RECENZIA Watch Dogs: Legion

Watch Dogs: Legion

Po naozaj dlhom čakaní sa hackerská skupina DedSec dočkala novej hry, ktorá nás tentoraz zaviedla do futuristického Londýna. Čo všetko prináša Watch Dogs: Legion?

Pre úvod vás uvediem mierne do deja. Nachádzame sa vo futuristickom Londýne a DedSec je hľadanou teroristickou organizáciou. Jej členov sa podarilo pochytať, zostal iba jeden, a vy. Vašou úlohou je zachrániť DedSec, očistiť vaše meno a zachrániť Londýn pred skutočnou hrozbou. Sami to ale nezvládnete, takže musíte hľadať nových potenciálnych členov. V tomto je nový Watch Dogs naozaj odlišný od predošlých dvoch. Neexistuje totiž hlavná postava. Tú si vyberáte sami, pričom na výber máte z celého mesta. Samozrejme, každý obyvateľ má iné schopnosti, niektoré sú vzácnejšie ako druhé a taktiež sa môžu u niektorých objaviť zlé vlastnosti, ktoré môžu tímu priťažiť.

Watch Dogs: Legion
Niektoré automobilky vyrábajú autá budúcnosti už dnes.

Hru sa odporúča hrať na permadeath, pretože tomu tak jednoducho je. Zabijú vám operátora? Smola. Bol výborný a mal vzácne vlastnosti? Nuž, ešte väčšia smola, nabudúce dávajte pozor. A ak vám umrú všetci? Umrela aj organizácia DedSec. A vy môžete začať celú hru odznovu.

Poďme sa ale pozrieť na hru samotnú. Neviem, kto v Ubisofte rozhoduje o zmene ovládania v každej jednej Watch Dogs hre, ale ten človek by mal odísť. Je to naozaj otravné. Koľkokrát ma zradila svalová pamäť, lebo ovládanie je oproti predošlému dielu skrátka úplne iné, si ani len neviem spočítať. Výhodou je, že Ubisoft aspoň umožňuje prebindovať ovládač a jeho tlačidlá, čo je obrovské plus. Na defaultné ovládanie Watch Dogs: Legion sa dá zvyknúť, no ak ste hrali predošlé diely série, bude vás to miasť.

Samotné misie sú niekedy na jedno kopyto, ale to pri Ubisofte nie je v posledných rokoch nič prekvapivé. Našťastie to ale nie je nič strašné. Aj keď som osobne zabil neskutočné množstvo času len naberaním nových členov do skupiny, oveľa viac ako v deji, ktorý sám o sebe nie je až taký dlhý. Ak by ste reálne nerobili nič iné, len hlavný príbeh, do 10 hodín máte hotovo. Samozrejme nás ale celou hrou sprevádzajú nejaké tie hackerské puzzle, ktoré sme mohli vidieť aj v prvých dvoch dieloch.

Watch Dogs: Legion

Do hry boli pridané tie najlepšie veci z prvého a druhého dielu, iné boli odobrané a nahradili ich úplné novinky. Ostal tu dron, tentoraz vo forme pavúka miesto autíčka, dajú sa hackovať lietajúce drony (treba odomknúť, mať operátora so schopnosťou), odobrali batérie, ktoré nahradil cooldown, než budete môcť zopakovať rovnaký druh hackovania. Na druhú stranu mi príde, že hra nie je úplne stavaná pre nováčikov, lebo nevysvetlí úplne všetko, a kadečo sa hráč musí naučiť sám. Nanešťastie, veľké množstvo z tých nevysvetlených vecí sú práve tie, ktoré sme sa naučili pri hraní predošlých dielov. Mne osobne to nevadí, ale viem si predstaviť nováčikov, ktorí sa dozvedia, že môžu spraviť niečo, čo je pre nás veteránov samozrejmosť, no oni nemali ani poňatie, že sa niečo také dá vo svete Watch Dogs spraviť.

A samozrejme sú tu všemožné zberateľské veci. Najzaujímavejšie sú masky, ktoré môžete nosiť v zakázaných oblastiach. Potom sú tu textové a zvukové nahrávky, ktoré priblížia históriu daného miesta, alebo udalostí v hre. Sem-tam aj nejaké tie easter eggy tu sú, len ich treba hľadať. Čo ale musím pochváliť je konečne opravená fyzika áut a šoférovania. Konečne to nie je také trhané a neprirodzené. Na Forzu sa to pochopiteľne nechytá, ale som veľmi rád, že tomuto konečne ako-tak vychytali muchy. Aj chovanie NPC je zaujímavé; každé NPC má svoju rutinu a dá sa ho reálne stretnúť v ktorejkoľvek časti mesta. A v prípade, že niektorým NPC niečo urobíte, či už im pomôže alebo naopak ublížite, správa o vašom skutku sa dostane k iným NPC-čkam, ktoré môžu mať nejaké spojenie, či už rodinné alebo pracovné. Je to veľmi zaujímavé a premakané.

Watch Dogs: Legion

Čo ale neviem prekúsnuť a kazí mi to zážitok z hry, je naozaj strašná optimalizácia. Netuším, kto to robil, keďže je očividné, že hra bola robená prioritne pre konzoly. Ale tá optimalizácia je skrátka príšerná. Náhodné crashe, zbytočné a veľakrát dlhé načítavania, niekedy vám ani nenačíta postavu alebo je postava neviditeľná. V prípade, že nenačíta vašu postavu, musíte reštartovať hru. A ten loading je úmorne dlhý. No aj tak sú najhoršie pády hry, ktoré sa dejú náhodne. Niekedy vám za hodinu padne hra dvakrát, inokedy vydrží 5-6 hodín v pohode. Najhoršie je ale, keď hra spadne na konci dlhej misie, lebo treba ísť znovu celú misiu odznovu. A to zanecháva v ústach takú pachuť, že som hru radšej vypol, lebo ma to len vytočilo.

Grafika. No nie je to práve niečo svetaborné. Pripomína mi predošlé dva diely. Akoby sa ani o trochu nezlepšila. Síce grafika nie je v tejto hre úplne podstatná, no niektoré veci sa tu nedajú prehliadnuť. V cutscénach namiesto použitia správneho renderovania a focusu postavy na pozadí je postava nahradený zlým grafickým… niečím. Ako keď sa vám nenačíta textúra, tak presne tak vyzerajú niektoré vzdialené postavy počas cutscén. A je vidieť, že to je nekvalitná textúra, nie blur. Prechody cez textúry povrchu, budov, vozidiel sú tu dosť bežné. V hre vás síce nerušia a nestane sa, že by ste sa pod ne prepadli (aspoň mne nie), no dokáže to pekne biť do očí.

Watch Dogs: Legion
DedSec: Najhľadanejšia teroristická organizácia. Tiež DedSec: ☝️

Neviem úplne, ako na niektoré veci reagovať, pretože na jednej strane sa vyhrali s úplne zbytočnými detailami, ale na druhej strane tak nejak pozabudli na celkový dojem z toho prostredia. Neviem, či je to konzolou (Xbox One S), ale pripadalo mi, akoby som mal vodu a budovy na najnižšej možnej kvalite, zatiaľ čo postavy na strednej, no zbrane na ultra. Mám z toho zmiešané pocity. V zápale hry tomu síce až tak pozornosť nevenujete, no keď sa zapozeráte, začnete to vidieť a už to stratí svoje čaro.

Čo si neviem ale vynachváliť sú zvuky, dabing a hudba. Neviem, či Ubisoft skrátka hodí vždy najviac peňazí do tohto alebo na to jednoducho majú talent, no ten dabing je tu geniálny. V Londýne sú rôzne národnosti z celého sveta. Jeden z mojich operátorov je Andrzej a je to poliak – a má poľský prízvuk. Sú tu tiež postavy s írskym, škótskym, britským, všelijakým iným prízvukom. No nič nie je lepšie ako keď idete po ulici a týpek na vás britským prízvukom: „Oy, yo fokin wanka!“. To je moja najobľúbenejšia hláška z celej hry. Je vidieť, že sa s tým naozaj vyhrali. Zvuky zbraní, krokov, motora, to všetko je výborné. Ozveny v tuneloch a uzavretých priestoroch detto. Hudba v autách je super, moje najobľúbenejšie stanice sú rockové a metalové. Dokonca tu má jednu pesničku aj skupina Bring Me The Horizon, čo je veľké meno v tomto žánri.

Watch Dogs: Legion

Resumé

Aby som teda hrnul svoje pocity. Watch Dogs: Legion je dobrá hra. Nie je to hra, ktorá by mala vyhrať nejaké ocenenie na hru roka, ale nie je to ani úplný odpad. Má potenciál byť lepšia ako jej predchodcovia a určite zabaví. Uvidíme, čo prinesú DLC, až vyjdú. Zvedavý som tiež na to, ako bude fungovať Online, či bude rovnaký ako v predošlých dieloch – sprístupnený bude až v decembri/prosinci, do tej doby musíme prežiť len v offline. A dúfať, že dovtedy bude konečne hra optimalizovaná.

Hru sme recenzovali na Xbox One S. Hra podporuje funkciu Xbox Smart Delivery, hráči si tak nemusia kupovať verzie pre Xbox One a Xbox Series X|S zvlášť.

Watch Dogs: Legion

Celkový verdikt

6.5/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Si xboxer a chceš dostávať echo o tom najpodstatnejšom z Xbox sveta? Sleduj nás na Facebooku a Instagrame.

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *