RECENZIA Ancestors Legacy – Stratégia, v ktorej sa doslova ocitnete na bojisku

Ancestors Legacy Recenzia
Keď tak spomínam na svoju mladosť, sú to práve real-time stratégie, ktoré ma dotiahli do sveta videohier. Dobre, bolo predtým ešte niekoľko hier ako napríklad Super Mario alebo Mortal Kombat, ale to som pokladal skôr za také príležitostné hry. To pravé nadšenie z hier prinieslo dnes už legendárne Age of Empires, po ktorom aj mnohé iné stratégie ako Rise of Nations, Total War alebo teraz od našich poľských bratov Ancestors Legacy.

Ancestors Legacy bolo už minulý rok ohlásené pre PC a Xbox a hra vychádza práve dnes. Zatiaľ ale len na PC. Čo je na hre zaujímavé, je, že tu môžeme hrať aj za frakcie, s akými sme sa v predošlých tituloch nezvykli stretávať. Okrem Anglosasov Germánov sú tak v Ancestors dostupní aj VikingoviaSlovania. A za každú z týchto frakcií máme k dispozícii jednu alebo dve kampane s možnosťou hrania na už tradičných obtiažnostiach Easy, Normal a Hard. Recenzovali sme samozrejme na obtiažnosti Normal, jednak kvôli obmedzenému času na recenziu a jednak preto, že v čase pred vydaním došlo k aktualizácii, ktorá dočasne znefunkčnila staré savy. A recenzovali sme na PC, nutno dodať! Pretože aj keď sme xboxeri, sme toho názoru, že stratégie sa hrajú najlepšie práve s pomocou klávesnice a myši.

Ancestors Legacy

Takže, ako som načal skôr, tak máme na výber zo štyroch frakcií, u ktorých máme k dispozícii kampane o rozsahu 5 misií každá. Celkovo tak má, v čase recenzovania, kampaň 30 misií, kde každá vie trvať v čase od 10 minút do hodiny. Veľký vplyv na to má ako obtiažnosť, tak scenár a stratégia, akou si zvolíte bojovať proti svojmu nepriateľovi. A keď vám vaša stratégia nejde podľa plánu, tak idete znovu, respektíve od posledného autosavu. Hra však preferuje načítanie celej misie odznova, aby ste si pozreli peknú maľovanú cutscénu, na pozadí ktorej sa už načítava hra. Väčšinou ju ešte doplní nejaká tá cutscéna priamo v hre. Práve tu ma potešilo, že cutscény sa môžu odohrávať priamo na bojisku! Vylodenie Vikingov v Škandinávii tak do istej miery pripomína vylodenie britov v Normandii, ako nám ho predviedlo Call of Duty. A nekončí to len tu.

Ak sa vám páčil tento pohľad na bojisko, môžete sa kedykoľvek prizoomovať až do epicentra, kde vám zmizne všetko užívateľské prostredie a môžete spraviť nejaké parádne screenshoty, ako tie, ktoré vidíte v tejto recenzii. Možno je to tým, že Ancestors beží na Unreal Engine 4, ale mne sa to páči. Je to niečo, čo som ešte v strategickej hre nezažil a čo jej dodáva úplne nový rozmer. Úplne novú hĺbku historického zážitku. A tak môžete ako Vikingovia vypaľovať anglické dediny a pritom sledovať skazu, akoby ste boli priamo na mieste a nie sa len pozerali „božským okom“.

Tomuto pohľadu sa však nevyhnete, aj keby ste moc radi chceli. Kinematický zoom, ako by som ho nazval, plní naozaj len estetickú funkciu a svoju čatu bohužiaľ nemôžete ovládať. Takže sa po čase znovu musíte prehodiť do pohľadu všemocného a začnete tu vytvárať nové jednotky, dávať dedinčanom prácu, upgradovať a uzdravovať svoje jednotky, v prípade nebezpečia zvolať v dedine poplach a samozrejme ísť do boja.

Ancestors Legacy

Časom tiež získate možnosť stavať nové budovy, kde to ale funguje inak, než v takom AoE. Tu samotná hra vyberá, kde sa tá-ktorá budova hodí a vy môžete maximálne vydať stavebné povolenie. Je pritom dôležité dbať na to, aby malo vojsko potravu z fariem, inak mu začne klesať morálka a v boji budú viac umierať ako bojovať. Takisto je treba, v záujme vývoja ďalších jednotiek, stavať domy. Zaujímavé tiež je, že zabraté dediny sú skôr „rozšírením“ vášho teritória, bez väčších možností rozvoja. Viete v nich postaviť strážne veže, vytrénovať domobranu alebo poslať ľudí pracovať, ale to je všetko. Kľúčové objekty, ako sú kasárne, stajne alebo svätyne pre posilnenie vojakov, môžete postaviť len v okolí svojho hlavného sídla.

Za každú frakciu máte k dispozícii rôzne jednotky, ale v princípe všade nájdete pešiu légiu, lukostrelcov a jazdcov s lukmi alebo oštepmi. A už klasická je receptúra, že takí lukostrelci sú skvelí na ďaleký dostrel, ale len s ťažkosťou sa ubránia, ak sa na nich vyrúti horda berserkov s mečmi a sekerami. Čo ma osobne prekvapilo, je, že Ancestors to s presnosťou lukostreľby myslí seriózne a môže sa stať, že ak začnú vaši lukostrelci strieľať po nepriateľoch, na ktorých sa ešte vyrútite s pechotou, je veľká šanca, že lukostrelci trafia aj vlastných.

Na jednu stranu je to príjemné oživenie hry, na druhú stranu to človeka núti viac premýšľať nad svojou taktikou a neraz sa pritom môžete popáliť. Poteší ešte aj to, že ak ste na bojisku, môžete sa v spodnom menu prehadzovať medzi možnosťami organizácie a tak môžete na diaľku vydať povel na trénovanie nových jednotiek v Stajniach alebo Barákoch. Prípadne môžete na diaľku postaviť úplne nové budovy! To práve preto, že na stavbu nemusíte dozerať. Aby ste už ale poslali svoje jednotky do boja, musíte sa na čas presunúť preč z bojiska a poslať vojakov do boja manuálne, v našom prípade myšou. Oceníte tiež možnosť ukryť svoje jednotky do vysokej trávy alebo kríkov, odkiaľ môžete prekvapiť nepriateľa. To isté sa dá povedať o zakrádaní sa po lese v noci bez ohňa.

Ancestors Legacy

Pokiaľ ide o režimy, hra pre jedného hráča pozostáva z kampane a Skirmishu, ktorý ponúka rovnaké režimy ako online multiplayer. K dispozícii sú dva režimy, Domination a Annihilation. V prvom musíte ovládnuť dediny na mape a udržať sa pri vláde. Čím viac ich máte, tým rýchlejšie padá skóre ostatných hráčov k nule. Akonáhle je na nule, pre daného hráča je koniec. Režim Annihilation je v podstate už klasický deathmatch, kde môže ostať len jeden víťaz. Alebo jeden víťazný tím, keďže hra ponúka 1v1, 2v2 a 3v3 a je otvorená ako voči PvE, tak PvP. Takže, tímy môže v prípade potreby doplniť AI.

V súčasnosti je pre hru k dispozícii 10 máp, pričom niektoré z nich môžu tvarom pripomínať to, čo majú LoL-kári a DOTA-ri tak radi :-). Súčasťou multiplayeru je aj levelovanie, ktoré je podané vskutku kreatívne! Ako vyjadriť vašu celkovú skúsenosť a skúsenosť s hrou za jednotlivé frakcie? Tak, že vašim symbolom bude erb s piatimi číslami.

Resumé

Že poliaci vedia robiť hry, nie je žiadne tajomstvo. Máme od nich parádneho Zaklínača, hororový Dying Light a teraz aj jednu vychytanú stratégiu, Ancestors Legacy. Tá dokázala skĺbiť prvky klasickej real-timovej stratégie a lá Age of Empires s prvkami, ktoré som ja ešte v RTS nevidel: Možnosť prehodiť sa do third-person akčnej kamery a sledovať stredovekú vojnu zblízka. Niekoho možno nepoteší, že sa dá hrať iba za štyri frakcie, menovite vikingov, anglosasov, germánov a slovanov, ale úprimne mi to až tak neprekážalo. Časom by mohli pribudnúť aj ďalšie. Viem si predstaviť napríklad vpád hunov do Európy či rozmach Veľkej Moravy. Poteší jednoduché ovládanie na PC, ako aj slušná singleplayerová kampaň, ktorá vie byť náročná aj pri normálnej obtiažnosti. Ozaj, hra má české titulky.

Ancestors Legacy

Celkový verdikt

8.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Zvuk
  • Bez mikrotransakcií?

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Martin píše:

    Dobrá recka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *