RECENZIA Dishonored: Death of the Outsider

Recenzia Dishonored Death of the Outsider
Skoro rok uplynul od vydania Dishonored 2 a než sme sa stihli spamätať, jesennú sezónu nám otvára ďalší diel – Dishonored: Death of the Outsider.

Tretí diel nám opäť predstavuje ženskú hrdinku, teraz už ale iba ako jedinú hrateľnú postavu. Fanúšikovia značky si na ňu ale nebudú zvykať tak dlho, ide totiž o celkom známu tvár. V hre, ktorá je vlastne zavŕšením telenovely o Corvovi, Emily a zabitej císarovnej, hráme za Billie Lurk. S ňou sem sa stretli už v dodatku Knife of Dunwall pre prvú hru a neskôr sme na ňu narazili v druhej hre.

Trochu múdrosti na úvod

A pre tých, ktorí nevedia, Billie je pravou rukou Dauda, ktorý sa podieľal na vražde císarovnej, za čo bol ale krivo obvinený a prenasledovaný Corvo. Preto je obrovským prekvapením, že Billie bola na vašej strane v prípade, že ste Dishonored 2 hrali za Emily.

A sme späť v recenzii!

O čo ide v tretej hre, ani netreba vysvetľovať, spoiler sa totiž ukrýva priamo v jej názve. Ako Billie chceme zabiť Outsidera, toho fajn týpka s čiernymi očami, vďaka ktorému sme získali zvláštne schopnosti už v prvej hre. Je to vládca ríše Void, kde je mágia, zlo, smútok, úzkosť a smrť. Ale keď nám vlastne on spravil Dishonored taký, aký je, prečo ho chceme zabiť? Dá sa tomu zabrániť? Na to už odpovedá samotný príbeh, odohrávajúci sa po udalostiach v Dishonored 2. Viacmenej mi príde, že hra je veľkou platenou expanziou pre D2, keďže tu navštívime aj niekoľko miest z „dvojky“. Nazrieme však aj do úplne nových miest.

Dishonored Death of the Outsider Void

Void je domovom smrti, smútku, zla a úzkosti. A šedej veľryby.

Podobne ako v dvojke, aj tu objavujeme nové schopnosti. Billie ich má 3. Premiestnenie je skvelé pre taktizáciu a plánovanie boja, keďže oproti predchádzajúcim hrám má Death of the Outsider nádych stratégie a niektoré situácie priam vyžadujú strategické rozmýšľanie a správne načasovanie.

Odosobnenie umožní zastaviť čas a rozhliadať sa voľne po mape v určitom okruhu. Okrem toho, že dáva možnosť vytvoriť pekné screenshoty, umožňuje tiež sa teleportovať či označiť objekty záujmu a nepriateľov.

Podľa mňa najlepšia vychytávka je ale Ukradnutie osobnosti. Billie môže ukradnúť tvár nejakej postavy a vydávať sa za ňu, čo otvára nové cesty a posúva stealth na úplne novú úroveň. Má to ale zásadné pravidlo, majiteľ tváre vás nesmie vidieť. Po dokončení príbehu sa ale odomkne režim New Game+, so schopnosťami z Dishonored 2. Toto dáva možnosť prejsť si hru znovu s inými schopnosťami.

Nezávisle od týchto skillov sa môže Billie ešte zhovárať s potkanmi. Nie, seriózne, na ničom som nefičal. Vážne sa môžete baviť s potkanmi! Oni vám poradia užitočné veci, ako sú informácie o vylepšeniach alebo pomôžu pri plnení misií. Novinkou je aj režim Contracts, ktorý môžete nájsť vždy v Black Markete v každej misii. Za ich dokončenie dostanete buď peniaze alebo vylepšenia. Ostatné funkcie Black Marketu sa nezmenili, dajú sa tu kupovať zásoby a vylepšenia ako väčšie zásobníky, stíšenie krokov, odolnosť a mnohé iné.

Dĺžka hry. Najnovší Dishonored je veľmi krátky, dokázal som ho prejsť už za 9 hodín s tým, že som dokončil všetky vedľajšie aktivity. Čiže na samostatnú hru to je vážne málo a mal som pocit, že hrám standalone expanziu k Dishonored 2. Tento pocit umocňuje aj navlas rovnaká grafika, podobný systém boja (stealth alebo genocída). Či budete hrať ticho ako myš (potkan?) a svet nadobudne pocit, že nejaká Billie Lurk nikdy neexistovala, alebo vyzabíjate všetko do posledného vojaka a zvýšite zisky pohrebných firiem na historické maximum, je len na vás.

Vo všeobecnosti som tu ale veľké množstvo zmien nezaznamenal. Najväčšou je asi to, že sa schopnosti nedajú vylepšovať a ani sa nedajú kupovať nové podľa vášho štýlu hrania, čo ma trochu sklamalo. Hru však pekne spestrujú easter eggy. Praise The Sun!

Dishonored Dark Souls Easter Egg

Resumé

Pocit z Dishonored: Death of the Outsider je spočiatku fajn, hrať štyri hodiny v kuse je zábava. Hra ale neskôr začne byť repetitívna a nudná, aj keď príbeh má opäť skvelo spracovaný. Hodnotiť Death of the Outsider ako samostatnú hru sa nedá. Je to skrátka samostatne hrateľná expanzia pre Dishonored 2 a spôsob, ako raz a navždy uzavrieť príbeh trilógie. Len by bolo fajn si predtým zahrať predošlé časti.

Dishonored: Death of the Outsider

Celkový verdikt

6.5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *