UŽÍVATEĽSKÁ RECENZIA Razer Wolverine Ultimate

Razer Wolverine Ultimate Chroma Xbox One

Autor recenzie: Jazdec Apokalypsy

Výber gamepadu je vždy zložitý. Niekto sa uchýli k limitovanej edícii. Inému zas stačí základný, ktorý dostal k Xboxu. No a iný si s radosťou priplatí za profesionálnejší ovládač ako je Elite od Microsoftu, či ovládače od Scuf alebo Razeru.

Vlastním Elite od Microsoftu a aj keď je to úžasný ovládač, nedalo mi nevytiahnúť z pomedzi regála v obchode aj ovládač od Razer. Konkrétne Razer Wolverine Ultimate. Cenovka môže kadekoho odradiť, keďže oficiálna cena je 179€. Otázkou však zostáva, či sa za tú cenu oplatí a či je lepší ako jeho lacnejší konkurent od Microsoftu.

Razer Wolverine Ultimate však dokáže zaujať aj inak než len cenovkou. Hneď vás osloví jeho tvar, ktorý sa na prvý pohľad nijak neodlišuje od Elite ovládača. Sú tam však malé detaily, vďaka ktorým je viac ergonomický a teda lepšie sedí v rukách. Materiál môže pôsobiť lacno, keďže vrchné plasty postrádajú ten matný nádych, ktorý ma Elite. Tiež má ale pogumované okraje a vďaka jemnejšiej textúre vytvára dojem, akoby ste mali v rukách jemný koberček. Naozaj príjemný pocit.

Razer Wolverine Ultimate

Každého hardcore gamera určite poteší, že Wolverine Ultimate prichádza ako s vlastným púzdrom, tak aj s vymeniteľnými páčkami (Thumbsticks) a D-Padom. Zamrzí však, že ponuka vymeniteľného obsahu je slabá (1 dlhý TS, 1 klobúčikový TS a 1 D-Pad) a oba D-Pady pôsobia veľmi hračkársky. Páčky a D-Pad sa vymieňajú ľahko a fungujú na rovnaký princíp magnetov ako pri Elite Controlleri od Microsoftu.

Kde však Wolverine ukazuje svoju silu sú tlačidlá.

Začnem obyčajnými tlačidlami a to ABXY. Razer upustil od klasických spôsobov. Znížil výšku a vymenil mechanizmus, ktorý teraz pripomína tlačidlá myšky. Odozva je naozaj blesková a všetko je citlivejšie. Treba si na to ale zvyknúť, lebo sa vám občas stane, hlavne pri presúvaní ovládača, že omylom stlačíte nejaký ten gombík.

Razer Wolverine Ultimate

Ovládač má už klasicky, ako býva zvykom pri Pro ovládačoch, prídavné mapovateľné pádla zo spodu. A Razer nezostal len pri tom. Pridal aj dva naviac v oblasti medzi bumpermi a trigermi. Tlačidlá sú fixované, teda sa nedajú vymeniť. Sú však dokonale umiestnené a ich používanie nie je tak krkolomné ako na pádlach Elite controlleru a ľahko sa na ne dá zvyknúť.

Razer Wolverine Ultimate tiež pridáva panel s funkčnými tlačidlami. Prvým sa mení mapping tlačidiel, druhým sa strieda medzi dvomi uloženými profilmi, podobne ako u Elite Controlleru. Tretím sa dá zapnúť alebo vypnúť mikrofón. Posledným tlačidlom sa dá meniť hlasitosť počas hry. Osobne tieto funkcie moc nevyužívam, keďže profily je jednoduchšie upravovať v programe Razer Synapse for Xbox, ktorý je dostupný v Store.

Razer Synapse for Xbox
Razer Synapse for Xbox
Developer: Razer USA Ltd
Price: Free

Určite však každého hráča poteší základné nastavenie spodných pádiel (M5, M6), s ktorým môžete teraz za hry meniť záber páčiek a teda ich senzitivitu. Razer tieto funkcie pomenoval po svojom a to Focus a Agile. Focus senzitivitu znižuje pre lepšie mierenie a Agile ju zvyšuje pre lepšiu pohyblivosť. Je to naozaj skvelá možnosť a pri MP hre za rôzne classy sa hodí.

Čo možno chýba, je rozsiahlejšie nastavenie rôznych funkcií, ako napríklad citlivosť triggerov či rôzna senzitiva pri rôznych náklonoch páčky ako je tomu u Elite ovládača. Avšak, za nejaké obrovské mínus to nepovažujem. To, čo tu má byť tu je a v programe Razer Synapse sa dá nastaviť rôzna citlivosť pre obe páčky zvlášť alebo manuálne na ovládači si zamknúť kratšiu polohu triggerov. Možnosť zmeny intenzivity vibrácii ako na hranách tak aj v triggeroch tiež nechýba.

Razer Wolverine Ultimate

Ďalším veľkým plusom Razer Wolverine Ultimate je osvetlenie Razer Chroma, ktoré ponúka až 16.8 milióna farieb. Je to spríjemňujúci doplnok a keďže sa dá nastaviť jeho svietivosť, tak pri hre nejak extra nevadí. Tiež sa dá nastaviť jeho forma zobrazenia. Osvetlenie tak môže postupne prechádzať ako vlna z farby do farby alebo môže pulzovať. Či dokonca reagovať na tlačidlá alebo hru a teda vtedy keď ovládač vibruje. Osobne používam „Static“ nastavenie, teda mi svieti len jedna farba.

Kde však ovládač naozaj zaostáva je jeho kábel. Nie že by bol nejak nekvalitný. Práve naopak. Je ľahký a dlhý. Je to však jeho nutnosť, čo znižuje radosť z tohto inak skvelého ovládača. Ovládač je síce vďaka tomu asi 2x ľahší ako Elite. No to, že ovládač bez kábla slúži akurát tak na prepravu, je v dobe bezdrôtových slúchadiel naozaj mínusom.

Razer Wolverine Ultimate

Resumé

Na záver to zhrniem takto. Razer Wolverine Ultimate je v mnohých oblastiach lepším ovládačom ako Elite od Microsoftu. Ponúka naozaj prvotriedne funkcie, ktoré sú naozaj prospešné v každej MP hre. Je ľahký, dobre sedí, tlačidlá sú komfortné a citlivé. Avšak, to že je „na kábli“ a že mu pár drobností v nastaveniach chýba mu uberá v hodnotení. A či je to lepší ovládač ako Elite? Myslím, že je. No ak máte Elite sa báť nemusíte. Stále máte v rukách nadštandardný ovládač.

• 9/10 •

Razer Wolverine Ultimate

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Pěkný kousek, mně se sice více líbí designově upravené gamepady, ale tento je absolutně fantastický.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *