RECENZIA WD_Black D10 Game Drive 12TB: Toto nie je disk, ale archív!

WD_Black D10 Game Drive Recenzia

Xbox Series X|S nás už navnadili na super-rýchle, ale drahé SSD, ktoré umožní hrať najnovšie hry s minimálnym načítavaním a dokonca zmenšiť veľkosť hier. Obe konzoly však môžu ponúknuť maximálne 1,5–2TB pamäť, čo nemusí stačiť. Tu vstupuje na scénu WD_Black D10 Game Drive s kapacitou ohromných 12TB.

Recenziu jednoho disku od Western Digital sme tu už pred časom mali. Jednalo sa o disk WD_Black P10 s kapacitou 3TB, ktorý mi verne slúži dodnes a u ktorého sa ani dnes nemusím strachovať, že by som mal nedostatok miesta. Existuje však riešenie, ktoré je podstatne väčšie, a to ako kapacitou, tak rozmermi. WD_Black D10 Game Drive je totiž behemot s ohromnou kapacitou 12TB.

WD_Black D10 Game Drive for Xbox
Súčasťou balenia je elegantný stojanček

Samozrejme, zo skúseností už vieme, že kým marketing využíva terabajty, Xbox využíva tebibajty a po zapojení disku do konzoly zobrazuje 10,9TB miesta. Čo ale neznamená, že by nám výrobcovia klamali! Totiž, záleží od operačného systému, s akými jednotkami bude narábať – napríklad macOS pracuje výlučne s terabajtami, takže 12TB zobrazuje ako 12,00TB.

Otázka je ale:

Dokáže človek zaplniť 12TB disk?

Sám mám obrovskú knižnicu digitálnych hier, k tomu vlastním hromadu fyzických diskov a aby toho nebolo málo, mám ešte niekoľko desiatok hier z programu Games with Gold a prístup k bezodnému poháru menom Xbox Game Pass. Vlastne, keď sa nad tým tak zamyslím, mám prístup k cca 500 titulom, z čoho asi 250 človek nájde v službe Game Pass.

WD_Black D10 Game Drive for Xbox 12TB
P10 je v porovnaní s modelom D10 škriatok.

A veci sa majú tak, že ani táto knižnica nezaberá 12TB. Pre zaujímavosť, dnešná kompletná ponuka Game Passu zaberá cca 4,5TB, takže ani nie polovicu miesta, ktoré poskytuje disk WD_Black D10. Celkovo som sa ustálil so svojou knižnicou na slušných 9,2TB, a teda som mal ešte 1,7TB voľného miesta k dobru. Alebo ak chcete, tak mi zostalo voľné miesto za dva Xboxy, či 17x Call of Duty: Warzone.

V podstate, budem úprimný, je mi blbé označovať D10 len ako externý disk. Toto je totiž herný archív, ktorý vám umožní vziať si celú jednu konzolovú generáciu so sebou, a ešte vám zostane dostatok miesta na zálohovanie next-gen titulov, ak vám bude Xbox Series X|S hlásiť nedostatok voľného miesta.

WD_Black D10 Game Drive for Xbox 12TB
Okrem 12TB miesta vám disk poskytne dva USB porty na napájanie headsetov a ovládačov.

Pokiaľ ide o rýchlosť disku, tá je štandardných 250MB/s pri zápise, a teda je totožná s diskom WD_Black P10 a veľmi podobná rýchlosti vstavaného disku v Xbox One X alebo Xbox One S. Rýchlosti inštalácie nijak neprekvapia, sú presne také, na aké ste boli posledných 7 rokov zvyknutí.

Čo by som ale disku vytknul, je hluk. Teda oproti modelu P10 (ktorý je podstatne menší!) je model D10 naozaj výrazne hlučnejší a to hlavne v prípade, že máte na konzole zapnutý režim Instant On. Vtedy sa konzola pravidelne pripája k internetu a kontroluje, či nie sú dostupné nové updaty na hry alebo OS. Ak je niečo z toho dostupné, automaticky zaháji inštaláciu. Čo pri disku D10 „poteší“ hlavne v noci, keď sa snažíte spať a do toho vám začne disk skutočne hučať.

WD_Black D10 vs WD_Black P10
Ako vtesnať 15TB dát na 55 kB fotku

Resumé

Tak, ako bol kedysi iPod zrkadlom vášho hudobného vkusu, tak je WD_Black D10 zrkadlom vášho herného vkusu. V čase, kedy jedna generácia konzol končí a nová začína, je tento disk absolútne dokonalou voľbou na archiváciu jednej celej konzolovej generácie. Preto ho len s ťažkosťou označujem ako externý disk, mne naozaj vyhovuje označovať ho ako archív. Zmestíte naň doslova celú svoju hernú knižnicu vrátane digitálne zakúpených hier, fyzických hier, Games with Gold a Game Passu. A ešte vám zostane miesto na budúcnosť.

A čo je na tom najlepšie, Xbox Series X bude podporovať terajšie externé disky (HDD) na hry zo spätnej kompatibility, čiže na hry z Xbox One, Xbox 360 a pôvodnej Xbox konzoly. To SSD, ktoré ponúkne nová generácia Xboxu ako štandard, je totiž navrhnuté primárne pre novú generáciu hier, a načo si upchávať toto drahocenné úložisko hrami, ktoré môžete bez ťažkostí spustiť z 12-terabajtového titána?

Treba však počítať s tým, že na rozdiel od WD_Black P10 úložisko vyžaduje vlastné napájanie zo zásuvky a často robí výrazný hluk, ak máte konzolu nastavenú na Instant On režim, kedy priebežne vyhľadáva a sťahuje updaty. Kompenzuje to však aspoň dvojicou USB portov, ktoré poslúžia na nabíjanie vašich ovládačov alebo headsetov.

WD_Black D10 Game Drive for Xbox 12TB
A ešte jedna instagramová ?

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *