Microsoft ohlásil Project Kinect for Azure

Kinect
Obľúbený pohybový senzor pre Xbox One už síce nie je v predaji, ale jeho technológia naďalej žije. Spoločnosť na nej postavila svoju platformu zmiešanej reality, ako aj okuliare HoloLens, ktoré dostanú druhú generáciu. A teraz prichádza veľké prekvapenie – Project Kinect for Azure.

Jedná sa o novinku, ktorú Microsoft ohlásil v súvislosti s rozvojom Internet of Things na tohtoročnej Build 2018 konferencii. Senzor totiž stavia na tom, čo sme písali v našom staršom článku Takto Kinect ovplyvnil technológie, ktoré používame každý deň. A aj keď Microsoft prestal vyrábať konzolovú verziu (V2), projekt stále žije. Totiž to, na čom je postavený jeho moderný nástupca, je štvrtá generácia Kinectu.

Srdcom nového Kinectu je next-gen hĺbková kamera, ktorá sa vyznačuje množstvom noviniek oproti svojim predchodcom a bude využitá aj v druhej generácii HoloLens. Má:

  • doposiaľ najvyšší počet pixelov (1024 x 1024)
  • veľmi nízku spotrebu (225-950 mW)
  • automatický výber pixelov a teda veľký dynamický rozsah umožňujúci skenovať blízke aj vzdialené objekty pri zachovaní čistoty obrazu
  • globálnu uzávierku, vďaka ktorej vidí Kinect lepšie pri slnečnom svetle
  • Metódu viacfázovej hĺbkovej kalkulácie zaručuje robustnú presnosť aj pri prítomnosti čipu, laseru alebo energetického zdroja
  • Nízky špičkový prúd aj pri vysokých frekvenciách, vďaka čomu je výroba modulov lacnejšia

Project Kinect for Azure

Microsoft vidí Kinect ako kľúčovú súčasť v evolúcii Internet-of-Things zariadení. Inteligentné zariadenia by vďaka Kinectu mohli začať vnímať ľudí, miesta aj veci okolo seba, presne ako to dokáže HoloLens. Navyše disponuje dostatkom výkonu na výpočtové operácie Azure AI, čo mimo iného zahŕňa deep-learning. V budúcnosti by tak mohol byť Kinect kľúčovou inováciu napríklad pri inteligentných zámkoch, ktoré by na vstup do miestnosti využívali skenovanie tváre, pričom by sa jednalo o komerčne dostupnejšie riešenie, než aké existuje na trhu dnes.

Microsoft súčasne spomína na evolúciu Kinectu. Prvá generácia vyšla ešte v roku 2010 pre Xbox 360 a bolo to zariadenie, ktoré vedelo rozpoznávať a chápať ľudí do takej miery, že PC sa mohli začať prispôsobovať potrebám ľudí. Už tento Kinect dostatočne upútal kreatívnych vývojárov na to, aby mohli využiť technológiu Kinectu inak, než na hranie. Druhá generácia vyšla v roku 2013, kedy tiež vznikla možnosť pripojiť senzor k PC a využívať ho na rôzne praktické účely. Neskôr prišla tretia generácia, ktorú Microsoft využil v HoloLens okuliaroch a umožnil ľuďom stavať hologramy do skutočného sveta. Teraz je čas na štvrtú generáciu. Táto už integruje do seba inteligentný cloud a platformu Intelligent Edge a tieto inovácie sa môžu dostať do rúk vývojárom – a následne do produktov pre širokú verejnosť.

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *