Tieto doplnky už nový Xbox zrejme nebude podporovať

Project Scarlett

Microsoft sa pri predstavení konzoly Xbox Project Scarlett na E3 2019 chvastal tým, že konzola bude plne kompatibilná so všetkým príslušenstvom a hrami, ktoré ste si kúpili na Xbox One.

Lenže, nemusí to byť tak celkom pravda. Konieckoncov, vravelo sa to aj pri Xbox One S, ale na pripojenie Kinectu ste museli využiť adaptér, ktorý sa navyše len pred Vianocami 2017 prestal vyrábať a predávať, rovnako ako samotný senzor. Jednoducho, Kinectu dal Microsoft červenú a dnes je senzor v stave akejsi skrytej kompatibility.

Xbox One Kinect Sensor V2
Zbohom, Kinect!

Po udalostiach posledných mesiacov sme však nadobudli dojem, že k Project Scarlett si síce pripojíte terajšie ovládače a volanty, ale niektoré príslušenstvo si bez pripojenia starého ovládača nepripojíte. A to preto, že Microsoft už zrejme do budúcna nepočíta so starým Rozširujúcim portom, ktorý sa nachádza na spodku ovládačov. To je ten, čo vyzerá ako zmenšené USB.

Dnes tento port slúži na pripojenie viacerých druhov príslušenstva. K dotknutým však patrí najmä oficiálne Microsoft príslušenstvo. Tento štandard chcel Microsoft využívať v čase prvej verzie Xbox One a hráči si doň mohli pripojiť napríklad Chat Headset, ktorý bol súčasťou balenia pôvodnej konzoly, ale dal sa zakúpiť aj samostatne za približne 25€. Tento môžete ešte stále nájsť v predaji, otázkou však je, dokedy.

Microsoft potichu ukončil výrobu a predaj klávesnice Xbox One Chatpad a Headset adaptéru. Oba doplnky využívali spomínaný port. S chatpadom bolo písanie správ alebo zadávanie kódov v Xbox Store rýchlejšie. Adaptér bol pre zmenu jedinou cestou, ako si k pôvodným Xbox One ovládačom pripojiť headset s 3,5mm jackom.

Zbohom, Chatpad!

Od roku 2015 však už Xbox One ovládače disponujú 3,5mm jackom a adaptér začal strácať svoje využitie. Dnes totiž prakticky všetky headsety využívajú 3,5mm jack alebo bezdrôtové pripojenie Xbox Wireless, čím sa pripájajú bezdrôtovo priamo ku konzole. Adaptér je už skrátka nepotrebný a dnes je len súčasťou balenia oficiálneho headsetu Xbox One Stereo Headset. Aj ten už však využíva 3,5mm jack a adaptér je tu len kvôli pôvodnej Xbox One konzoli.

Zbohom, Headset adaptér!

Pri klávesnici je však škoda, že ju Microsoft prestal vyrábať, keďže písanie nie je až také pohodlné a ako som zistil len včera, mobilná aplikácia už tiež nevysunie klávesnicu, ak aplikáciu používate ako diaľkový ovládač (SmartGlass). Na druhú stranu, tam to dáva celkom zmysel, pretože aplikácia obsahuje samostatné okná s chatom, nástenkou a obchodom Microsoft Store.

Z toho však môžeme vydedukovať len, že Rozširujúci port je pozostatkom pôvodnej vízie Xbox One – tej, na ktorú sa snaží Microsoft všemožne zabudnúť. Začalo to vydaním Xbox One S, po ktorom spoločnosť okamžite prestala hovoriť o pôvodnej konzole. Pokračovalo to Kinectom, odstavením niektorých systémových funkcií (multitasking, odsunutie TV na vedľajšiu koľaj) a napokon to vyzerá, že s príchodom Xbox Scarlett sa navždy rozlúčime aj so špeciálnym portom na ovládačoch.

Xbox Elite Wireless Controller Series 2
Nový Elite Controller nám naznačuje budúcnosť: vstavanú batériu, USB-C a kompatibilitu s Project Scarlett

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *