RECENZIA Code Vein

Code Vein Recenzia

Dark Souls v anime štýle, čo je to za kombináciu? Môže to priniesť niečo dobré? No, Code Vein vydáva Bandai Namco, pod ktorého záštitou vyšiel aj Dark Souls, takže to nemôže byť až tak zlé. Alebo môže?

Code Vein je nová Souls-like hra v anime vizuále. Dej sa odohráva v post-apokalyptickom svete, kde okrem bežných ľudí žijú hlavne upíri, revenanti. Vy, ako jeden z nich, ste nesmrteľný a vždy, keď vás zabijú, znovu ožijete, len stratíte kus svojej ľudskosti a svojej minulosti. Hlavná postava sa však zobudí a nič si nepamätá, čo je následkom znovuzrodenia.

Toto je jedna z tých lepších foriem znovuzrodenia

Vo svete je však problém, dochádzajú plody stromu, krvavé kvapky, ktoré nahrádzali krv. Mesto je zahalené v Červenej hmle, ktorá revenantov robí krvilačnejšími, takže sa im ľudia stávajú obeťou a medzi nimi samotnými začína boj o spomínané Krvavé kvapky. Tí, ktorí tomuto šialenstvu podľahli, sa stali Stratenými (Lost). Sú to revenanti, ktorí sa už nemôžu vrátiť ako empatické bytosti a jediné, čo ich zaujíma, je krv a ukojenie smädu. Spoznáte však aj mierumilovných revenantov, ktorí chcú tento problém vyriešiť. Tu začína vaše dobrodružstvo, zistiť, čo stojí za Červenou hmlou, nájsť viac Krvavých kvapiek a spomenúť si na vašu minulosť.

K samotnému gameplayu a ovládaniu. Chvíľu trvá, než sa do ovládania odstanete, ale potom to už je, akoby ste s postavou boli zajedno. Na výber máte z vviacerých herných štýlov, takže si tam každý nájde skutočne ten svoj obľúbený štýl, ktorý ho dostane až do konca. Či už ste tank, obratný asasín, support, mág alebo niečo úplne iné, každý si tu vyberie. Takisto je tu veľká variácia zbraní, od obojručných po streľné. A najlepšie na tom celom je, že svoju postavu, build a štýl môžete zmeniť v polovici hry, ako sa vám zachce. Nejde vám poraziť nejaký boss? Zmeníte štýl a hľadáte práve ten, ktorý na neho platí. Táto vlastnosť hry jej dáva krásne plusové body a robí ju výnimočnou v tomto žánri. A hlavne sa vám váš build nezunuje, skrátka ho len zmeníte.

Obrovská výhoda je aj v pomocníkovi, AI je tu prekvapivo veľmi inteligentné, nepletie sa do cesty a ešte k tomu lieči a všeobecne pomáha na výbornú a dokonca môže upozorniť na niečo, čo si nevšimnete.

Aj keď sa môže hra postupom času zdať ľahšia, stále si treba dávať pozor na útoky nepriateľov, pretože tie sú devastujúce v porovnaní s liečivým itemom. Obrana tu funguje len vtedy, keď máte dostatočnú výdrž, prípadne môžete skúsiť odraziť útok, no treba si to načasovať správne, inak budete zamrazení na chvíľu na mieste, bez možnosti úniku pred nepriateľovými útokmi. Čiže tu stále platí taktika roll-hit-roll.

Multiplayer funguje tiež na podobnom princípe. Hráč alebo vy sa pripojíte do lobby a môžete hrať spolu. Zaujímavosťou však je, že ak spoluhráč zomrie, hra ho vykopne a začne hľadať nového spoluhráča. Na oboch vás potom čakajú rôzni bossovia, vedľajšie úlohy, množstvo oblastí na preskúmanie, neúrekom nepriateľov, nervov, smrtí a radostí z úspechu.

Pre niekoho, kto je perfekcionista, bude prejdenie Code Vein trvať viac ako 40 hodín a potom ho ešte čaká New Game+, čo je super, pretože hra ponúka dva konce. Šikovný a rýchly hráč, prípadne skúsený Souls-like hráč dokáže prejsť titul za asi 30 hodín, možno skôr. Stále je to ale úctyhodné a pekné číslo.

Grafika hry je taká priemerná. Na pohľad vyzerá dobre a aj fyzika postavy a oblečenia funguje dobre, len často prechádza cez textúry. Keďže sa jedná o RPG hru s možnosťou vytvorenia vlastnej postavy s pestrou paletou možností, máte na výber skutočne mnoho kombinácií a tým pádom sa niekedy textúry prekrývajú. Vývojári tiež pridali v posledných dňoch do hry malý Halloween event, ktorý môžete osláviť novými kozmetickými doplnkami, ktoré boli do hry pridané zadarmo. Po 2-hodinovom vytváraní postavy a pomenovávaní svojho characteru hurá do hry!

Hre by som rozhodne vytkol technický stav na Xbox One S. Framerate mi pravidelne padal pod 15 snímkov. Dialo sa to hlavne, keď bolo na obrazovke viac nepriateľov, čo zabolí, keď si uvedomíte, že je vtedy takmer nemožné obratne reagovať. Krytie, uhýbanie vtedy predstavujú hotové peklo a nejedenkrát vás to stojí život. Ďalej je treba rátať s dlhými loadingami a rovnako tak musím vytknúť (ne)stabilitu. Hra mi viackrát spadla, väčšinou pri prechode z gameplayu do cutscény, prípadne z cutscény do gameplayu.

Hlavná postava môže byť vďaka bugom celá bez seba

Zvuky v hre sú ale neuveriteľné a skvostné. Od hudby, dabingu až po malé detaily zmeny zvuku podľa povrchu. Sneh vám pod nohami vŕzga, na vode čľapkáte. Zbrane majú rôzne zvuky. Dodali sem detaily k takým banalitám, ktoré celému vzhľadu hry pridali len na kráse. Originálny japonský dabing je premakaný, nadabované je všetko. A dali si záležať, pretože niekoľko postáv dabujú známi japonskí dabéri anime, ktorí dali hlas postavám zo známych anime – napríklad Kibovi z Naruta alebo Aizenovi z Bleachu. Hudba bola veľmi príjemná, našli tu tvrdé rockové a metalové pesničky, operné piesne, ale aj svižné orchestrálne a bojové.

Resumé

Code Vein je skvelá souls-like hra pre začiatočníkov a pre tých, ktorým sa zdá Dark Souls príliš ťažký. Oproti nemu je citeľne ľahšia na ovládanie, boj, všeobecné levelovanie a odomykanie upgradov. Spočiatku možno vedie mierne za ručičku, ale to je konieckoncov dobré, hlavne pre nováčikov v tomto hernom žánri. Je aj dostatočne dlhá a možnosť variácie v gameplayi je dostatočne jedinečná a preto neunudí monotónnosťou, keďže tok hry sa dá zmeniť jediným tlačidlom. Možnosť hrať s kamarátom a zažívať spolu rovnaké utrpenie? Prečo nie.

Teraz nás už len zaujíma, aké novinky si pre nás prichystali vývojári v DLC.

Code Vein

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *