OneCast: Streamujeme Xbox na Android

Galaxy Note10+ Gears 5 OneCast

Microsoft ako ďalší veľký cloudový hráč vstupuje do sveta streamingu s pomocou svojej platformy Project xCloud. Tvoriť ju však bude aj „lokálna“ zložka v podobe streamovania hier z vlastnej konzoly. To už dnes ale umožňuje aplikácia OneCast.

OneCast je dostupný na viacerých platformách. Najnovšie vyšla na Android, čo je prvá platforma, na ktorej Microsoft plánuje zahájiť testovanie xCloudu. To je naplánované pre vybrané regióny na október/říjen, aplikáciu OneCast si však môžete stiahnuť a vyskúšať už teraz. A ak budete spokojní, tak aj zakúpiť. Nutno dodať, že po spustení sa musíte v aplikácii pripojiť k svojmu Xbox Live účtu. To preto, lebo na streamovanie obrazu z Xbox One nestačí len rovnaká sieť, ale aj prihlásenie sa k rovnakému účtu (aj na Windows 10).

OneCast Xbox Dashboard

Aplikácie tak po krátkom nastavovaní umožňuje hrať hry na mobile. V prvom rade si musíte na konzole povoliť možnosť streamovania obrazu. Následne si už v aplikácii môžete prispôsobiť ovládanie podľa seba. Máte tak na výber hranie so svojim bezdrôtovým ovládačom (Bluetooth) alebo dotykovým ovládaním. To je zároveň menšia ochutnávka budúcnosti, pretože niečo také chystá Microsoft natívne. Pri dotykovom ovládaní si môžete upraviť rozloženie ovládacích prvkov po obrazovke či dokonca pridať dodatočné tlačidlá L3, R3, Hold alebo systémové tlačidlá View, Xbox Guide a Menu.

Čo sa už samotného streamovania obrazu týka, OneCast streamuje obraz v 1080p rozlíšení. Teda v takom, aké môžeme očakávať od služby Project xCloud. V závislosti od vyťaženia siete však treba rátať aj s rôznymi neduhmi, napríklad s dlhšou odozvou (zvyčajne medzi 0,5-1 sekundou) alebo dokonca pádom pripojenia, ak sa dostatočne zhorší kvalita signálu. Všeobecne je vizuálna kvalita obrazu na neoficiálne riešenie slušná. Musím ale priznať, že xCloud na Gamescome na mne zanechal lepší dojem. Tiež by som vytkol to, že OneCast beží v 30fps aj vtedy, ak streamujete 60fps titul. Prestup z mobilu na TV je vtedy naozaj „šokantný“.

Aké hry sú vhodné na streamovanie?

Vďaka možnosti streamovať obraz z Xboxu do mobilu máme už teraz prehľad o tom, aké hry sa nám môžu hrať relatívne pohodlne bez pozerania na najväčšiu obrazovku v miestnosti. No treba mať stále na pamäti, že môže dochádzať k problémom kvôli kvalite internetu. Aj preto sa mi lepšie hrali jednoduchšie tituly. V podstate som si tu vychutnal aj také hry ako Telltale’s The Walking Dead. Čiže tie, ktoré na mojej telke nemajú vôbec miesto, pretože tam majú prednosť záležitosti typu ako Forza, The Division 2 alebo Gears 5. Za výhodu streamovania teda pokladám fakt, že si môžem zahrať a získavať achievementy aj v takých veciach, ktoré mi už na hard disku v konzole žrala pleseň.

OneCast Telltale The Walking Dead

Dajú sa tu samozrejme hrať aj také veci ako spomínané Gears alebo Assassin’s Creed Odyssey, no zážitok z týchto hier nie je taký svetoborný – najmä ak viete, že na televízore podporujú také vychytávky ako 4K, HDR a Dolby Atmos. Teda veci, ktoré sa z Xboxu zatiaľ streamovať nedajú. Výhodou však je, že si nájdete priestor pre viaceré menšie záležitosti z Game Passu alebo jednoduchšie hry, ktoré ste si kúpili s 90% zľavou vo výpredaji na Store, hovoriac si „veď jedného dňa to prejdem“. A získate aj nejaké achievementy.

OneCast Telltale The Walking Dead

Čo si len ťažko užijete, sú multiplayerové hry. A to preto, že OneCast momentálne nepodporuje mobilný mikrofón. Využiť tak môžete len headset, a aj to len vtedy, ak ho pripojíte k Xboxu alebo do ovládača. Pri pozeraní sa na menšiu mobilnú obrazovku mi to ale neprišlo pohodlné. Keď som bol sklonený k telefónu v posteli, headset mi skrátka padal z hlavy. To nie je niečo, čo by ste pre komfortné hranie chceli. Spolu s lagmi, ktoré sa môžu pri streamovaní vyskytnúť, je vlastne hranie multiplayeroviek cez streamovanie niečo, čo oželiem.

Dostupnosť

Zatiaľ čo xCloud bude počas testovania bezplatný, aplikácia OneCast ponúka bezplatný trial, po ktorom si už musíte aplikáciu zakúpiť, ak ju chcete ďalej používať. Na každej platforme má pritom odlišnú cenu. Licencia pre Mac stojí 21,86€, licencia pre Android stojí 13,12€. Jediná „baťovská“ cena je na iPhone, tam si ale rovno kupujete appku bez trialu, a to za 12,99€.

Aplikáciu si na Mac / Android môžete stiahnuť na oficiálnej stránke.

‎OneCast - Xbox Remote Play
‎OneCast - Xbox Remote Play
Developer: Owen Stanley
Price: 17,99 €

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. StriderCZ píše:

    Díky za info, vyzkouším. Myšlenka hraní ve cloudu se mi velice, velice zamlouvá V ideálním případě bych bral možnost hraní Xboxových her v klidu doma a na cestách s využitím Switche (jako hardwaru).

  2. Martin píše:

    Ja doma na wifine zkusil fifu 20 a hral jsem to na telefonu a ta odezva byla dlouha a nehratelne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *