RECENZIA Forza Horizon 4: Ako sa robí závodné MMO

Forza Horizon 4 Recenzia
Naša dovolenka v Commonwealthe pokračuje a po dvoch rokoch strávených v nádhernej Austrálii a susednom Hot Wheels ostrove sme sa presunuli naspäť do srdca tejto ekonomickej únie, Veľkej Británie Spojeného Kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, koľkokrát vám to máme my úradníci opakovať?!.

Tak sa teda posaďte do svojich DX Racerov alebo Sparco kresiel a poriadne sa nadýchnite, pretože ideme do protismeru!

Forza Horizon 4 sa presne tak, ako jej predchodkyňa, odohráva v britskom regióne a s tým priamo súvisí jazdenie vľavo, vďaka čomu sa ako tuzemský hráč pri jazde otvoreným svetom veľakrát pristihnete, ako jazdíte v protismere a uvedomíte si to, až keď sa oproti vám rúti taxík, snežný pluh alebo autobus. Ostatných závodníkov sa báť nemusíte, pretože hra bola kvôli online zameraniu upravená tak, aby bol v otvorenom online svete automaticky aktívny auto-ghost, teda že môžete prechádzať autami ostatných hráčov. Ten sa dokonca aktivuje aj u NPC, ak práve plníte rôzne úlohy ako sú napríklad driftové zóny. V hre ich je pomerne veľa, pretože teraz majú ešte významnejšiu rolu.

Kým v predošlých častiach boli skôr oživením spanilého open-worldu, tu sú už priamo napojené na progresiu. Vlastne, ak si odmyslíme bonusové dosky, ktoré vám pridajú fanúšikov alebo zlacnejú Fast Travel, nič tu nemá status bokovky. Zóny, závody, stodolové nálezy alebo dokonca príbehové misie Horizon Stories, to všetko sú osobité menšie kariéry. Je to rozhodnutie, ktoré veľmi prospieva MMO konceptu hry, v ktorom ide len o jedno: byť najlepší v tom, čo vás baví. Ak teda nie ste achievement hunter, potom môžete hru prejsť v podstate bez ohľadu na to, čo sa rozhodnete plniť.

Forza Horizon 4

Prioritu má v tomto prípade získavanie odmien, zarábanie a levelovanie. To všetko Forza ponúka a za plnenie jednotlivých cieľov v hre môžete očakávať ako všeobecné, tak unikátne odmeny. Za plnenie konkrétnych vecí môžete získať konkrétne druhy oblečenia, klaksony alebo hlášky do Quick Chatu. V kariérach si však môžete uloviť aj nejaký ten Wheelspin alebo Super Wheelspin. K tým druhým sa dopracujete naozaj len z času na čas, ale jediným roztočením vám toto koleso šťastia odomkne až tri odmeny, či už ide o autá, peniaze, oblečenie, emoty, chatové hlášky alebo klaksony. Aby toho nebolo málo, systém bol nastavený tak, že žiadnu vec, okrem peňazí, neodomknete dvakrát. Dokonca tu nie sú ani mikrotransakcie, čo ešte viac zvyšuje atraktivitu tohto spôsobu odomykani nových vecí.

Customizácia bola povýšená na novú úroveň, keďže okrem štandardných možností úpravy vozidla si teraz môžete zvoliť svoju postavu, zvoliť jej meno (a tých je požehnane!) a meniť jej výzor. Vlasy a celkový look jej síce nezmeníte, na výber je z pár ľudí, ale môžete im aspoň zmeniť oblečenie, ktorého je v hre neúrekom. Bavíme sa o stovkách kusov tričiek, nohavíc, topánok a neviem čoho všetkého ďalšieho, takže šanca, že nájdete človeka s rovnakým výzorom je mizivá.

Dopĺňajú to ešte hlášky do Quick Chatu, kde môžete naraz používať štyri. S nimi viete komunikovať s ostatnými hráčmi ako počas závodu, tak vo free roame a máte tu dostupné opäť množstvo hlášok, z ktorých si môžete zvoliť tie, ktoré vám najviac sadnú. Nebolo by však na škodu systém prekopať a mať ich k dispozícii aspoň 10, pretože neustále ich meniť po pár závodoch v menu je trochu otravné. Správy, ktoré pošlete, sú viditeľné pre blízke okolie aj pre váš Konvoj, ktorému môžete dať vedieť, že práve niečo robíte.

Praktické využitie tu je. Ak vás baví hľadanie stodôl a starých áut v nich, jednou hláškou (a dvomi stlačeniami šípok) môžete dať vedieť ostatným 5 hráčom vo vašej blízkosti, že sa vám ho podarilo nájsť. Samozrejme, vo svete Horizonu ich je omnoho viac – konkrétne sa na jeden server zmestí až 72 hráčov. Ale funguje to ešte lepšie! Totiž využíva sa tu systém zdieľaného sveta, ktorý funguje presne tak, ako by ste v roku 2018 čakali, že bude fungovať. Vývojári zjednotili singleplayer a multiplayer do takej miery, že si odpojenie od serveru ani neuvedomíte. Hra vás nechce trestať za neaktivitu a jednoducho ak si potrebujete odskočiť na pár minút od Xboxu alebo PC, tak vás po návrate nečaká obrazovka „Boli ste vykopnutí pre neaktivitu“.

Forza Horizon 4

Jednoducho vás dočasne odlúči od iných hráčov a nahradí ich drivatarmi a keď sa vrátite späť, tak do pár sekúnd ste opäť pripojení do obrovského zdieľaného sveta. A keď máte svojich kamarátov roztrieštených po rôznych serveroch, nebojte sa! Ak niekomu pošlete invite, hra to spraví inteligentne a miesto preklikávania sa vás Forza potichu presunie na jeho server. A keď náhodou nie je na tom serveri miesto, potom vám obom (a ďalším členom Konvoja) hra vyhľadá voľnejší server, na ktorom by ste sa mohli vyblázniť. A keď počet hráčov na dvoch a viac serveroch klesne na úroveň, že ich je možné zlúčiť, stane sa tak. Výsledkom je, že je počas hrania počet hráčov na serveri kolísavý: kým pred 5 minútami vás bolo 20, teraz vás je zrazu 70. Takto má fungovať multiplayer.

Bez ohľadu na to, či ste pripojení alebo hráte offline, môžete očakávať v hre prakticky ten istý obsah. Výnimku tvoria čisto komunitné akcie ako Forzathon Live, organizovaný každú hodinu s tromi úlohami a odmenou v podobe prémiovej meny (získateľnej iba hraním!), za ktorú si môžete kúpiť unikátne veci, ako sú oblečenia, Forza Edition autá alebo klakson Sea of Thieves.

V súčasnosti som si nevšimol, že by sa tu dali zakúpiť nejaké emoty (tance), ale ak nebudú dostupné tu, nevadí to, pretože sa dajú získať aj točením kolesa. A tance sú zábavné: Gangnam Style, Hotline Bling alebo tanec z Fortnite. Ale aby som neodbáčal od témy, v hre sú tiež denné úlohytýždenné (sezónne) eventy. Tieto sa menia každý týždeň, čiže každé ročné obdobie a závody obsiahnuté v nich sú prispôsobené vlastnostiam daných období. Na jeseň sa tak väčšina eventov organizuje pre rally a off-roady a očakávam, že v zime budú zamerané skôr na šantenie na ľade.

Forza Horizon 4

Ide vlastne o úspešný koncept mobilných free-2-play hier, ktorý ale funguje dobre aj vo veľkom titule ako je Forza a výrazne predlžuje životnosť hry. Vždy sú totiž pre vás nachystané jedinečné odmeny a jedinečné závody, ktoré behom iných ročných období nie sú dostupné. A keď aj náhodou prejdete časom všetko, ešte vždy tu máte možnosť tvorby tratí. Tie môžete zdieľať so svetom a aj vy môžete hrať výtvory druhých. Alebo môžete začať streamovať a opäť si tak prilepšiť, pretože to je tiež jeden z mnohých spôsobov, ako vo Forze Horizon 4 napredovať.

K ďalším spôsobom patrí aj vyššie načatá možnosť plnenia misií, kde si môžete dokonca kúpiť podnik a zarábať z neho. Takto sa môžete v rámci kariéry stať napríklad PR manažérom vlastnej autopožičovne a čím lepšie PR urobíte, tým väčšie výnosy môžete behom hry čakať. Je tu však aj možnosť kupovať domy, kde začínate po každom zapnutí hry.

Všetko môžete plniť buď sami alebo v co-ope so svojou partiou alebo okolitým svetom a všetky závody môžete prechádzať taktiež buď v 6v6 co-ope alebo PvP pre 12 hráčov, prípadne je dostupný mód Rivals. Na víťazstvo a progresiu pritom nie je nutné, aby ste po prejdení cieľovej čiary videli pódium alebo zlato. Platí, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, a tak aj keď skončíte na šiestom mieste, stále za to dostanete body, fanúšikov a zápis „absolvovania“ do štatistiky.

Niekto to môže brať ako nevýhodu, ale určite poteší, že vás v hre neobmedzuje ten jeden závod, ktorý neviete vôbec prejsť. Vlastne keď hovorím o obmedzeniach, sú tu len dve. V prvom prípade ide o vyššie načaté ročné obdobia, s ktorými sa mení aj svet a s ním aj jazdné vlastnosti a niektoré závody. A druhým obmedzením je, že keď ste členom Konvoja, závody smie organizovať len líder svorky a jeho návrhy môžete buď akceptovať alebo odmietnuť.

Forza Horizon 4

Samotný svet vyzerá byť priamo inšpirovaný Forzou Hrozion 3. Značnú časť tvorí vidiek s menšími dedinkami a jedno väčšie mesto. V tomto prípade ide o Edinburgh, ktorý je spracovaný naozaj nádherne a aj keď sa mi v pomerne úzkych uličkách nezávodilo zrovna pohodlne, na architektúru nedám dopustiť. Tá vyzerá naozaj úchvatne a vysoké detaily si udržujú budovy od chodníka až po strechu, kým vo Forze Motorsport sa najmä vo vyšších častiach budov používali len vysokokvalitné 2D textúry vyvolávajúce pocit priestorovosti. Mimochodom aj fanúšikovia sa teraz – všetci do posledného – hýbu, a oblečenie sa im mení podľa ročného obdobia. A ešte jedno mimochodom – budovy majú vymodelované interiéry. Osobne sa mi v hre najviac páčil práve vidiek a dedinky nachádzajúce sa na ňom.

Grafická stránka hry je parádna, ale to môžeme povedať prakticky o každej Forze. Nejaký zásadný posun vpred oproti Forze Horizon 3 nenastal, no mám pocit, že došlo k zvýšeniu rozlíšenia odrazov, ktoré už na Xbox One X nie sú také rozpixelované. Pri celkovej komplexnosti hry ma ale prekvapuje, že si hra udržala svoj grafický štandard a snaží sa okľukou vyhnúť slovíčku kompromis. Teda ak si odmyslíme framerate. Na Xbox One X hra ponúka dva grafické režimy.

Resolution Mode vám hru renderuje v natívnom 4K rozlíšení pri 30fps, zatiaľ čo Framerate mód zníži rozlíšenie na 1080p, ale zvýši framerate na 60 snímkov za sekundu. Tu ma obzvlášť prekvapilo, ako veľmi dobre funguje upscaling vo ForzaTech Engine. Nižšie rozlíšenie totiž rozhodne nepokazilo vizuál hry tak, ako tomu bolo pri iných tituloch, bežiacich najmä na Unreal Engine a v prvých momentoch som pri rýchlej jazde v McLarene Senna ani nevedel, že došlo k poklesu rozlíšenia o štvornásobok. Prekážalo mi ale, že zmena grafického módu vyžaduje reštart hry, spojený s dlhým načítavaním.

Forza Horizon 4

U zvukovej stránky som nenašiel takmer nič, čo by mi prekážalo. Zvuky áut sú dobré, dabing je odvedený dobre a aj soundtrack je dobrý. Dokonca tak, že už teraz mám vo svojej Apple Music knižnici pridaných asi 10 skladieb z repertoára hry. V hre sú len dve skladby, ktoré mi vyložene prekážajú, ale keď sa začnú prehrávať, tak si môžem vždy zmeniť rádio, keďže ich je tu 6. Jedná sa pritom o tie isté stanice, ktoré boli dostupné aj v predošlých hrách, čiže Bass Arena, XS, Timeless FM, Hospital Records, Block Party a Pulse. Vidíte, to som ich práve vymenoval z hlavy. Za zmienku ale rozhodne stojí repertoár Hospital Records. Ako sa totiž zdá, MS získal exkluzivitu na ešte nevydané skladby najmä z drum’n’bass žánru.

Resumé

O novej Forze by som vedel hovoriť ešte dlhšie, ale to by sme tu boli celkom dlho. Pred rokom aj dačo som premýšľal, kam sa chce ešte táto séria posunúť, ale Playground Games ukázali, že majú aj na štvrtýkrát čím prekvapiť. Forza Horizon 4 je vo výsledku briliantnou oslavou závodných hier za sprievodu ohňostroja, ktorá sa učí z chýb druhých a vytvára presne ten arkádový závodný svet, po ktorom ste niekoľko rokov túžili. Prepojenie online so singleplayerom je absolútne bezbolestné a funguje presne tak, ako chcete, aby to fungovalo. Aby ste neboli odkázaní na hranie online, aby ste neboli odkázaní na hranie offline a aby vás netrápili chybové hlášky. Do toho si pripočítajte parádny soundtrack, pravidelnú zmenu sveta s pravidelným prísunom nových a nových eventov a hlavne voľnosťou, kvôli ktorej môžete v hre napredovať tak, ako len chcete. Jednoducho, ono to funguje.

Forza Horizon 4

Celkový verdikt

10/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť
 • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

6 komentárov

 1. Rado píše:

  11/10, na 4k v hdr na scorpiu to nemá chybu. Knečne scorpio ukazuje výkon, ktorý sa v novom xboxe skrýva. Hra špica, forza horizon 3 má nástupcu, ktorý je vo všetkom o stupeň lepší.

 1. 26. septembra 2018

  […] ODPORÚČAME: RECENZIA Forza Horizon 4: Ako sa robí závodné MMO […]

 2. 28. septembra 2018

  […] ODPORÚČAME: RECENZIA Forza Horizon 4: Ako sa robí závodné MMO […]

 3. 3. októbra 2018

  […] Nová aktualizácia sa totiž priamo zameriava na opravu nedostatkov, ktoré sa mohli objavovať na týchto zariadeniach, hoci pri našom hraní na Xbox One X sa uvedený problém so stutteringom neprejavil. Zato viac opráv a dodatkov má aktualizácia na počítači, kde opravuje viaceré grafické problémy a prináša oficiálne vizuálne prednastavenia pre nové grafické karty od Nvidie. V popise aktualizácie sú však aj dva body, ktoré súvisia s hrou ako takou, bez ohľadu na platformu. Našu recenziu Forzy Horizon 4 si môžete prečítať priamo tu. […]

 4. 23. júla 2020

  […] je Forza Horizon 4. Ikonický titul od štúdia Playground Games, ktorý si u nás získal zaslúžene vysoké hodnotenie, bude vylepšený. pre Xbox Series X. Novinkou je, že hra pobeží v 4K 60fps, bude mať drasticky […]

 5. 23. júla 2020

  […] titul od štúdia Playground Games, ktorý si u nás získal zaslúžene vysoké hodnotenie, bude vylepšený. pre Xbox Series X. Novinkou je, že hra pobeží v 4K […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *