GTA Online dostalo už 25 expanzií: Pozrite sa, čo priniesli (Prvá časť)

GTA V Ill-Gotten Gains

Rockstar pôvodne sľuboval, že GTA Online aj GTA V dostanú nejaké tie datadisky. Situácia sa však zmenila a to singleplayerové DLC bolo nadobro zrušené. Tvorcovia sa miesto toho orientujú len na vývoj expanzií do Online, ktoré sú ale našťastie bezplatné. No vedeli ste, že ich už vyšlo 24?

Prv by som ale trochu priblížil ono zrušené singleplayerové DLC. Expanzia mala pridať do singleplayeru nové asasinácie. Mal ich plniť opäť Franklin a zadávateľom by bol zrejme naďalej Lester, i keď bližšie detaily o tejto expanzii nie sú známe. Druhou veľkou vecou v tomto DLC mali byť nové nehnuteľnosti, avšak tento obsah bol zjavne presunutý do online expanzie Further Adventures in Finance and Felony. Práve tá totiž umožňuje nakupovať nehnuteľnosti a organizovať svoj biznis v multiplayeri.

beach-bum-update

Úplne prvou expanziou bol Beach Bum Update ešte v roku 2013. Tento update obohatil hru o dve nové zbrane (SNS Pistol a rozbitú fľašu) a tri plážové autá, BF Bifta, Kalahari a Paradise. Tiež pribudla loď Speeder, nové misie a aj vylepšenia postavy v podobe tetovaní, účesov a oblečenia.

gta-online-beach-bum-update

gta-online-content-creator-logo

Významným rozšírením bol Content Creator. Nepriniesol síce žiadne nové položky, ale zato priniesol možnosť vytvárať vlastný obsah a hrať ho so zvyškom sveta. Hráči tak mohli začať vytvárať nové deathmatche a závody. Tie najlepšie z nich potom Rockstar vyberá a „certifikuje“ ako Rockstar Verified. Táto expanzia rozšírila GTA Online 10. decembra/prosince 2013.

gta-online-capture-logo

Asi o týždeň na to Rockstar vydal expanziu Capture. Tá rozšírila multiplayer o obľúbený režim Capture the Flag + možnosť tvoriť vlastné Capture eventy cez čerstvo vydaný Content Creator.

capture2artwork-gtav

gta-online-holiday-gifts-2013-logo

Posledným rozšírením na rok 2013 bola expanzia Holiday Gifts. Aj keď úprimne, nešlo o expanziu v pravom slova zmysle. Skôr to bolo zasnežené San Andreas na pár dní a nejaké tie zľavy. A ešte guľovačka, ktorá bola pomerne super.

gta-online-valentines-day-massacre-special-logo

Rok 2014 začal s expanziami pomerne skoro. Alebo neskoro? To nechám na tvojom osobnom uvážení. Každopádne, prvá expanzia toho roka vyšla na Valentína, teda tuším v čase, kedy ženy chceli ísť do kina na Fifty Shades of Grey. Rockstar sa pri tejto expanzii inšpiroval reálnymi udalosťami a pretože je GTA o kriminalite, tak aj tu boli historické narážky.

gta-online-valentine-massacre

Valentine’s Day Massacre Special priniesol obsah inšpirovaný 30-tymi rokmi minulého storočia. Pribudla sem zbraň Gusenberg Sweeper, ktorá určite zahriala srdcia fanúšikov Mafie. Je to totiž legendárny Thompson 1928! A spolu s touto zbraňou pribudla do hry historická limuzína Albany Roosevelt, na ktorom jazdil samotný Al Capone. Mimochodom, práve on stál za valentínskym masakrom. Dodatok bol spočiatku navrhnutý len ako časovo obmedzený pre Xbox 360 a PlayStation 3, ale neskôr Rockstar povolil a veci z neho sprístupnil permanentne v singleplayeri. O dva roky neskôr (2016) sa tento obsah vrátil aj do next-gen verzii.

gta-online-the-business-update-logo

Už začiatkom marca/března 2014 vstúpil do hry ďalší dodatok. Tento bol významný hlavne preto, že konečne priniesol nejaké rýchle a luxusné veci. Business Update doplnil do hry dve nové zbrane, Heavy Pistol a Special Carbine, tri nové autá a jedno nové lietadlo. Tými autami bolo Alpha, Jester a Turismo R. Teda všetko boli športiaky s celkom dobrými jazdnými vlastnosťami. Aj keď úprimne, Alphu som mal z tohto updatu najmenej rád. Tým lietadlom je Vestra, čo bolo taký ľahký športový špeciál. Už samozrejmosťou sú nové obleky, tetovania a účesy pre postavu.

gta-online-the-high-life-update

Dva mesiace ticha. V máji/květnu 2014 si na mňa Rockstar spomenul a priniesol mi narodeninový darček v podobe novej expanzie do GTA Online. Bol to dodatok High Life Update. Táto expanzia mala pôvodne vyjsť ešte v apríli, ale Rockstar ju odložil kvôli bližšie neuvedeným problémom. Mohlo to však súvisieť s technickými limitáciami predošlých konzol. Update priniesol štyri nové vozidlá, jednu zbraň, 8 nových misií, 4 nové závody, možnosť kupovať nové nehnuteľnosti, medzi ktoré patrí aj 5 nových „High Life“ apartmánov s novým designom. Tiež pridal Mental State, takže ostatní hráči vidia vašu multiplayerovú mentalitu. Medzi tie nové vozy patrí motorka Thrust, športiaky Zentorno a Massacro, ako aj nový tereňák, Huntley S. Plus nový samopal Bullpup Rifle.

gta-online-not-a-hipster-update

Pomenovaný podľa Trevorovej nezabudnuteľnej hlášky, I’m Not a Hipster. A vlastne je to hláška, ktorú používa každý, komu poviete, že je hipster, ale nechce si to priznať. V súvislosti s týmto updatom prišlo do hry niekoľko starých áut a zbraní, ktoré v podstate reflektujú život priemerného hipstera. Nezabudlo sa ani na tých, ktorí okrem rebarborového laté a neznámych kapiel počúvajú Rytmusa. Pretože tento update prináša 6-kolesové Géčko, a.k.a. Dubsta 6×6. Medzi ďalšie autá patria Pigalle, Blade, Rhapsody, Warrener, Glendale a Panto. Pribudli tiež dve zbrane, antický nôž Cavalry Digger a stará pištol. Zaujímavé na tomto update je aj, že Rockstar k nemu neposkytol žiadne detaily, jednoducho ho vydal. Update pribudol v Júni/červnu 2014.

gta-online-the-independence-day-special-logo

Ďalší update priniesol Deň nezávislosti aj do GTA Online. Tento deň nezávislosti je naozaj nezávislý, sponzoruje ho totiž len Ammu-Nation, zbrojársky obchod len pre pravých patriotov. A tak bol update plný patriotických záležitostí. Nové vozádlá s americkou vlajkou, historická mušketa Musket alebo upravený raketomet, ktorý strieľa ohňostroj. Samozrejme, s potlačou americkej vlajky. Zajazdiť ste si mohli na choppri Western Sovereign, ktorý nápadne pripomína Angel z Vice City. Alebo ste si mohli zajazdiť na monster trucku The Liberator. Update samozrejme priniesol aj niekoľko nových úloh alebo vychytávky, ktoré súviseli s Dňom nezávislosti. Až na veľké UFO, ktoré by zničilo polovicu Los Santos.

san-andreas-flight-school-update

Rockstar vie, kedy si naplánovať updaty. Ten ďalší, San Andreas Flight School Update, vyšiel práve v Deň letectva USA. Americký štátny sviatok sa 19. augusta/srpna a práve v ten deň vyšla táto novinka. A čo vlastne priniesla? Ľahký bojový letoun Besra, armádny tryskáč Miljet, upravenú helikoptéru Swift a nakoniec klasický športiak Coquette Classic. Ďalej pribudla možnosť spraviť si leteckú školu v GTA Online, nové padáky, ale prekvapivo, ani jednu zbraň. Zároveň to bol prvý update, ktorý získal vlastný dabovaný trailer.

gta-online-the-last-team-standing-update

Ani sme sa nenazdali a už ubehlo prvé výročie GTA Online. Pri tejto príležitosti sa hra dočkala viacerých vylepšení týkajúcich sa režimu Last Team Standing. Ten je jedným z najobľúbenejších v GTA Online a práve preto ho Rockstar updatoval. Pribudlo 10 nových máp a aj možnosť vytvárať vlastné LTS aktivity vďaka Content Creatoru, ktorý vyšiel ešte v predošlom roku. Aby sa však nepovedalo, tak pribudli aj nové vozidlá. The Last Team Standing Update priniesol tri nové vozidlá z predošlých hier. Z datadisku The Lost and Damned pribudli motorky Hakuchou a Innovation, zatiaľ čo z GTA2 sa vrátilo Furore GT. A aby toho nebolo málo, pribudli aj štátne vlajky Českej Republiky a Slovenska. Takže update, ktorý myslí aj na nás! 🙂

gtav-festive-surprise-title

Na konci roka 2014 prichádza prvá expanzia, ktorá má svoje vlastné logo. Bola to expanzia Festive Surprise a podobne ako pred rokom, tak aj táto expanzia súvisela s Ježíškom, Vianocami a Silvestrom. V hre bolo niekoľko nostalgických tričiek z Vice City, čo by mohol byť náznak, že Rockstar pripravuje návrat do Vice City! Aj keď na druhú stranu, pribudli aj tričká starých staníc z GTA San Andreas. Okrem toho, dala sa hrať Guľovačka, znovu sa vrátil ohňostrojový raketomet a pribudli míny a Homing Launcher, teda raketomet so zameriavaním. Novými autami sú Slamvan, Rat-Truck, Massacro (Racecar) a Jester (Racecar).

gta-online-heists

Dlho, dlho, dlho, dlho nič. A neustále žiadosti hráčov o vydanie Heists. Veď Rockstar ich sľuboval ešte v roku 2013 a odvtedy sme ich nevideli! V roku 2015 sme sa však konečne dočkali. Rockstar po roku a pol vydal konečne masívnu expanziu menom Online Heists. A táto expanzia toho priniesla naozaj veľa. Okrem nových áut, zbraní, oblečení a týchto bežných vecí priniesol novinku, režim Heists. Bola to dlho pripravovaná možnosť zarobiť si veľké peniaze so svojim tímom, keďže ste mohli začať organizovať lúpeže a následne si podeliť podiel so svojimi komplicmi. Expanzia bola dokonca tak veľká, že priniesla aj vlastné achievementy, prišli sem Adversary Modes, Denné úlohy, nové aktivity vo Freemode… Jednoducho, masívna expanzia, za ktorú by si Blizzard vypýtal zhruba 30€.

Že ste si stiahli veľkú expanziu, bolo cítiť na Xboxe 360 a PlayStatione 3, kde už hráči po update začali pociťovať framedropy, sekanie, pomalé načítavanie. Začiatok konca starej generácie. No a spomínal som, že pribudli aj nové vozidlá a zbrane. Teda, pribudla len jedna, Flare Gun. Ale pribudlo veľa vozidiel, menovite motorky Enduro a Lectro, lietadlá Velum 5-Seater a Hydra, helikoptéry Savage a Valkyrie. Na cestách sa objavil Guardian, Kuruma v klasickej i obrnenej verzii, Casco, Insurgent, Insurgent Pick-Up, Karin Technical, Gang Burrito, Slamvan a vynovené Mule, Boxville, Barracks a Trashmaster.

Na ďalšie updaty sa pozrieme v druhej časti nášho článku.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *