RECENZIA Blue Estate: Chceli ste prestrelku na Kinect? Máte ju mať!

Viktor Kalvachov Blue Estate

Kinect pre Xbox One ponúka hlavne tanečné a športové hry. Prípadne ním vieme ovládať Xbox pomocou hlasu, čo vyzerá trochu sci-fi. Lenže v hlbinách Xbox Storu na vás čakajú viaceré tituly, o ktorých ste zrejme ani netušili. Jedným takým titulom je Blue Estate: The Game.

Aby som hru na úvod trochu priblížil, predlohou pre hru Blue Estate je rovnomenný komiks od Viktora Kalvacheva. A o čom by asi robil rus komiks? Vy viete – o mafii. Blue Estate je mafiánska satira, v ktorej nechýba tematický humor, od*ebávajúce hlášky (nie, slušnejšie slovo pre to naozaj neexistuje!) pri ktorých niekoľkokrát pauznete hru a prostitútky. Do jednej takej sa náš hlavný hrdina zaľúbil, a pretože ju dlho nevedel nájsť, tak si to vzal hneď po záverečnej do striptízového baru a vystrielal tam všetko, len aby zistil, že jeho milovaná, ehm, policajtka, je hore v súkromnej miestnosti.

Z toho sa už dá vyčítať, že Blue Estate je vlastne jedna z tých hier, ktoré ste si chceli na svojom Kinecte zahrať – strieľačka. Kvôli pohybovému ovládaniu však autori pristúpili k on-rail systému a úprimne, v tejto hre mi to ani nevadí. Pri hraní používate obe ruky. Pravačkou strieľate, prebíjate a meníte zbrane. Čo ma trochu mrzí je, že keď vezmete brokovnicu alebo kalach, strieľate s nimi rovnako ako s pozláteným 9mm kvérom. Teda používate len jednu ruku, hoci by ste veľmi radi simulovali to nabíjanie brokovnice alebo držanie rukoväte. Nuž, je to indie hra, čo vám poviem.

Blue Estate

Druhú ruku používate na zbieranie nábojov a zdravia, fackovanie (keď nie sú náboje, tak im dáte aspoň jednu spak ruky kres papuľu) alebo na napravenie svojej ofiny, ktorá vám občas prekryje ksicht. Tiež s ňou otvárate/zatvárate dvere alebo odrážate flaše, ktoré po vás niekto sem-tam vrhne. Inak povedané, využijete hlavne pravačku, v lavačke môžete mať počas hrania kludne otvorenú plechovku Red Bullu.

Hlavne ju nepite tak často, keďže v tejto komiksom-inšpirovanej onrailovke sa často stretnete s humornými hláškami, na ktoré sa chytá už len Joe Barbaro. O to vtipnejšie je, že niektoré hlášky ani nepovie hrdina, ale skôr autori, keď hra uprostred monológu prekryje obrazovku nejakou „užitočnou“ radou alebo nápovedou, že drsní mafiáni sa vždy riadia Wikipediou. Samozrejme, takéto hlášky nie sú na každom rohu, ale sú vybalansované a rozložené tak, aby to nehraničilo s trápnosťou. Tej sa Blue Estate vyhýba okľukou a som rád, že som sa pri hraní dokázal poriadne pobaviť. Vlastne je to taká paródia na serióznu mafiu, niečo ako Saints Row.

Blue Estate

Blue Estate ponúka dva režimy hrania. Tým prvým je storyline mód, ktorý som načrtol už vyššie. Má sedem levelov, čo nie je veľa, ale zas nie sú najkratšie a ich dĺžka sa pohybuje v rozmedzí 20-30 minút. Pri hraní si trochu precvičíte ruky (alebo aspoň jednu) a po prejdenom leveli si dáte niekoľkominútovú pauzu. Gameplay je tak v podstate aj zdraviu prospešný a ešte sa pri ňom pobavíte. Hra obsahuje ešte jeden mód, Arkádu, v ktorej máte zabiť čo najväčšie množstvo nepriateľov v stanovenom čase. Alebo dokým vás nezabijú.

Každopádne, potom je tu ešte achievement hunt, ktorý nie je úplne najľahší. Na získanie všetkých 27 achievementov sa pripravte, lebo hru budete musieť prejsť na najťažšej obtiažnosti alebo získať vysoké hodnotenie (ku ktorým sa dostanete cez combo killy) v rôznych leveloch. Taktiež to súvisí aj s bossmi, ktorí sa objavujú v niektorých leveloch a nie sú takí ľahkí. Už ten v druhom leveli mi narobil problémy, ale to by som pripísal k skutočnosti, že som ešte neraňajkoval, bol som hladný a čerstvo zobudený.

Blue Estate

Resumé

V konečnom dôsledku je Blue Estate jedinečnou záležitosťou pre Kinect. Keďže tu prevládajú tanečné a športové hry, strielačka je niečo svieže. Navyše to nie je ten trápny Rambo (ktovie, či práve ten nezabil žáner) ale mafiánska humoreska inšpirovaný ruským komiksom. Nie že by sme boli prorusky orientovaní, ale Rusko, mafia a humor k sebe pasujú. Blue Estate spája všetky tri a zaručí, že sa pobavíte vy aj váš parťák, ak si ho priberiete do akcie. A je to veľmi lacná vec, ktorá vám v konečnom dôsledku prinesie viac zábavy než Mafia 3.

Blue Estate

Celkový verdikt

6.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
Blue Estate
Blue Estate
Developer: HE SAW
Price: 12,66 €

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *