RECENZIA Dreamfall Chapters

Recenzia Dreamfall Chapters
„Čo ak naše sny nie sú len sny?“ Túto otázku si položil herný dizajnér Ragnar Tørnquist už trikrát a už tretíkrát ju premieta do hernej podoby.

Podobne ako predošlé časti, tak aj Dreamfall Chapters stavia na osvedčenom koncepte pathfinder kníh. Všetko závisí len na vašich rozhodnutiach. Teraz sa ale prispôsobila dobe a vychádzala po „knihách“ v rokoch 2014 až 2016, len aby sa minulý rok dočkala jednotnej Final Cut verzie pre Xbox One a PS4, ktorá zároveň obsahuje pribalený soundtrack na CD ako darček.

Dreamfall Chapters pokračujú v príbehu Zöe, ktorá je v hlbokej kóme a uviaznutá v ríši snov. Je však pripravená pokračovať vo svojom skutočnom živote. A tak sa Zöe po dlhej dobe preberá z kómy, hoci jej dávali malú nádej na prebudenie sa, a vracia sa do futuristického mesta Europolis, respektíve do jeho českej štvrte Propast, v roku 2220. Mesto budúcnosti, alebo aspoň to, čo z neho máme možnosť vidieť, je dystopické a vyzerá ako posledná stoka. Všetko ovládajú stroje a sny sa stali pre mnohých vykúpením. Má to však veľmi temnú stránku – sny sú droga a Dreamachine je díler. Mimochodom, jedná sa o českú štvrť Propast.

Okrem dystopickej budúcnosti však v hre zažijeme magický, snový stredovek. Ani tu nie je všetko ružové. Svet plný magických tvorov je postupne hubený a utláčaný ľuďmi a postupne ich posielajú do pracovných táborov, aké nemajú ďaleko od sibírskych gulagov či nacistických koncentračných táborov. A práve v tomto snovom svete hráme za bývalého zabijaka, Kiana. Nuž, ľudská nátura sa nezaprie ani v snoch.

Príbeh sa môže zdať zo začiatku chaotický, hlavne pre ľudí, ktorí nehrali predchádzajúce hry – a že ich môže byť veľa, keďže prvá hra vyšla v 1999 a druhá v 2006. Neskôr si ale hra veľmi dobre uvedomuje túto skutočnosť a dostatočne dobre vysvetlí súvislosti. Časom tiež napraví ďalší problém – hra začína pomerne nudne, preberá samé vážne témy a hráči sa predierajú nudnými rozhovormi. No netrvá dlho, kým prídu na rad situácie, kedy si dáte náhlu pauzu pre záchvat smiechu.

Dreamfall Chapters

Dej je z veľkej časti tvorený cutscénami, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od vašich rozhodnutí, ale aj od postupnosti, v akom ich spravíte. Takže, ak máte radi hry od Telltale, určite si zamilujete aj túto. Tešte sa však na otvorené levely. Sandbox je raz malý, raz veľký a napríklad v Europolise môžete preskúmať niekoľko ulíc už na samom začiatku hry. Prirovnal by som to asi k levelom posledného Hitmana. Behanie z jedného konca mapy na druhý však môže byť v niektorých prípadoch zdĺhavé a riešenie hádaniek frustrujúce, keďže postavy neutekajú, iba udržujú rýchly krok.

Dreamfall Chapters

 

Grafická stránka nie je práve najkrajšia, ale treba podotknúť, že si vývojári dali záležať viac na príbehu ako na grafike. Vďaka tomu vo výsledku trvá prejdenie hry zhruba 24-25 hodín času. Viaceré AAA hry môžu takejto dĺžke singleplayeru len závidieť! Na druhú stranu, tvorcovia si poriadne dali záležať na vizuálnej kvalite postáv a zvlášť na Zöe a jej zadku, ktorý je ekvivalentom dekoltu Lary Croft. V určitých častiach príbehu, kde sa Zöe pohybuje v spodnom prádle, kvôli tomu môže byť náročné sledovať dej hry.

Hre nechýba ani online element podobný hrám od Telltale. Hra zaznamenáva vaše rozhodnutia a porovnáva ich s výberom ostatných hráčov. Takto to platí vo všetkých piatich kapitolách hry. Ak ide o technickú stránku, tak som žiadne vážne bugy nespozoroval, jediný väčší problém bol pri hľadaní siedmich vecí, z ktorých mi posledná chýbala a musel mi s ňou pomôcť strýko Google. Ako sa ukázalo, vo veľmi výnimočných prípadoch sa táto vec môže spawnúť na inom mieste.

Dreamfall Chapters

Resumé

Dreamfall Chapters je rozhodne skvelou hrou na nudné večery, kedy nemáte čo robiť, nemáte chuť veľmi hrať a ani premýšľať, chcete len relaxovať. Navrhnutá je ako interaktívna kniha, kde každé rozhodnutie má vplyv na pokračovanie príbehu, ako aj na jeho koniec. Vďaka tomu sa dá hra opakovať viackrát a vždy môžete sledovať iné vyústenie príbehu. Treba tomu však dať aj čas, nudu nahradí zábava, napätie, fantázia a hlavne, jeho zaujímavosť. Graficky síce nepatrí medzi najlepšie, kompenzuje to však dĺžka príbehu a skvelý naratív. Niektorých ale môže odradiť absencia českých titulkov.

Dreamfall Chapters

Celkový verdikt

7.2/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk
  • Bez mikrotransakcií?

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Pridaj komentár