Prečo Microsoft nevyrobil Xboy

Nokia NGage Xboy

Xbox má rozhodne zaujímavú minulosť. Už sme počuli, že MS chcel po boku Xbox One uviesť lacnejšiu alternatívu v podobe Xbox TV a rovnako tak sme počuli, že chcel na konzole spolupracovať s Nintendom. Skrátka, v backstage sa udialo veľa zaujímavých vecí a o nich sa teraz dozvedáme len vďaka IGN a ich pravidelným rozhovorom s bývalými pracovníkmi MS.

Jednu zaujímavosť teraz spomenul napríklad Robbie Bach, ktorý mal dávnejšie pozíciu riaditeľa divízie Xbox (na ktorej ho nahradil Phil Spencer). V čase, kedy tam ešte robil Bach, sa uvažovalo o uvedení handheldu, ktorý by konkuroval vreckovým konzolám ako bolo PSP či Nintendo DS. No kým tieto dve už boli dávno na trhu, alebo aspoň prebiehala ich výroba, tak Xboy bol stále len na papieri. A aj tam ostal.

Xbox Background Music

Xboy bol totiž takým projektom, ku ktorému sa ľudia z Microsoftu vracali, ale nedokázali ho posunúť ani len do fáze prototypu, takže všetko, čo po ňom kedy zostalo, mohlo byť už dávno skartované. Na papieroch sa totiž okrem nápadov nachádzali kresby, ktoré ukazovali možný dizajn handheldu. Čo sa týka názvu, tak aj ten sa niekoľkokrát zmenil. „Nevolali sme ho vždy Xboy. Vždy to bolo ale X -niečo-.“ Mala to byť súčasť vtedajšieho ekosystému, ale MS sa jednoducho nedokázal tomuto projektu dostatočne venovať.

To sa ukázalo ako celkom dobrá vec, keďže o pár rokov neskôr prišiel iPhone, potom prvé smartfóny s Androidom a vieme už, ako to dopadlo s PS Vitou: „My sme mali problém so sústredením sa naň a to sa zo strategického hľadiska ukázalo ako chytré rozhodnutie, ale skôr to bola náhoda.“ Bach je nakoniec spokojný s tým, že sa MS radšej naplno venoval Xboxu 360 a spravil z neho jedinečnú konzolu, ktorá tu s nami zotrvala neuveriteľných 10 rokov a ešte stále má čo ponúknuť, hoci už nie toľko, čo jej nástupca.

Sony Xperia Play

via IGN

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *