RECENZIA: WD_Black P10 Game Drive ponúka 3TB dôvodov, prečo si ho zamilujete

Recenzia WD_Black P10 Game Drive

Jedna vec, ktorú v tejto generácii podcenili Sony aj Microsoft, je pevný disk. Kým na Xboxe 360 slúžil skôr ako doplnok, dnes predstavuje neodmysliteľnú súčasť hrania. Aj preto, že už neinštalujeme len updaty a DLC, ale celé hry.

Hry nám totiž výrazne narástli na objeme a zatiaľ čo Grand Theft Auto V na Xboxe 360 zaberalo dve dvojvrstvové DVD (17,4GB) a inštalovať stačilo len jedno, na Xbox One si treba vyhradiť 81,7GB voľného miesta, z čoho 42,5GB sa inštaluje z Blu-Rayu a zvyšok ako update. Podotknem však, že hru som inštaloval z pôvodného DVD, ktoré už nie je v predaji, nahradila ho Premium edícia obsahujúca bonusy do GTA Online (predpokladám, že po vzore iných vydavateľov sú už na disku obsiahnuté nejaké aktualizácie).

A to som ešte nezačal hovoriť o hrách z dielne Microsoftu, ktoré zaberajú nechutne veľa miesta: Forza Motorsport 7 (98,7GB), Gears of War 4 (117,7GB) alebo Quantum Break (až 170GB, ak si stiahnete sprievodný seriál pre offline hranie). Svoje o tom vedia aj live service hry ako napríklad Destiny 2, ktoré v kompletnej verzii vyžaduje 165GB miesta.

WD_Black P10 Game Drive for Xbox One
WD_Black P10: Pekný navonok, objemný zvnútra

Preto je skvelé, že iniciatívu prevzali výrobcovia externých diskov. Najnovšie do sveta konzol vstúpil obrovský hráč: Western Digital. Ten už na veľtrhu IFA 2019 predstavil novú sériu diskov WD_Black, ktorá vychádza zo známej Black série diskov pre vysoký výkon. Nová séria diskov sa dočkala aj nového dizajnu, ktorý pôsobí trochu armádne, trochu ako z akčného filmu, trochu cyberpunkovo a trochu ako lodný kontajner: čím dáva najavo, že kapacita je to posledné, čo by vás malo trápiť. K tomu, WD_Black P10 disky majú aj pasívne chladenie, keďže vrch je hliníkový, nie plastový.

To je aj prípad recenzovaného WD_Black P10 Game Drive for Xbox One v 3TB verzii. Okrem neho je však dostupná aj 5TB verzia a ako darček obe obsahujú Xbox Game Pass Ultimate na 2 mesiace. A ako je to s kapacitou? Opäť sme svedkami toho, že operačné systémy od Microsoftu neukazujú veľkosť v terabajtoch, ale v tebibajtoch: 2,73 TiB. Pre zaujímavosť, macOS zobrazuje terabajty ako terabajty a po pripojení ukáže 3000GB.

WD_Black P10 Game Drive for Xbox One
Vrch disku WD_Black P10 slúži aj ako pasívne chladenie

Pokiaľ ide o zápis, Western ďalej avizuje rýchlosti do 130MB/s, čo je pravda pri čítaní dát. Pokiaľ ide o zápis, tam je treba počítať s nižšou rýchlosťou. Nuž, dajme laboratórne testy bokom a poďme sa pozrieť na využitie v praxi. Samotný disk je pripojený ku konzole cez štandardné USB 3.0 rozhranie (po novom sa označuje USB 3.2 Gen 1) s rýchlosťou prenosu do 5Gbps.

Takže, aká je realita?

Disk sme sa rozhodli naplniť viacerými populárnymi hrami. No vlastne, všetkými. Pozrime sa na taký Assassin’s Creed Syndicate. Hra s veľkosťou 39,82GB sa s updatom o veľkosti 716,05MB inštalovala celkom 36 minút a 52 sekúnd, teda priemerná inštalačná rýchlosť dosahovala 20,27MB/s. Lepší výsledok som videl pri inštalácii GTA, ktoré v čase testu zaberalo 67,72GB (chcelo 25,2GB update a 42,52GB z disku). V tomto prípade inštalácia trvala 38 minút a 36 sekúnd, čo znamená priemernú rýchlosť 32,94MB/s.

Dôležitú rolu pri rýchlosti inštalácie hier má aj ich pôvod – disk alebo servery Microsoft Storu. A v mojom prípade to vychádzalo v prospech sťahovania zo Storu, keďže mám optiku a rýchlosť sťahovania zo Storu na disk sa pohybovala okolo 224 Mb/s. Aj preto napríklad inštalácia Sunset Overdrive dosahovala 253Mb/s pri sťahovaní zo Storu a 26,06GB mi stiahlo za 18 minút a 21 sekúnd. Pri inštalácii z disku (22,87GB) a update (3,2GB) trvala inštalácia o dve minúty dlhšie, 20 minút a 25 sekúnd.

WD_Black P10 Game Drive for Xbox One

Na rýchlosť inštalácie sa teda nesťažujem – bavíme sa o externom pevnom disku, nie SSD, a rýchlosti sú až na pársekundové rozdiely totožné s inštaláciou do konzoly. Externý disk teda nijako závratne neohúri v tomto ohľade, ale 3TB sú ponuka, ktorá sa neodmieta: verte mi, že skôr či neskôr naozaj pocítite potrebu investovať do rozšírenia úložného priestoru na svoje hry. Čo ma zároveň privádza k ďalšiemu testu:

Ako dlho trvá, než presuniete obsah z kompletne zaplneného interného HDD konzoly?

Konzola ponúka hneď po rozbalení 780GB voľného miesta. Ak si odmyslíme, že je znovu reč o gibibajtoch, tak z 930 GiB si ešte systém vezme 150GB. Takže, disk som zaplnil viacerými veľkými hrami, ako sú Assassin’s Creed Odyssey, Borderlands 3, Forza Horizon 4, Forza Motorsport 6, Gears 5, Halo: The Master Chief Collection, Mortal Kombat 11, NFS Rivals, Sea of Thieves, Tom Clancy’s The Division 2 a WRC 8. A k tomu pár menších hier, napríklad The Gardens Between, Wreckfest alebo napríklad hry z Game Passu. Vzali sme teda disk, zapli stopky a počítali. A počítali… až sa ručičky nakoniec zastavili na čísle 3 hodiny 37 minút a 45 sekúnd. Teda 13 065 sekúnd a priemerne presunutých 62,94MB každú sekundu.

Ale ani tento presun nespôsobil, že by nám disk začal hlásiť plno.

Takže nastala posledná, najdlhšia skúška. Koľko hier sa nám podarí nainštalovať na 3TB disk? Pre tento zdĺhavý test som sa rozhodol vziať obrovské množstvo hier, ktoré vlastním buď vo fyzickej alebo digitálnej podobe. A tak sa začala inštalácia viacerých dielov Assassin’s Creed, Forzy Motorsport, Gears of War, Far Cry, Destiny, Call of Duty, Borderlands… A samozrejme aj niekoľko menších záležitostí, ktoré zaberajú menej GB a sú dostupné cez Xbox Game Pass: The Walking Dead, Brothers: A Tale of Two Sons, Blair Witch, Life is Strange, My Time at Portia… A samozrejme aj zopár hier zo spätnej kompatibility z predošlých Xbox konzol: Tekken, GTA IV, Driver: San Francisco, Blinx: The Time Sweeper, Black…

A samozrejme, keďže nebudeme trochárčiť, väčšinu hier sme nainštalovali s kompletným DLC obsahom a najčerstvejšími aktualizáciami. Niekde, napríklad vo Forze, sú tieto veci záležitosťou pár stoviek MB, inde, napríklad v Assassin’s Creed Syndicate, sa bavíme o ďalších 24GB dát. A keďže sme testovali na Xbox One X, v podporovaných hrách nechýbali ani 4K aktualizácie a textúry, ktoré jednotlivým hrám pridali ešte viac na hustote.

Disk som teda plnil niekoľko hodín, zaťažoval som operátora stovkami stiahnutých GB vo dne i v noci, priebežne kontroloval stav buď na TV alebo cez OneCast na mobile/Macu, a potešil farmaceutické spoločnosti nákupom kvapiek do očí, pretože áno, vysedávanie pred displejom vie byť riadne náročné. Nakoniec som sa teda po dlhej dobe dopracoval k číslu 81, kedy konečne začal Xbox inštalovať veci do svojho lokálneho disku, pretože v tom externom jednoducho nebolo miesto.

Resumé

Western Digital vie, čo má robiť. Po dlhom čase prichádza na Xbox s dedikovaným HDD; WD_Black P10 je disk, ktorý vyčnieva z davu vďaka svojmu netradičnému cargo dizajnu, ktorý vám potichu naznačuje, že miesto je to posledné, o čo by ste sa mali strachovať. Alebo aspoň v prípade, že máte k dispozícii 3TB alebo 5TB modely.

Z vlastnej skúsenosti tak môžem potvrdiť, že 3TB model vám garantuje prístup k viac ako 80 hrám, pokiaľ ste náruživým hráčom sérií ako sú Assassin’s Creed, Call of Duty, FIFA, NHL, a ak si aj svoje obľúbené série na disk nainštalujete, ostane vám kopa miesta na iné záležitosti, či už to sú objemné exkluzivity od Microsoftu alebo menšie záležitosti z Game Passu a spätnej kompatibility. V závislosti od toho, aké hry hráte, však môžete prekonať hranicu 100 nainštalovaných hier úplne bez problémov.

Externý disk WD_Black P10 Game Drive pre Xbox One si budete môcť zakúpiť už od zajtra cez Alza.sk / Alza.cz za cenu začínajúcu na 125€, resp. 3 199 Kč.

WD_Black P10 Game Drive for Xbox One

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 27. septembra 2020

    […] jednoho disku od Western Digital sme tu už pred časom mali. Jednalo sa o disk WD_Black P10 s kapacitou 3TB, ktorý mi verne slúži dodnes a u ktorého sa ani dnes nemusím strachovať, že […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *