skilly závisia od atribútov, sú však od nich oddelené. Zlepšujete ich používaním. Buďte nenápadní, aby ste zlepšili svoj stealth, alebo použite útočnú pušku na zlepšenie svojich zručností s týmto druhom zbraní, a tak podobne. Napríklad, ak dáte body do Cool a potom do Stealth, zlepšíte tento aspekt svojej hry. A to isté platí aj pre ostatné skilly v Skill Tree hlavnej postavy V.

Rozsudok

Cyberpunk 2077 svojim spôsobom naplnil očakávania hráčov, ale zároveň zatajil, v akom stave sa nachádza verzia pre Xbox One a PS4. Hra je nádherná, plná života a je doslova simulátorom toho, ako by mal vyzerať život vo futuristickom veľkomeste. Naša redakcia je nadmieru spokojná so stavom, v akom stave je Xbox Series X verzia a až na pár bugov, divnú AI policajtov a nulovú váhu áut sme nenarazili na žiadne výraznejšie problémy.

Ak teda vlastníte next-gen konzoly alebo výkonné PC, prípadne ešte Xbox One X alebo PS4 Pro, tak Cyberpunk 2077 je jasnou voľbou na kúpu pod Vianočný stromček. Bohužiaľ, ak vlastníte Xbox One alebo PS4, tak by som zatiaľ neodporúčal kupovať tento produkt, lebo na týchto konkrétnych platformách je to hotová katastrofa. Radšej počkajte dobrého pol roka, až CD Projekt hru riadne optimalizuje a opraví. Až potom by ste mali zvážiť kúpu hry.

Ak si odmyslíme tieto problémy, Cyberpunk 2077 je jasným kandidátom na hru roka. Tých osem rokov vývoja je naozaj cítiť a veríme, že o rok bude hra tak perfektne vyladená ako Zaklínač 3.

Cyberpunk 2077 (Xbox Series X)

Celkový verdikt

8.7/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť
 • Grafika

Si xboxer a chceš dostávať echo o tom najpodstatnejšom z Xbox sveta? Sleduj nás na Facebooku a Instagrame.

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Fajna recenze. Díky.
  Za mne: hra super, zejména co se týče příběhu, scénáře, obsahu hry, obrazu lokací, detailů. Ale vizuál je zklamání. Poté co jsem navykl texturám ostrým jako břitva u iks her starší i nové generace (Valhalla), tak mi Cyberpunk přišel jako z třistašedesátky. To jsem vážně nečekal. proto nesouhlasím s tvrzením: Hra tu vyzerá úžasne.

 1. 29. decembra 2020

  […] bojovníkov s démonickými silami: vracajúceho sa Danteho, Nera a nového protagonistu menom V (ale nie ten z Cyberpunku!), ktoré sa pokúšajú zabrániť démonickému kráľovi Urizenovi zničiť ľudský svet. Počas […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *