Microsoft vydal veľký jarný update Xbox One

Xbox One Logo
Jeden z najzábavnejších mesiacov roka sa blíži ku koncu, ale to neznamená, že sa nemôžu diať veci! Microsoft totiž práve oznámil, že Veľký jarný update Xbox One je vonku.

Tohtoročný jarný update prináša hneď niekoľko veľkých noviniek. Medzi nimi nájdeme niekoľko noviniek spojených s grafikou. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše: AMD FreeSync 2 je odteraz dostupná na Xbox One S aj Xbox One X. Znamená to, že po update môžu všetci majitelia pripojiť svoju konzolu ku kompatibilnému monitoru, čo bude mať za následok odstránenie (alebo pokles, ako v niektorých prípadoch zistili DF) tearingu. Technológia je samozrejme spätne kompatibilná s pôvodnou FreeSync technológiou. U FreeSync 2, ktoré využíva štandard HDMI 2.1, však zažijete posun vpred – aj preto, že podporuje prenos HDR.

Ďalšou novinkou je možnosť Auto Low-Latency Mode, čo znamená, že pri hraní hier konzola sama vyšle signál do televízoru, aby aktivovala Herný režim. V tomto režime sa zníži ms odozva panelu, čo znamená rýchlejší prenos obrazu. Treťou novinkou v oblasti podpory displejov je natívna 1440p podpora pre Xbox One S aj Xbox One X. Najpraktickejšie využitie je na herných monitoroch, ideálne v kombinácii s AMD FreeSync (2). Natívne rozlíšenie 1440p si užívatelia vychutnajú v mediálnych appkách a pri videu. Na Xbox One X potom môžu vývojári zaviesť podporu tohto rozlíšenia ako doplnok k Full HD, 4K a dynamickému rozlíšeniu.

Xbox Spring Update 1440p

Aktualizáciou si prešlo aj zaznamenávanie obrazu. Mixer disponuje funkciou Share Controller, s ktorou môžu diváci ovládať hru, ktorú práve hrá streamer. Samozrejme je to len voliteľná funkcia, dostupná ako spínač v sekcii Broadcast & Capture v bočnom menu konzoly. Takisto je odteraz možné začať streamovať z akéhokoľvek miesta na konzole. Pokiaľ vypnete hru, už nedôjde k ukončeniu streamu. Jednoducho sa objaví animácia pauzy a video pokračuje po tom, ako hráč zapne novú hru. Zároveň bude na obrazovke viditeľná ikonka pozastaveného streamu.

Inou novinkou je možnosť priamo zdieľať screenshoty a klipy na Twitter zo sekcie Broadcast & Capture. Dokonca sa konzola pokúsi navrhnúť ideálne hashtagy k príspevkom. Takisto bol vytvorený univerzálny hashtag #XboxShare. Novinkou, ktorá prekvapí 24/7 hráčov, je možnosť automatickej zmeny motívu v závislosti od času. Funkcia využíva časové pásmo na to, aby sa vedela prispôsobiť regiónu. Užitočnou zmenou pre niektorých hráčov bude svetlý motív s vysokým kontrastom.

Xbox Spring Update Share to Twitter

Na základe spätnej väzby došlo k vylepšeniam funkcie Narrator na konzolách Xbox One. Jeho hlasitosť sa dá teraz nastaviť nezávisle od hlasitosti systémových zvukov a funkcii tiež pribudol nový Input Learning Mode. S aktívnym režimom konzola povie názov každého tlačidla alebo klávesy, ktorú stlačíte. Nastavenia Narratoru aj svetlý motív s vysokým kontrastom budú dostupné v nastaveniach Ease of Access v nastaveniach konzoly.

Ďalším užitočným prínosom updatu je možnosť balancovať hlasitosť hry a streamovanej hudby v Guide. Teraz stačí otvoriť bočné menu, nájsť aplikáciu, ktorá prehráva hudbu a stlačiť A – čím vybehne nové menu s dodatočnými nastaveniami vrátane slideru, ktorý balancuje hlasitosť streamu a zvukov z hry. Veľkou novinkou je, že boli kompletne prerobené zvuky systému a obohatené o podporu priestorového zvuku.

Xbox One Edge 2018

Microsoft Edge teraz vyzerá ako na počítači, vďaka čomu je omnoho intuitívnejší, než doposiaľ. Menu ako sú história alebo zoznam obľúbených stránok sú teraz umiestnené tam, kde by ste ich hľadali na PC. Taktiež je odteraz možné sťahovať alebo nahrávať súbory (obrázky, videá, hudba). Súbory sú následne dostupné cez File Explorer.

Posledný bod aktualizácie sa týka klubov, Game Hubov a Xbox Live Turnajov. Komunitné turnaje sa dajú organizovať aj bez toho, aby bol organizátor adminom či vlastníkom klubu. Vytvárať sa dajú v Game Hubs, v záložke Multiplayer a tu sa pod možnosťou Community tournaments nachádza tlačidlo Create tourmanent. Kluby tiež získali nové filtre na zobrazenie obsahu podľa What’s NewWhat’s Hot alebo Top Posts. Takisto je možné uzamknúť komentáre naprieč celým feedom v Community, Game Hubs aj Clubs.

Xbox Spring Update Club Invite Filters

Správcovia klubov môžu teraz filtrovať pozvánky na základe kritérií – Gamerscore, odohraný čas, reputácia hráča, aktívne zlaté členstvo alebo odporúčania členov. Filtre budú aktívne až dokým ich administrátor nezmení. Pribudnúť tiež malo zopár experimentálnych funkcií, ktoré sú prístupné len vzorke užívateľov, aby Microsoft vyzbieral spätnú väzbu a zistil záujem o ne.

Aktualizácia má 792MB na Xbox One X aj Xbox One S.

Xbox Spring Update Tournaments

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *