Microsoft a Razer zrejme spolupracujú na podpore klávesnice a myši na Xbox One

Xbox One S Mouse Keyboard
Čakali sme, že Microsoft povie niečo viac k podpore klávesnice a myši na Xbox One počas E3, no nestalo sa tak a mysleli sme si, že projekt bol zrušený. Opak zdá sa byť ale pravdou a podľa internej prezentácie hodlá Microsoft spojiť sily s Razerom na to, aby túto víziu zrealizoval.

Prezentácia, ktorá unikla na verejnosť, dáva ľuďom veľmi veľký prehľad o tom, čo možno od podpory klávesnice a myši na Xbox One čakať. Súčasne sa tu spomínajú aj obmedzenia a pravidlá, ktorých sa budú musieť vývojári držať, ak sa rozhodnú zapracovať do hier podporu pre klávesnicu a myš.

Vývojári sú naďalej povinní podporovať v hrách gamepad, čo môže znamenať červenú pre hry ako League of Legends alebo Age of Empires, ktoré sa hrajú najlepšie práve s pomocou klávesnice a myši. Ku konzole je možné pripojiť súčasne len jednu klávesnicu a myš, takže nemožno hrať v co-ope s dvomi K+M sadami. A keďže sme už načali multiplayer, môžeme sa rovno pozrieť aj na to, aké obmedzenia a zásady platia tu.

Vývojári sa môžu sami rozhodnúť, či chcú podporovať klávesnicu a myš alebo nie. Pretože Xbox bude oficiálne detegovať klávesnicu a myš ako druh periférie, vývojári môžu obmedziť K+M iba na špecifické playlisty, ako je tomu napríklad pri Gears of War 4, kde si môžu hráči zvoliť, či chcú hrať iba proti hráčom s gamepadom alebo aj proti klasickej PC výbave. Vlastne, Microsoft to priam odporúča, aby sa zachovala férovosť. Microsoft tiež radí vývojárom, aby pozorovali, ako sa darí K+M proti gamepadu a podľa toho robili potrebné zásahy.

Čo sa kompatibility týka, Xbox One bude podporovať väčšinu USB myší (aj bezdrôtových) kompatibilných s Windows. Ak však niektorá myš vyžaduje osobitý driver alebo Bluetooth, s vysokou pravdepodobnosťou nemusí fungovať. Myši pre Xbox môžu mať až 4 tlačidiel, fungovať má aj kolečko (s pohybom hore/dole aj do strán). Funkčnosť budú zabezpečovať „staré známe“ systémové UWP rozhrania Windows.UI.Core.CoreWindowWindows.Input.Devices, čím sa vývojárom zjednoduší práca.

Xbox USB Mouse Support

No a na koniec sa v dokumentoch spomína, že Microsoft plánuje s oficiálnou podporou zakročiť proti XIM4 a iným emulátorom. Do systému má byť zapracované API, ktoré vie detekovať využívanie klávesníc a myší „na čierno“ a môžu tak začať rozdávať bany tým, ktorí budú chcieť hrať nespravodlivo. V prezentácii sa vlastne ešte spomína podpora klávesníc Razer BlackWidow Chroma 2 a Razer Turret. S nimi aj natívna podpora pre Razer Chroma osvetlenie.

Razer Turret Xbox

via WindowsCentral

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Ševo píše:

    Dúfam že sa to uchytí chcem predávať pc a prejsť na Xko a doma mam Blackwidow chromu v 2 a aj myš od razeru keby som to mohol využívať na xboxe tak by to bola pecka len škoda toho že si aj tak nezahrám na Xku napr League of Legends

  2. StriderCZ píše:

    Mně by vyhovovala klávesnice k chatu při sledování streamů na youtube.

Pridaj komentár