RECENZIA Cuphead: Oldschool, ako sa patrí

Cuphead Recenzia
Xbox One sa v uplynulých dňoch dočkal jednej z najočakávanejších exkluzivít. Vlastne dvoch. Okrem Forzy, ktorú už tiež recenzujeme, sa na trh dostala indie plošinovka Cuphead, ktorá je jasným kandidátom na najkrajšiu grafiku roka.

Vari pozostáva z tisícov polygónov? Ani náhodou. Vlastne by sa dalo povedať, že oproti dnešným štandardom je pomerne jednoduchá. Napriek tomu vás ale očarí na prvý pohľad. Je inšpirovaná prvými Disneyovkami z 30-tych rokov a tvorcovia zo štúdia MDHR vzali túto podmienku úplne seriózne.

Hra je totiž ručne kreslená a maľovaná, preskenovaná do počítača a následne doladená do hrateľnej podoby. Doslova oldschool, ktorý je ale v hernom priemysle úplnou novinkou a je dokonalý! Animácie sú tu plynulé, pohyby spracované veľmi dôverne v porovnaní s prvými rozprávkami o Mickey Mouseovi a človek občas premýšľa, v akom framerate vlastne Cuphead beží.

Cuphead
Cuphead
Developer: Studio MDHR
Price: $19.99

Oldschool však nie je len grafika

Cuphead je oldschool po každej stránke. Okrem grafiky je totiž čistým návratom do detstva aj obtiažnosť, ktorá je na rok 2017 neobvykle vysoká. Približuje sa starým hrám, ktoré sa s hráčmi veľmi nepárali a možno preto som už párkrát počul, ako niekto prirovnal Cuphead ku kreslenej Dark Souls plošinovke. Ale to je tým, že niektorí jednoducho nikdy nevideli a nehrali nič ťažšie, než je táto pomerne mladá značka od FromSoftware. Je však pravdou, že na obrazovku YOU DIED natrafíte pomerne často aj pri obtiažnosti Simple.

Cuphead

Väčšinu hry totiž tvoria boss fighty, čo sem-tam doplnia Run-n-Gun levely, teda štandardná plošinovka s menším boss fightom na konci. Hra sa ale priamo sústredí na bossov, čomu je prispôsobený celý príbeh. Hlavné postavy, Cuphead a Mugman, sú v kasíne a chcú vyhrať všetko. Až si ich k sebe zavolá na ultimátnu výzvu samotný diabol. Ako to dopadne, asi tušíte, ale naši hrdinovia sa z toho vysekajú a ponúknu diablovi lepšiu ponuku – vrátia mu jeho poskokov, ktorí odišli z pekla. Áno, to sú tí bossovia. A vy ich máte vrátiť ich „majiteľovi“.

Cuphead

Boss fighty sú ťažké aj na obtiažnosti Simple a jeden z nich som napríklad neprešiel ani po 28 pokusoch. Na výber sú dve obtiažnosti, Simple a Regular, a v závislosti od toho zažijete buď dve alebo tri etapy boss fightu. Napríklad na farme pri ľahkej obtiažnosti bojujete len proti zemiaku a hypnotickej mrkve, klasická obtiažnosť ešte do partie pridá cibuľu. Je len výhodou, že hráči majú k dispozícii super-útoky a môžu si vylepšiť svoje postavy v obchode u Prasiaka. Prasa-obchodník vám zväčša predá vylepšenia spojené s útočením, ale viete uňho natrafiť aj na +1 život, čo je skutočne cenná vec. Tu ho budete potrebovať.

Pred a po. Fakt diky.

Co-op pre dvoch aj na Windows 10

Samozrejme, všetko sa dá v tejto hre hrať v coope, výnimkou je len hlavná mapa ostrova, kde sa môže pohybovať len jeden hráč. V ostatných prípadoch je ale k dispozícii co-op pre dvoch hráčov na Xboxe aj PC, samozrejme s podporou controlleru. Ten pritom predstavuje najlepší spôsob, ako si hru užiť, pretože s klávesnicou to je zlé. Na PC by možno nebola na škodu podpora myši, ale to by hru výrazne uľahčilo. Klávesnica samozrejme prináša obsiahle možnosti prispôsobenia ovládania.

Technicky je dobre spracovaná aj Windows 10 verzia, má vcelku nízke požiadavky, takže sa dá hrať aj na lacnejších notebookoch. Zažil som tu však niekoľko nie príliš pekných bugov. Napríklad, keď som si chcel prvýkrát zmeniť ovládanie klávesnice, tak sa hra zasekla a bolo treba vynútiť ukončenie. Inokedy hra pre zmenu nereagovala na ovládanie klávesnice (nie, nevyhováram sa), takže aj to ma prinútilo pripojiť k počítaču ovládač.

Cuphead

Resumé

V dobe, kedy očakávame nástup 4K konzoly s pozoruhodným výkonom, sa objavuje titul, ktorý obletel svet bleskom a pritom má vlastne celkom jednoduchú grafiku. Do histórie sa zapísal však práve vďaka nej a vďaka nečakane vysokej obtiažnosti, pre ktorú už odišlo do predčasného dôchodku niekoľko klávesníc a gamepadov. Na čo ale skutočne nedám dopustiť, je excelentná grafika a nazvučenie, kde len ťažko nájsť dôvod, prečo nedať menej ako plný počet bodov. Je to totiž jeden hrateľný artwork, ktorý má fajn hrateľnosť, ešte lepšiu cenu a vďaka optimalizácii pre slabší hardvér je ideálna na cesty.

Cuphead

Celkový verdikt

8.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Je to skvělá hra, naprosto dokonalá pro sledování na youtube. Mně by u ní asi jeblo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *