Vault 7, CIA a Kinect: Týka sa únik informácií o metódach CIA aj nás, Xboxerov?

Kinect CIA Vault 7

V posledných dňoch ste možno zachytili novú kauzu CIA. Po rokoch vyplávali na hladinu internetu informácie o sledovacích metódach CIA v modernom svete. Stovky uniknutých dokumentov mimo iného popisujú, ako agentúra prelomila ochranu rôznej elektroniky, aby nepozorovane vnikla do nášho súkromia.

Podľa uniknutých dokumentov mala CIA niekoľko metód na získanie prístupu do telefónov. Popisuje tiež, že experti sa nabúrali aj do IoT zariadení ako sú inteligentné reproduktory, moderné bezpečnostné kamery alebo hocičo, čo reaguje na zvuk. K zariadeniam, ktoré sú pripojené k internetu, patria samozrejme aj dnešné herné konzoly a obzvlášť Xbox Kinect.

Práve ten by bol pre CIA pekným úlovkom, keďže má všetko to, čo by šlo využiť na špionáž: sníma pohyby, s infračervenou kamerou vidí aj v tme a počuje. Je navrhnutý tak, že pri Instant-On móde pozorne počúva hlasové príkazy a keď začuje Xbox On, vie, že sa má konzola zapnúť. Hacknutý Kinect by bol pre CIA jednoducho zlatou baňou.

Vyzerá to ale, že sa niet čoho báť. V uniknutých dokumentoch sme nenašli ani jednu zmienku o Kinecte. Z optimistického hľadiska to znamená, že pohybový senzor nebol hacknutý. Skutok sa nestal, CIA nehackla Xbox. Existuje aj pesimistický pohľad, a to, že CIA už Kinect hackla, len o tom nie sú záznamy. Takže úprimne, neexistuje jednoznačný dôkaz, či sa tak stalo. Aj keď je pravda, že Microsoft nemá problém siahnuť hlboko do peňaženky, len aby zabránil hacknutiu Xbox One. Ale o tom inokedy.

V jednom z dokumentov sme však našli trikrát pojem Xbox. Spomínal sa však len v súvislosti s produktovým riaditeľom firmy Sonos, Markom Whittenom. Ten predtým pracoval v Microsofte a v jednom z dokumentov je útržok z rozhovoru, kde spomína úspech konzol Xbox a snaží sa preniesť tieto skúsenosti aj do sveta reproduktorov. Zaujímavé však je, že sa tu nachádza osem zmienok o PS3 a o jej detekcii v sieti. Žiadne informácie o PS4.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *