RECENZIA DiRT 5

DiRT 5 Recenzia

Nové konzoly, nové závodné hry. Aj keď tento rok je tomu trochu inak: ani jedna z konzol totiž neprináša vlastnú novú hru, a spoliehať sa môžu na DiRT 5. Ale dá sa naň spoľahnúť?

Už po ohlásení to vyzeralo, že Codemasters dodržali krivku, kde sa nám v prípade série DiRT tak nejak striedajú serióznejšie časti s tými arkádovejšími. Aspoň ja teda vnímam sériu, ako som ju popísal – prvý DiRT, 3 a 4 mali skôr serióznejší nádych, kým DiRT 2, DiRT Showdown a teraz aj DiRT 5 sú uletenou arkádou. A ono tomu tak naozaj je.

DiRT 5 Xbox One X

DiRT 5 má v paži dlhé tutoriály, tie prenecháva na preskakovateľné videá s dabingom od Donut Media. Mimochodom, dabing hrá v tejto časti väčšiu rolu, než kedy predtým, Codemasters totiž dostali do najnovšieho dielu komentátorské duo Nolan Sykes a James Humphrey z Donut Media, priestor pre svoje hlasivky však dostali aj Troy Baker a Nolan North, ktorých môžete poznať z mnohých hier vrátane Assassin’s Creed, The Last of Us či Uncharted. Nutno však dodať, že na rozdiel od Donut Media, táto dvojica povie za celú hru len pár viet. Niekde sa rozpočet skrátka prejaviť musel. ?‍♂️

No každopádne, kariéra je dabovaná, a čo je na tom zaujímavé, je, že ak prebieha podcast, tak nie je závislý na tom, na ktorej menu obrazovke práve ste. Pozastaví sa, až začnete načítavať nový závod. Na loadingoch je pritom vidieť, že ide o titul vyvíjaný primárne pre SSD, nie pre pevný disk. Loadingy sú totiž statické, dlho trvajúce obrazovky s logom práve načítavaného závodu. Netreba čakať žiadne efekty, maximálne hudbu na pozadí. Už na Xbox One X trvajú loadingy dlho (aj 2 minúty), a neviem si predstaviť, ako tomu bude na nižších modeloch.

DiRT 5 Performance Mode
V 60fps režime vie byť hra naozaj, naozaj kockatá.

Samotná kariéra je pomerne jednoduchá a priamočiara. Codies síce vravia, že máte možnosť zvoliť si vlastnú „cestu“, ale reálne tým majú na mysli, že na postup ďalej vám stačí prejsť len jeden závod, hoci hra sprístupní 2-4, ku ktorým sa môžete samozrejme dodatočne vrátiť, ak chcete tento režim dokončiť na 100%. Pritom okrem základnej kariéry ponúka DiRT špeciálne invite-only závody, ktoré sa vám odomknú po prejdení určitého množstva závodov. Sú to tie staré známe duely zo starších DiRT titulov, ale už bez mien ako Travis Pastrana či Ken Block.

Opakovaniu závodov sa nevyhnete, pri autách časom pocítite, že je čas na výmenu. Alebo, ak dokážete prejsť všetko so svojou Škodou Fabiou, tak môžete svoje auto odmeniť vytvorením paintjobu z polepov a vizuálov, ktoré odomykáte buď postupom v kariére, alebo nákupom za DiRT Doláre – čo je štandardná in-game mena. Tu je inak prítomný veľmi zaujímavý detail: ak si na auto nalepíte logo nejakého výrobcu, hra vám už neumožní prilepiť logo konkurencie. Dáva to zmysel: predsa len v časoch Underground 2 si každý lepil na auto nálepky hlava-nehlava a hoci na to teraz každý spomína s prehnanou nostalgiou, dnes by túto gýčovosť ocenil málokto.

DiRT 5

DiRT 5 ponúka obrovskú diverzitu tratí a tak som na rozdiel od mojej urputnej snahy prejsť Forzu Motorsport 3 na 100% nezažil stereotyp z opakovania tratí, ktoré som už prešiel miliónkrát. DiRT 5 ponúka celkom nové trate v rôznych kútoch sveta. Zazávodime si tak v hlbinách čínskej prírody, talianskom kameňolome, pri gréckej antike, za polárnym kruhom v Nórsku, v rôznych kútoch Afriky alebo v slumoch Rio de Janeiro. V konečnom dôsledku ich je cez 70 v 10 krajinách.

Trate sú teda viac než dostatočne diverzifikované, ale chýba im viac života. Ak opomeniem dynamické počasie či zmenu dňa a noci počas závodov, trate sú veľmi statické. To, čo bolo v predošlých DiRT-och: rôzne formy deštrukcie objektov na trati a mimo nej, alebo spomaľovanie pri jazde po vode, je preč. Áno, bohužiaľ tieto dve veci sú preč a je to poznať. Ten pocit, keď ste narazili do zvodidiel a rozbili pri tom auto na šrot, je preč. Jednoducho sa oň obtriete, ako v Need for Speed Undercover, a život ide ďalej. A to, že hupsnete Citroenom do 30cm hlbokej mláky, sa absolútne neprejaví na povrchových vlastnostiach. Objaví sa šplech, ale žiadne spomalenie, ani nečakaný šmyk z trate niekam do pr…ítomných divákov.

DiRT 5

V podstate jediné vzrúšo zažijete pri štarte, kde zo štartovných pozícií naraz vyjde 12 áut a začne štvorkolesový brawl o prvenstvo, ktoré si už potom viac-menej dokážete udržať. Inak Codemasters inovovali v oblasti diverzity herných režimov, kde nás čakajú už staré známe eventy ako Land Rush, Sprint alebo Rally Raid. Pribudlo však aj niekoľko nových, napríklad závod na ľade Ice Breaker alebo závod na čas s buggynou na extrémne náročnej, krkolomnej trati. A z niektorých tratí som mal dokonca pocit, že hrám Crash Team Racing či Motorstorm.

A vlastne ešte je tu režim Playgrounds. Je to jednoduché. Vyberiete si veľkosť mapy, režim, a pustíte sa do tvorby vlastnej závodnej mapy. Je to vlastne editor máp s možnosťou zdieľania, niečo ako Trackmania. Tvorba máp je tu naozaj jednoduchá a ak nie je kreatíva práve vašou najsilnejšou stránkou, potom poteší už teraz veľký zoznam komunitných výtvorov, ktoré po prejdení môžete buď opakovať a získať tak lepší čas alebo skóre, ohodnotiť, alebo skúsiť niečo iné z ponuky odporúčaných (Recommended).

DiRT 5 Photomode

Kreatívu môžete využiť aj pri úprave svojich áut v Layout Editore, alebo vo Fotorežime, ktorý má celkom zaujímavé možnosti úpravy fotiek a okrem bežne dostupných nastavení obsahuje napríklad aj zmenu času, čo si však vyžaduje načítanie scény, takže tvorba takéhoto snímku potrvá pár sekúnd.

Po grafickej stránke to, aspoň podľa mňa, nie je žiadne terno. Na Xbox One X ponúka na výber z dvoch režimov: Visual, kde hra beží v ostrom 4K 30fps, alebo naopak režim Framerate, kde zas uprednostní 60fps, ale beží v badateľne nižšom rozlíšení. Tu sa mi dokonca, hlavne v úvodných minútach hrania, stalo, že som po veľmi dlhej dobe natrafil na tearing, čo sa mi stalo naposledy ešte na pôvodnom Xbox One. Bez ohľadu na grafický režim mám však pocit, akoby som hral titul zo začiatku Xbox One generácie.

Resumé

DiRT 5 je ďalším arkádovým prírastkom v dlhoročnej off-roadovej sérii, kde má zábava prednosť pred realizmom. Stavia na osvedčenom recepte, no nebojí sa ho okoreniť novinkami, či už ide o nové režimy alebo trate. K tomu ponúka zaujímavý vozový park, ktorý si môžete prispôsobiť ku svojmu vkusu, ak si na to zarobíte. Nemožno opomenúť energický soundtrack a dobrý dabing, aký nechýbal ani predošlým častiam. Čo však oproti predošlým častiam chýba, je deštrukcia.

Hru sme recenzovali na Xbox One X. DiRT 5 podporuje Smart Delivery, hráči si tak nemusia kupovať verzie pre Xbox One a Xbox Series X|S zvlášť.

DiRT 5

Celkový verdikt

7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Si xboxer a chceš dostávať echo o tom najpodstatnejšom z Xbox sveta? Sleduj nás na Facebooku a Instagrame.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *